Nezvyčajný zážitok sa naskytol tridsiatim študentom Strednej potravinárskej školy, Hotelovej akadémie a Športového gymnázia v Nitre. Ako prví Slováci sedeli v poslaneckých laviciach Európskeho parlamentu v Strassburgu. Predbehli aj našich europoslancov. Boli pri tom, keď sa Slovensko „technicky“ zaradilo medzi členské štáty priamo v hlavnom meste Európy. Ich cesta sa totiž uskutočnila dva dni pred naším vstupom do EÚ.
V Strassburgu boli študenti prítomní pri montovaní vlajkových stožiarov pristupujúcich krajín, dokonca dve z vyučujúcich sa nachádzali vo foyeri parlamentu práve vo chvíli, keď medzi ostatné vlajky pridali slovenskú. „Je úžasné, keď môže byť človek blízko tam, kde sa tvoria dejiny,“ povedala Viola Martonová, ktorá vyučuje geografiu, ruštinu a francúzštinu.
Tri nitrianske školy, ktoré sa nachádzajú prakticky v jednej budove, vybrali do projektu Euro-
scola aj preto, lebo sa na škole vyučuje okrem angličtiny aj francúzsky jazyk. „Pôvodne sme dostali ponuku na desaťčlennú delegáciu, ale my sme iniciatívne požiadali Strassburg o navýšenie,“ povedal nám riaditeľ všetkých troch škôl Jaroslav Maček. „Vyslanie jedného autobusu by bolo pre nás neekonomické. Boli veľmi ochotní a vyšli nám v ústrety. Všetko sme si však museli manažérsky zabezpečiť. Časť nákladov sme si hradili sami.“
V Európskom parlamente si sadli Nitrania do lavíc spolu so študentmi ostatných členských aj pristupujúcich krajín a absolvovali simulované zasadnutie parlamentu. Vytvorili niekoľko „špecializovaných výborov“ a presunuli sa do rokovacích miestností. Ich úlohou bolo pripraviť k danej téme poslanecký návrh, o ktorom na záver všetci hlasovali. Prijali všetky návrhy, okrem jedného, ktorý sa týkal budúcnosti Európy. To bol vraj ťažký oriešok aj pre predchádzajúce ročníky Euroscoly, ktorá funguje už niekoľko rokov. Všetci účastníci dostali certifikát podpísaný prezidentom Európskeho parlamentu Tedom Coxom.
V rámci vedomostnej súťaže sa spomedzi štyristo účastníkov do finálovej šestnástky dostali aj dve študentky z Nitry. „Napriek tomu, že sme mali na prípravu necelý mesiac, mali sme celkom dobré vedomosti,“ hovorí maturantka Katarína Jurčáková. „My sme to brali skutočne vážne. Keď sme vystúpili v Strassburgu z autobusu, Francúzi na nás doslova „čumeli“. Prekvapilo ich naše slávnostné oblečenie. Ostatní študenti prišli dosť ležérne, dokonca v šuštiakoch. Nemali sme problémy ani s komunikáciou. Zo začiatku sme mali voči ostatným rešpekt, ale potom sme zistili, že sa im vyrovnáme, alebo sme dokonca lepší. Najväčší potlesk a uznanie sme však získali, keď sme spomenuli meno Alexandra Dubčeka, ktorý získal Sacharovovu cenu v druhom roku fungovania Európskej únie. Potom si nás už so Slovincami nemýlili.“
Nitrania cestovali do Strassburgu vyše štrnásť hodín. Prenocovali a po nabitom programe nasadli opäť do autobusu a celú noc cestovali domov. Únava ich prešla, keď zastali vo štvrtok pred slovenskými hranicami. Montážne čaty začali rozoberať priestory na hraničných priechodoch. V piatok študenti oslavovali vstup do EÚ s európskou vlajkou, ktorú im darovali v Strassburgu.
JolanaČuláková