V Nitre bude možno stáť Pamätník obetiam komunizmu. Návrh predložil viceprimátor František Baláž (KDH), zaoberať sa ním budú poslanci pravdepodobne na svojom aprílovom zasadnutí.
„Za vlády komunizmu bolo 262 500 ľudí väznených, 234 popravených, 174 zastrelených pri pokuse o prechod hraníc,“ píše sa v dôvodovej správe. Práve týmto obetiam bývalého režimu chce vzdať pamätník úctu. Keď sa naň nenájdu financie v mestskom rozpočte, viceprimátor nevylučuje, že bude vypísaná verejná zbierka. Náklady sa odhadujú na 600-tisíc korún. Ak poslanci projekt schvália, bude vyhlásené výberové konanie. O realizáciu diela vraj už prejavilo záujem viac umelcov. Viceprimátor chce, aby stálo v Starom meste. Výbor tejto mestskej časti vyjadril súhlas. „Bol by som rád, keby bol vo výberovej komisii bývalý hlavný mestský architekt a manžel veľvyslankyne vo Vatikáne Stanislav Babčan,“ prezradil.
Dodal, že podporu projektu vyslovili aj predseda oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov na Slovensku Anton Adámek a poslanec Národnej rady František Mikloško. Návrhom sa už zaoberala mestská rada, ktorá ho odporučila na prerokovanie do finančnej komisie.
„Niektoré kluby sa k tejto myšlienke stavajú opatrne, majú obavy, aby sa to nechápalo politicky,“ povedal nám F. Baláž, ktorý vidí medzi komunizmom a fašizmom paralely. Tento názor prezentoval aj na vlaňajších oslavách oslobodenia Nitry, kde nepriamo prirovnal Hitlerov Mein kampf k Manifestu komunistickej strany. „Nacizmus aj komunizmus mali veľmi blízko k náboženským kultom. Leninove učenie obsahovalo prvky náboženského dogmatizmu a on sám sa stal predmetom pohanského pohrebného kultu...“ uviedol okrem iného v prejave, na ktorý členovia KSS reagovali protestným odchodom z osláv. - mh-