Divoká skládka na Nábreží za hydrocentrálou v Nitre sa nachádza v ochrannom pásme podzemných vodných zdrojov a blízko rieky. „Z ochranárskeho hľadiska je to protiprávny stav,“ uviedla Monika Medovičová z úseku odpadového hospodárstva Obvodného úradu životného prostredia v Nitre.
Skládka okrem stavebného materiálu obsahuje komunálny odpad ako kartóny, plastové obaly, pneumatiky, káble či obrazovku televízora. Miestni obyvatelia neoficiálne uvádzajú, že odpad na pozemok navážali autá stavebnej firmy. Jej konateľ Emil Grofčík, ktorý je majiteľom tohto pozemku, to poprel. Pozemok nie je celý ohradený a odpad tam môže uložiť hocikto.
„Konkrétneho pôvodcu odpadu sme nezistili a nepredpokladáme ohrozenie spodných vôd ani rieky Nitry. Vlastník pozemku je povinný zabezpečiť si plot. Bol ochotný komunálny odpad aj stavebný materiál odstrániť do konca apríla,“ hovorí Medovičová.
„Pre pásmo ochrany druhého stupňa, kde sa divoká skládka nachádza, platia osobitné podmienky. Je tam zakázané skladovať odpady kvôli možnému znečisteniu podzemných vôd. V ochranných pásmach sa totiž nachádza dvadsaťdva podzemných studní, ktoré sú ešte stále považované za záložné vodné zdroje pre Nitru. Studne sa nevyužívajú, ich kapacita je nedostatočná a kvalita ich vody je nevyhovujúca na pitné účely. Nitra je zásobovaná pitnou vodou z Bánoviec nad Bebravou, Gabčíkova a Jelky. Voda z týchto diaľkovodov je lacnejšia ako keby bola upravovaná zo studní,“ povedal Stanislav Segeč, riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, odštepného závodu Nitra.
Vodárenská spoločnosť pripravuje návrh na zrušenie ochranných pásiem. Ich pozemky sú vyčlenené na prípravu priemyselného parku. Návrh posúdi úsek štátnej vodnej správy Obvodného úradu životného prostredia. „Studne potom možno zasypú a stavebné objekty asanujú. Aj keď Nitra príde o záložné vodné zdroje, nepredpokladáme nedostatok pitnej vody. Tri diaľkovody sú kapacitne dostatočné, cena vody stúpa a v súvislosti so šetrením sa jej spotreba znižuje,“ myslí si Segeč.
- bej, tom-