„Je to podraz“
Mesto Šaľa si ubytovňu pri bývalých mraziarňach prenajalo od nitrianskej súkromnej firmy Dexa. Na svojom území vraj nenašlo
žiadny vhodný objekt. „Proti takémuto riešeniu dôrazne protestujeme. Na utorkovom zasadnutí mestskej rady bola prednostke uložená úloha pripraviť list, ktorým oslovíme šalianskeho primátora. Budeme v ňom rázne deklarovať svoj nesúhlas s uvedeným postupom, ktorý môže narušiť naše doterajšie korektné vzťahy. Vyzveme ho na nápravu,“ reagoval primátor Nitry Ferdinand Vítek.
„Vnímam to ako podraz voči nášmu mestu, je to neseriózne,“ dodáva nitriansky viceprimátor František Baláž. Pýta sa, čo bude v prípade, keď Šaľania prestanú platiť poplatky v ubytovni. Odpoveď je jasná – ocitnú sa v nitrianskych uliciach. Niektorí zrejme nebudú mať na cestovné späť do svojho rodného mesta a budú hľa-
dať útočisko v našom azylovom dome. „Skomplikuje nám to život, zvýšia sa náklady na starostlivosť o bezdomovcov.“
Viceprimátor dal minulý týždeň preveriť, či má firma splnené všet-
ky podmienky na ubytovanie šalianskych neplatičov. „Podľa doterajších zistení je to v poriadku. Na druhej strane zákon o obecnom zriadení hovorí, že je povinnosťou obce, aby sa o svojich obyvateľov postarala. Mala by tak urobiť na svojom území, a nie neplatičov exportovať do Nitry. Bolo by zaujímavé dať tento problém na posúdenie prokurátorovi. Možno sa na neho obrátime,“ konštatoval Baláž.
Rovnaký názor má aj poslankyňa za mestskú časť Krškany Helena Palková. „Budeme hľadať všetky právne možnosti na to, aby neplatiči z ubytovne odišli. Ani obyvateľom Šale by sa nepáčilo, keby sme odkúpili v ich meste nejakú budovu, do ktorej by sme vyviezli našich neplatičov a neprispôsobivých občanov.“
Výhodná ponuka?
Prednosta šalianskeho mestského úradu ani konateľ firmy Dexa situáciu tak dramaticky nevidia. Obchod, ktorý uzavreli, považujú obe strany za výhodný. Konateľ firmy ho ešte vlani ponúkol aj Nitre, tá však odmietla. „Možno si niekto povie, že do Nitry prichádzajú neplatiči zo Šale vďaka nám. Omyl. Ak by Mesto Nitra flexibilne a konštruktívne pristúpilo ku kvalitnej komunikácii s našou spoločnosťou, mohlo mať unblock všetky priestory našej ubytovne pre svoje potreby. V Nitre je dosť mladých rodín, ktoré čakajú na príležitosť získať byt a Mesto má túto možnosť v rukách,“ reagoval konateľ Dexy Tibor Ďuriš. Hovorí, že ako lokálpatriot chce dať Nitre ešte čas na rozmyslenie – polovica ubytovne je totiž stále prázdna.
„Naším pôvodným podnikateľským zámerom bolo v lokalite Krškany vybudovať a sprevádzkovať ubytovňu nižšieho štandardu. Zvažovali sme viac alternatív. Nakoniec, vzhľadom na súčasnú bytovú situáciu a stále pretrvávajúce problémy samospráv s neplatičmi, sme sa rozhodli zamerať práve týmto smerom. Už prvé stretnutia s predstaviteľmi šalianskej samosprávy nás uistili, že títo ľudia chápu potrebu riešenia problému, ktorého tlačením pred sebou Mesto prichádza o nemalé finančné čiastky. Prvé stretnutie s prednostkou Mestského úradu v Nitre nám dávalo nádeje na rovnako rýchly dohovor, no zrazu záujem Mesta opadol,“ tvrdí Tibor Ďuriš.
Napriek tomu si myslí, že Nitra ešte nepovedala konečné nie. „Otázka riešenia pohľadávok neplatičov a zvyšovania ich dlhov je v dnešnej dobe stále aktuálnejšia. Ak by sa však predsa len predstavitelia nitrianskej samosprávy rozhodli nereflektovať na našu ponuku, zvyšné miesta v ubytovni viac ako pravdepodobne ponúkneme niektorému z miest, ktoré nás oslovili s takouto požiadavkou. Myslíme si, že pokiaľ je naša ponuka výhodná pre menšie mestá, mala by byť priam ideálna pre tie väčšie. Vďaka lokálpatriotizmu však chceme dať Nitre čas, aby ešte raz svoje rozhodnutie zvážila. V tomto meste som sa narodil, podnikám tu, vyrastajú tu moje deti a tiež mám záujem na jeho prosperite. Je treba si uvedomiť, že ja som svojmu mestu ponúkol riešenie dosť závažného problému. Som presvedčený, že je to dobré riešenie,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám poskytol konateľ.
Nitriansky primátor Ferdinand Vítek označil ponuku firmy za nevýhodnú. „Ak by sme ju prijali, Mesto by muselo doplácať na každú osobu v ubytovni asi 2500 korún mesačne. To už je čiastka, ktorá sa pomaly blíži k hotelovému ubytovaniu.“
Skončia na ulici?
Prednosta šalianskeho mestského úradu Jozef Belický spoluprácu s Dexou víta. Ako nám povedal, Mesto jej ročne platí za prenájom polovice ubytovne 1,8 milióna korún. „Firma vykonáva naše práva, vyberá za nás nájomné od obyvateľov ubytovne. Mesačne ide o tisíc korún na osobu. My k tejto sume doplácame 2-tisíc korún. Na budúci rok budeme podľa zmluvy doplácať len tisícku, v treťom roku nič.“ Táto matematika v praxi znamená, že rodinu so šiestimi deťmi vyjde mesačný pobyt v ubytovni osemtisíc korún, ďalších šestnásťtisíc za nich dopláca Mesto Šaľa. Na budúci rok by si mala rodina pripraviť mesačne až šestnásťtisíc korún... Ak nezaplatí, skončí na ulici. Mesto Šaľa už totiž nemá povinnosť dať jej ďalšie náhradné ubytovanie.
„Neplatiči v komunálnych bytoch nám za posledné roky spôsobovali významné škody. Vlani dosiahol dlh výšku 3,5 milióna korún a mal tendenciu narastať každý rok o viac ako milión korún. Na jednej strane Mesto tieto finančné prostriedky potrebuje, na strane druhej bol tento systém nespravodlivý k platičom. Preto sme sa koncom minulého roka rozhodli s problémom vysporiadať. Celá vec však mala závažný nedostatok – chýbajúce náhradné ubytovanie. V tomto čase prišla ponuka nitrianskej spoločnosti Dexa, ktorá vlastní primeranú ubytovňu v Nitre. Náš pôvodný zámer bol využívať ju v spolupráci s Mestom Nitra,“ hovorí prednosta šalianskeho mestského úradu.
Prvé rodiny neplatičov zo Šale boli do ubytovne nasťahované začiatkom marca. „Už teraz môžeme povedať, že máme šestnásť uvoľnených bytov, s ktorými bude naložené podľa rozhodnutia mestského zastupiteľstva. Časť neplatičov uhradila svoje dlhy zo strachu pred vyprataním a táto suma sa pomaly blíži k miliónu,“ spokojne konštatuje prednosta. Tvrdí, že je v ubytovni zavedený režim, „kde sú ubytovaným poskytované služ-
by v primeranom štandarde, takže by sa nemali stať obtiažou pre Mesto Nitra alebo jeho obyvateľov“. Tí majú, samozrejme, presne opačný názor. „Je len otázkou času, kedy skončia ľudia z ubytovne na ulici. Už teraz si niektorí museli na nájomné poži-
čať. Mesto Šaľa si svoj problém elegantne vyriešilo vysťahovaním svojich problémových obyvateľov k nám. To je drzosť,“ zhodli sa viacerí oslovení nitrianski poslanci.
Ako sme už spomenuli, predstavitelia Nitry píšu svojim ša-
lianskym kolegom na mestskom úrade list, v ktorom vyjadrujú nesúhlas s ich postupom a vyzývajú ich na nápravu. O ďalšom vývoji kauzy vás budeme informovať.
MiriamHojčušová