Školský autobus asi nebude
Snáď najväčšie prekvapenie v utorok vzbudil návrh zrušiť ZŠ Vajanského. V materiáloch, ktoré vypracoval odbor školstva, sa totiž vôbec neobjavil. Takéto opatrenie navrhla až mimoriadna mestská rada krátko pred rokovaním zastupiteľstva. Paradoxom je, že ešte nedávno predstavitelia Mesta prízvukovali, že ZŠ Vajanského má najlepší školský areál – práve kvôli nemu ju chceli zachovať napriek nízkemu počtu žiakov.
Fakt, že má ZŠ Vajanského problém pritiahnuť deti, nám potvrdil ešte v decembri aj riaditeľ Ivan Runák. „V školskom obvode máme až 473 školo-
povinných detí – našu školu navštevuje iba 250. Takmer stovka z nich sú Rómovia. Niektorí rodičia preto radšej dieťa zapíšu inde,“ povedal. V súčasnosti je na ZŠ Vajanského zapísaných podľa riaditeľa iba deväť budúcich prvákov. „Postupne by ich však bolo viac. Niektorí rómski rodičia totiž prichádzajú svoje deti zapísať v priebehu celého roka, niekedy aj 15.-20. septembra nasledujúceho školského roka.“
Prerozdelenie žiakov do troch ostatných škôl v Starom meste (Kniežaťa Pribinu, Tulipánová a Rázusova na Kalvárii) vidí Runák problematicky. Okrem iného si nevie predstaviť, ako sociálne slabé rodiny zvládnu financovať svojim deťom autobusovú dopravu.
„Nedeľme deti na Rómov a Nerómov. Pýtal sa niekto, ako budú dochádzať na Klokočinu deti z Mlynáriec, alebo ako sa dostanú Janíkovčania na Chrenovú?“ – reaguje Marta Rácová. Problém by podľa nej mohol vyriešiť príplatok na mestskú autobusovú dopravu pre rodiny, ktoré preukážu finan-
čné problémy.
V prípade Janíkoviec sa svojho času spomínal aj školský autobus. Podľa predbežných prepočtov by ročne vyšiel 400-tisíc korún. „Jeho zavedenie podľa mňa nie je reálne. Nevidím dôvod, prečo by pre Janíkovce mal byť školský autobus a pre Mlynárce či Párovské Háje nie,“ konštatoval primátor Ferdinad Vítek.
Rodičia píšu petíciu
O zrušení ZŠ Levickej hlasovali poslanci po prvýkrát už na januárovom zastupiteľstve. Vtedy ho neschválili. Zavážil aj fakt, že sú tu integrované sluchovo postihnuté deti. Minulý utorok ale poslanci svoje rozhodnutie zmenili. Podľa materiálov, ktoré mali k dispozícii, je kapacita ZŠ Levickej 748 žiakov, navštevuje ju 291 žiakov, z toho 23 detí je integrovaných. Tie by mali od septembra chodiť na ZŠ Topoľovú, kde sú aj deti s telesným postihom. Niektorí rodičia z toho majú obavy. Bývalý poslanec Cyril Ivan označil zrušenie Levickej školy za barbarstvo a cynizmus. „Beží petícia, aby sme sa mohli zákonným spôsobom brániť,“ upozornil.
Voči opatreniam v Janíkovciach oponoval najmä poslanec za túto mestskú časť Štefan Štefek. Navrhol, aby sa zatiaľ nič nemenilo. „V Janíkovciach sa zvyšuje výstavba rodinných domov, osobne som ich prešiel päť. Všade mi garantovali, že dajú svoje deti do janíkovskej materskej školy. Rokoval som aj so starostami Veľkého Cetína a Čechyniec, kde sa tiež chystá optimalizácia škôl. Ich žiaci by mohli využívať našu ZŠ. Keď sa v priebehu roka ukáže, že to nepôjde, potom urobme opatrenia,“ apeloval Štefek na poslancov.
Za pravdu mu dal exprimátor Jozef Prokeš: „Chýba analýza, ako bude vyzerať vývoj obsadenosti škôl v obciach. Je predpoklad, že žiaci budú hľadať umiestnenie v Nitre. Preto s opatreniami počkajme.“
Primátor Ferdinand Vítek v tejto súvislosti pripomenul, že aj po zrušení ročníkov 5 - 9 bude mať janíkovská škola deficit 600-tisíc korún.
Vznikne megaškola
Ako sme už spomenuli, zo ZŠ Alexyho vznikne po zlúčení súčasných škôl Alexyho, Benkova a Bolečkova „megaškola“. „Pôjde o subjekt, ktorý bude mať vyše 1020 detí. Problém vidím v tom, že bude mať veľmi veľa špecifikácií – klasické triedy, triedy s roz-
šíreným vyučovaním matematiky, budú tu integrované aj mimoriadne nadané deti. Vytvorí sa veľký tlak na priestory a na zabezpečenie organizácie vyučovania. Naplnenosť oboch budov (ZŠ Alexyho a Benkovej) si vyžiada zrušenie špeciálnych učební a ich využitie na klasické triedy. To je najväčšie negatívum, ktoré ja ako učiteľka vidím. Megaškola pritom nesľubuje až také úspory. Ušetríme na prevádzke na Bolečkovej, ale na učiteľkách pre nadané deti nie. Predbežne sa hovorí o celkovej úspore 5-7 pedagogických pracovníkov. Počet nepedagogických závisí od toho, či zostane jedna alebo dve kuchyne. Pravdou je, že namiesto súčasných troch riaditeliek bude iba jedna,“ analyzuje predsedníčka školskej komisie Marta Rácová.
Čo s voľnými priestormi?
Čo bude s priestormi, ktoré sa uvoľnia po zrušených školách? „Máme rôzne požiadavky, obracajú sa na nás zriaďovatelia súkromných škôl, ale aj rôznych inštitúcií. Zatiaľ nie je rozhodnuté,“ odpovedal primátor.
V prípade objektu materskej školy v Dolných Krškanoch (ešte v januári poslanci rozhodli, že MŠ bude presunutá do budovy, kde je teraz školský klub ZŠ) však už má Mesto jasnú predstavu. Chce ju ponúknuť pre potreby pošty, ktorá je teraz v nevyhovujúcuch priestoroch. Viceprimátor Miloš Dovičovič naznačil, že si vie predstaviť aj ďalšie využitie areálu ZŠ Vajanského. „Zatiaľ si to však ponechám pre seba,“ uviedol. V tejto súvislosti sa vo verejnosti objavili úvahy, že by mohlo ísť o pokus presťahovať do tohto areálu ZŠ Kniežaťa Pribinu. Nikto z kompetentných ma mestskom úrade nám to však oficiálne nepotvrdil.
Miriam Hojčušová