Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Mikloš: Dopredu ma ženie nepokoj

Uvedomuje si, že sociálne dopady sa podpísali na p

•V januári sa napriek politickým otrasom slovenská mena vyšplhala na historické maximum. Oslávili ste to?

Posilňovanie kurzu sme neoslavovali, ale, samozrejme, potešilo ma to, pretože je dôkazom správnosti reforiem.

•Rozhodnutia, ktoré vydávate, sú často nepopulárne. Ako sa vyrovnávate s negatívnymi reakciami okolia?

Podstatné je moje presvedčenie, že opatrenia sú potrebné, hoci z krátkodobého hľadiska prinášajú často aj nepríjemné dôsledky. Ak by sme o tom neboli presvedčení, tak by sme nemohli robiť takéto zmeny, pretože politik je v zásade konštruovaný tak, že chce byť populárny. Dôležité je aj to, že to nie je len naše subjektívne presvedčenie, o čom nás utvrdzujú aj nezávislé hodnotenia či už medzinárodnej finančnej inštitúcie, alebo expertov a analytikov.

Skryť Vypnúť reklamu

• Takže žiadne nočné mory zo straty popularity vás neprenasledujú?

Samozrejme, že ma neteší, že som menej populárny, ako som bol, ale zároveň chcem povedať, že ak by mi išlo len o popularitu, tak by som nemohol robiť prácu, ktorú robím. Minister financií je v každej krajine skôr menej populárne kreslo a v čase uskutočňovania dôležitých reforiem to platí o to viac.

•Kedy občania pocítia pozitívne výsledky reformy?

Som presvedčený, že ešte v tomto volebnom období. Po tohtoročnom prechodnom zvýšení nákladov domácností budú od budúceho roka evidentné aj pozitívne stránky, vyšší ekonomický rast, vyšší rast reálnych príjmov, reálny rast dôchodkov. Pozitívne dopady reforiem na ľudí možno očakávať už v roku 2004. Ak sa bude v reformách pokračovať, približovanie k Európskej únii bude pomerne rýchle.

Skryť Vypnúť reklamu

•Opozícia však tvrdí niečo iné...

Možno sa niekedy občan ťažko orientuje v tom, keď napr. koalícia tvrdí jedno a opozícia takmer vždy úplný opak. Napr. pán Fico tvrdí, že reformy sú zlé a neúspešné. V takýchto situáciách je dobré pre každého, kto sa chce zorientovať, pozrieť sa, aké sú stanoviská inštitúcií, ktoré nemajú politický záujem. Keď povie veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden, že Slovensko sa stáva tatranským tigrom a pán Fico tvrdí, že Slovensko je vychudnutou tatranskou ovcou, tak musím skonštatovať, že vyjadrenia pána Fica považujem za primitívny politický populizmus. Pán Linden nemá žiadny politický záujem ani dôvod, prečo by nadsadzoval.

•Na Fica ste podali aj žalobu za jeho obvinenia z korupcie. Napriek tomu, dokážete sa pri sebe pristaviť a porozprávať aj o iných veciach ako o politike?

Skryť Vypnúť reklamu

Nerozprával som sa s ním o iných veciach ako o politike, a neviem, prečo by som sa mal. Nemám problém diskutovať o kritike, ktorá je vecná. Nebola to však kritika, ale lživé a osobné osočovanie, a to bol dôvod, prečo som ho zažaloval. Bez jediného argumentu ma obvinil z toho, že som spáchal závažný trestný čin, takže ja som tou žalobou vlastne chcel dať Ficovi nielen príležitosť, ale aj povinnosť dokázať to na súde. Na Slovensku sa stalo normou vyliať vedro špiny a kohokoľvek obviniť z čohokoľvek bez jediného dôkazu.

•Je lepšie držať hotovosť v korunách alebo v eurách? Aký je predpoklad vývoja kurzu slovenskej koruny pred zmenou oficiálnej slovenskej meny za euro?

V zásade platí, že je výhodnejšie držať svoje úspory v korunách. Od budúceho roka už očakávame výrazný pokles inflácie, a teda úroková miera by sa mala zvýšiť. Ak budú pokračovať reformy, predpokladám, že zhodnocovanie koruny bude ďalej pokračovať aj v období štyroch až piatich rokov po vstupe do Európskej únie.

•Na základe akého kľúča investujete vaše súkromné peniaze?

Priznám sa, že som investoval do rekonštrukcie svojho bytu a víkendového domu. Tieto investície teraz splácam.

•Máte priateľov medzi politikmi?

Pre mňa je priateľ veľmi, veľmi blízka osoba. V takomto ponímaní medzi politikmi nemám priateľov. Sú ľudia, ktorí sú mi blízki, s ktorými trávim nielen pracovný čas. V tomto zmysle je to predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Máme veľmi blízke politické aj ekonomické názory a obaja sme športovci. Zahráme si tenis, spolu sme boli na lyžovačke.

•Vyštudovali ste prognózovanie. Aký vývoj cien očakávate na Slovensku po vstupe do EÚ?

Zase musím reagovať na pána Fica, ktorý nedávno šíril poplašné správy, že po vstupe Slovenska do EÚ ceny raketovo vzrastú na úroveň cien EÚ. Je to totálny nezmysel a chcem vyzvať občanov, aby si to zapamätali, pretože už o štyri mesiace budú môcť skonfrontovať, či táto správa bola pravdivá alebo nie.

•Aké sú vaše argumenty?

Nie sme prvá krajina, ktorá vstupuje do EÚ. Írsko, Grécko, Portugalsko a Španielsko vstupovali na nižšom stupni ekonomického rozvoja, ako je dnes Slovensko. Nikde k žiadnemu cenovému skoku nedošlo. Cenová úroveň v dnešných členských krajinách je aj dnes veľmi rozdielna. V európskej pätnástke majú jednotlivé krajiny cenovú úroveň od 70 do 140 percent priemeru Európskej únie. Ani u nás sa 1. mája nič dramatické nestane. Analytici odhadujú, že môže dôjsť iba k nepatrnému nárastu cien potravín o 1 až 1,5%. Cenová úroveň sa bude vyrovnávať postupne a bude to dlhodobý proces.

•Čo hovoríte na to, že v súčasnosti sú na Slovensku evidentné rozdiely medzi prosperujúcou Bratislavou a regiónmi?

Je pravda, že rozdiely sú pomerne výrazné, ale to isté je aj vo všetkých krajinách, dokonca aj vyspelých. Keď však dáte Bratislavu bokom a porovnávate iné regióny, potom rozdiely nie sú až také vypuklé. Boli zadefinované najmenej rozvinuté regióny - Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj. Do týchto oblastí pôjde prioritne najviac prostriedkov z EÚ, čo sú desiatky miliárd korún. Viacerých investorov som osobne presviedčal k investovaniu v regiónoch. Vyčítame im, že nie je viac investícií najmä na východe a juhu stredného Slovenska, ale investorom sa prikázať nedá.

•Ako chcete tieto rozdiely vyrovnať?

Chceme to riešiť aj novým spôsobom prerozdeľovania verejných zdrojov. V tomto roku pripravíme a od budúceho roku zavedieme fiškálnu decentralizáciu, čiže posilnenie vlastných zdrojov obcí, miest a regionálnych samospráv aj s novým, spravodlivejším mechanizmom prerozdeľovania peňazí. Pomôže aj urýchlenie výstavby diaľnic a modernizácia železničného prepojenia.

V konečnom dôsledku je to ich rozhodnutie. Ak investujú v týchto oblastiach, ponúkame im špeciálne stimuly, napríklad vyššie príspevky na rekvalifikáciu, na zamestnanie ľudí. Využiť by sa mohla aj cezhraničná spolupráca, lebo práve najmenej rozvinuté regióny Slovenska ležia na hraniciach s Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Pomôcť by mala aj daňová reforma.

•Korigovali by ste s odstupom času niektoré svoje rozhodnutia?

Každý, kto robí, robí chyby. Chybou sa ukázala napríklad kupónová privatizácia, pri ktorej som bol v tom čase ministrom privatizácie. Vtedy sme boli presvedčení, že túto neštandardnú metódu treba zvoliť, pretože sme chceli v pomerne krátkom čase previesť obrovské množstvo majetku, a to spôsobom, ktorý by minimalizoval korupciu a subjektivitu. Problém bol však v tom, že neexistovala dostatočná legislatíva a ochrana minoritných akcionárov, čím sa stalo, že fondy často zneužívali postavenie a nezhodnocovali majetok. Toto by som dnes robil inak.

Ďalšia vec, ktorá ma mrzí, je skôr politická. V rokoch 1992 a 1994 sme nedokázali spojiť sily menších stredopravých strán, a tak hlasy najreformnejších voličov vtedy prepadli.

•Je manželka vašou bútľavou vŕbou, riešite s ňou pracovné problémy?

Nie, doma sa snažím o práci nehovoriť, pretože človek potrebuje aj vypnúť a relaxovať.

•Ktoré životné okamihy považujete za kľúčové?

Otec bol právnik a ja som tiež chcel ísť študovať právo. Práve kvôli jeho politickej angažovanosti v roku 1968 som nedostal odporúčanie. To rozhodlo, že som sa stal ekonómom.

Druhou križovatkou v mojom živote bolo, že som ostal v Bratislave, aj keď pôvodne som sa chcel vrátiť domov na východ. Ponúkli mi, aby som ostal učiť na Národohospodárskej fakulte, kde som študoval ekonómiu. Prijal som to a už som v Bratislave zostal.

Tretí medzník bol v roku 1990 po prvých slobodných voľbách a odohral sa v električke. Moju šéfku katedry stretol vtedajší podpredseda vlády pre ekonomiku pán Kučerák, ktorý zháňal svojich poradcov. Spýtal sa jej, či niekoho nepozná, a ona odporučila mňa. Po krátkom rozhovore som bol prijatý. Všetko to boli náhody, ale náhody zrejme tiež určujú osud každého človeka. V názorovej oblasti ma ovplyvnilo práve to, že som učil makroekonómiu ešte za bývalého režimu. Tým, že som študoval, ale aj konfrontoval a skúmal realitu, dospel som k presvedčeniu potreby vnútorných zmien a iného fungovania ekonomiky.

•Predpovedali vám skvelú budúcnosť už v škole?

Nie, patril som síce medzi lepších žiakov, ale nikdy som nebol čistý jednotkár. Ale myslím, že medzi tým, kto je aký žiak a ako sa presadí v živote, neexistuje vždy priama úmera. Dôležité je, či človeka zaujíma, čo robí a s akou chuťou to robí.

•Čomu sa v súčasnosti venuje vaša manželka?

Podniká a darí sa jej. Zároveň sa stará o deti, robí im šoféra, servis a nenudí sa. Stále je spoluvlastníčkou firmy, ktorá poskytuje služby v domácnosti - upratovanie, nakupovanie, doučovanie. Začala podnikať tak, že pocítila na trhu nedostatok, biele miesto, keď potrebovala opatrovateľku pre deti. Preto založila nielen túto firmu, ale aj súkromnú škôlku, školu pre kozmetičky a guvernantky a firmu pre služby v domácnosti. Má aj obchod s konfekciou. Keďže v súvislosti s ňou sa už kadečo popísalo, chcem zdôrazniť, že podniká už asi dvanásť rokov a nikdy nič neprivatizovala, ani nedostala zákazky od štátu.

•Pôsobíte vyrovnane. Ste taká povaha, alebo je to vytrénovaná rozvaha politika?

Nemá zmysel vybuchovať a

prejavovať emócie viac, ako je potrebné, nie som však flegmatik, veci ma vedia aj rozčúliť a napáliť. Práve vnútorný nepokoj ma stále ženie dopredu. Na druhej strane som presvedčený, že to, čo robím, má zmysel. A aj keď je to spojené s neľahkými rozhodnutiami, je to potrebné robiť.

JANA SCHLARMANNOVÁ

Foto: Ondrej Sivčák, archív

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 726
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 017
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 895
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 306
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 752
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 123
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 594
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 500
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 350
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Gunda schudol 20 kíl. Za milióny kopal históriu Sparty a Slovanu

Na nových majiteľov FC Nitra má jednoznačný názor.

Peter Gunda.

Megadrogová zásielka: Holanďanov už previezli do Nitry, vypočúva ich sudkyňa

Cudzincov doviezol vrtuľník, oblečení boli v bielych ochranných overaloch.

Jeden z obvinených Holanďanov na nitrianskom súde.

O stravenkovej petícii rokovali na ministerstve

Iniciátora petície Za zachovanie súčasnej platnej legislatívy v oblasti stravovania zamestnancov Ľubomíra Sečkára s jeho tímom prijala generálna riaditeľka sekcie práce Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Danica Lehocká.

Psychiater v Nitrianskom kraji mal ordinovať takmer 24 hodín denne

Zdravotnej poisťovni mal lekár spôsobiť škodu za viac ako 110 000 eur.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Už ste čítali?