„Ihneď po vynesení rozsudku sme sa odvolali na Najvyšší súd a pravdepodobne sa obrátime aj na medzinárodné právne organizácie,“ povedal nám Milan Andrášik. Uviedol, že vo väzení si odsedel 3414 dní a nemieni sa doň vrátiť. Ani na zvyšné vyše tri roky, ktoré by si mal ešte odsedieť podľa nového rozsudku. Po roku 1990 začal podnikať s malým bufetom. Neskôr si otvoril predajňu obuvi na Kupeckej ulici a spoločne s priateľmi si na úver zakúpili jeden objekt na Mostnej ulici. Hovorí, že v súčasnosti dlhuje približne jeden milión korún, lebo nemá peniaze na splácanie pôžičiek. Čiastočné odškodné vo výške tristotisíc korún, ktoré nedávno dostal za prieťahy v súdnom konaní, zobrala exekúcia. Vypočítal si, že náklady, ktoré súvisia s jeho odsúdením, stáli po prepočítaní na dnešné ceny približne šesť miliónov korún. „Hovorím to s vedomím, že keď mi v prvých rokoch po odsúdení moja rodina pravidelne posielala balíky a platila advokáta, ktorého bolo vždy potrebné odviezť, tak vtedy tie náklady dosiahli okolo štyristotisíc korún. Za tie peniaze sa dal v tom čase kúpiť dom na Zobore, ktorý dnes stojí okolo päť miliónov,“ hodnotí finančnú stratu, ku ktorej pripočítava aj minuloročné výdavky. Od nového verdiktu súdu očakával oslobodenie a minimálne kompenzáciu spomínaných výdavkov. Dodal, že prakticky ani s jedným z odsúdených sa nestretáva a nebol s nimi ani v inkriminovaný čas.
V podobnom duchu sa vyjadril aj Miloš Kocúr. „Snažím sa uživiť, ako sa dá. Vlastnými rukami a vlastnou hlavou. Po prepustení z väzenia ma nechceli nikde zamestnať. Neostávalo mi nič iné, len ísť pracovať do cudziny. Najprv som montoval hromozvody a robil dlaždiča v Nemecku. Dnes robím účtovníctvo a ekonomické poradenstvo a myslím si, že všetci moji klienti sú s mojou prácou spokojní.
Rovnako ako Kocúr je z výroku senátu znechutený aj František Čerman. K záležitosti sa však nechce vyjadrovať. Povedal nám, že nie je verejná osoba, a preto si nepraje, aby sa písalo o jeho súkromí. Podarilo sa nám telefonicky hovoriť aj s rodičmi Juraja Lachmana. Dozvedeli sme sa, že ich syn vystriedal po prepustení z väzenia viacero zamestnaní - to je všetko, čo nám boli ochotní povedať. S ďalšími zo „sedmičky“ - Pavlom Beďačom a Stanislavom Dúbravickým sa nám skontaktovať nepodarilo.
Posledným zo siedmich Nitranov je Roman Brázda, ktorý bol kvôli zdravotným problémom vylúčený na samostatné konanie. Minulotýždňový rozsudok sa ho teda netýka. „Syn je na invalidnom dôchodku. Už počas väznenia ho museli liečiť na psychiatrii. Na dôvažok pribudlo aj onkologické ochorenie a jeho zdravotný stav sa stále zhoršuje,“ informovali nás jeho rodičia.
Ondrej Sivčák