Nitrianska fakultná nemocnica získala štatút Baby friendly hospital (BFH) - nemocnica priateľská k deťom. „Usilovali sme sa oň niekoľko rokov,“ povedala primárka novorodeneckého oddelenia Mária Burguľová, ktorá prevzala symbolickú plaketu od Viery Haľamovej, predstaviteľky Slovenského výboru Unicef. Je na nej dojčiaca matka od Pabla Picassa.
Nitrianska nemocnica je na Slovensku dvanásta, ktorá štatút BFH získala. „Podstatou je ochota, vľúdnosť a trpezlivosť k matkám a deťom. Museli sme splniť prísne podmienky, personál absolvoval školenie a na záver bol preskúšaný komisiou. Previerka sa zopakuje každé dva roky,“ dodáva primárka. Súčasťou projektu je aj podpora dojčenia. Vznikol klub Mama mňam, v ktorom sa každý prvý štvrtok v mesiaci stretávajú budúce mamičky. Po pôrode im priložia bábätko do polhodiny k prsníku. Ideálne je, keď spolu zostanú na jednej izbe. „Platí niekoľko zásad – novorodencom by sa napríklad nemali dávať cumlíky, nemali by sa dokrmovať fľaškou. Technika sania z prsníka je totiž iná,“ informuje Mária Borguľová. Keď mamičky opúšťajú nemocnicu, dojčí ich až 92 percent. Ak majú doma v tejto oblasti nejaký problém, môžu sa hocikedy telefonicky obrátiť na personál alebo poradkyňu v dojčení.
„Program BFH sa realizuje od roku 1991, vznikol v rámci záväzkov svetového samitu o deťoch. Najlepší odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie na ňom sformulovali do desiatich praktických krokov všetky nové poznatky o postnatálnej adaptácii novorodenca na nezávislý život,“ upresňuje Viera Haľamová z organizácie Unicef.
Pred pätnástimi rokmi sa v nitrianskej pôrodnici narodilo 3600 až 3800 detí. Vlani ich bolo 1167, čo je najmenej v histórii. Riaditeľ nemocnice Viktor Žák verí, že časom budú do Nitry cestovať rodičky z celého kraja. Na jeseň totiž pôrodnicu zrekonštruovali, operačné sály sú vybavené klimatizáciou a modernou technikou. Zakúpilo sa napríklad aj špeciálne polohovateľné kreslo, ktoré umožňuje žene rodiť v prirodzenej polohe. Teraz by mala prísť na rad rekonštrukcia lôžkovej časti pavilónu, najmä sociálnych zariadení, ktoré sú v súčasnosti spoločné na chodbe. „Rodička nie je pacientka, ale klientka. Preto aj interiér pôrodnice budeme budovať nadštandardnejšie oproti iným pracoviskám,“ konštatoval Žák.
Miriam Hojčušová