Americkí policajti vraj pri odchode do výslužby dostávajú drahé hodinky. Riadite Okresného riaditestva policajného zboru (ORPZ) v Nitre udovít Galbavý a jeho zástupca Jozef urík si namiesto nich odnášali plakety a obálky s hotovosou. Obaja 53-roní plukovníci sú už od septembra „civilistami“. V policajnom zbore odslúžil prvý z nich 26 a druhý vyše 31 rokov.
„Odchádzame s istým kontom, rozhodli sme sa dobrovone,“ hovorí udovít Galbavý, ktorý nitrianskemu OR PZ šéfoval od decembra 1997. On aj jeho zástupca sa zhodujú na jednom – pripravovaná reforma policajného zboru nie je na prospech okresu Nitra. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa rozhodli odís. „Nové tabuky sú pre Nitru dikriminujúce – skladbou aj množstvom policajtov. V porovnaní s ostatnými okresmi v rámci kraja máme najväšiu kriminalitu aj nehodovos, zaaženos policajtov je ovea vyššia ako inde,“ kritizujú.
Galbavý dodáva, že ho pri rozhodovaní o odchode z PZ ovplyvnili aj neustále zmeny, týkajúce sa sociálnych istôt policajtov. „Preto som sa rozhodol plne venova vyuovaniu na Univerzite Konštantína Filozofa, kde som už predchádzajúce tri semestre prednášal na iastoný úväzok. Študentom Fakulty sociálnych vied chcem odovzda svoje skúsenosti z praxe.“
Jozef urík sa v blízkej budúcnosti chystá najviac asu venova svojim koníkom. Už dvanás rokov je velárom, medom zásobuje celú rodinu. Na chalupe nealeko Nitry má momentálne šes úov, dorába si víno a ke je vea ovocia, dá si vypáli aj pálenku. Cudzia mu nie je ani stolárina, sám si pozbíjal napríklad ú. Porobí vraj všetko okolo chalupy a záhrady, ale staros o kdlik sliepok s radosou prenechá manželke. Ochotný je postara sa len o kohúta – vraj preto, lebo si vie poradi aj s desiatimi sliepkami. „Možno bude zo ma domáci kutil,“ smeje sa expolicajt urík. Ku kutilstvu sa hlási i jeho niekdajší nadriadený, ktorý tiež rád pracuje okolo domu a v záhradke. Prezradil nám, že do štyridsiatky hrával aktívne futbal za Komjatice, kde býva.
Obaja muži sa zhodujú, že pre prácu policajta je vemi dôležitá podpora rodiny. Im vraj nikdy nechýbala. Manželky museli asto samé zvládnu aj starostlivos o deti (Galbaví majú tri dcéry, uríkovci syna a dcéru). Niektorí potomkovia sa tak trochu vydali v stopách svojich otcov. Martin urík je prokurátorom, Galbavého dcéry Adriana a Mariana pracujú v policajnom zbore ako civilné zamestnankyne.
Za roky aktívnej služby sa obaja policajti stretli s množstvom tragédií, ale aj kurióznych prípadov. Zaujímalo nás, na ktoré nemôžu dodnes zabudnú. Po niekokosekundovom premýšaní si udovít Galbavý spomenul na kauzu, známu svojho asu na celom Slovensku pod názvom prípad Babinský. Pracoval na om v rokoch 1984-86 ako vyšetrovate. „Bola to vtedy veká aféra – z podvodov a korupcie boli obvinení vysokí stranícki funkcionári z okresu Dolný Kubín, medzi nimi aj tajomník komunistickej strany i predseda ONV, ktorí boli stíhaní väzobne. Dodnes nezabudnem ani na tragédiu v okrese Nové Zámky, ke muž po hádke dobodal svoju manželku. Sám sa prišiel prihlási na políciu – ešte predtým však upratal byt a poumýval deti od krvi. Vraždu totiž spáchal priamo pred ich oami...“
Aj v pamäti Jozefa uríka sa vynára rodinná tragédia, ktorá sa odohrala pri Topoiankach. „Poovník tam zastrelil svoju manželku, guku mal pripravenú aj pre dcéru. akal, kým príde domov. Ke zistil, že dom zaala obsadzova polícia, spáchal samovraždu.“ Šastnejšie sa skonil prípad dvoch detí, ktoré sa pred rokmi hrali bez vedomia rodiov s pištoou. „Guka vtedy zasiahla asi štvorroné dievatko do ela. Ke sme za ním neskôr prišli do nemocnice, akalo nás prekvapenie – diea sedelo v postieke a pilo kakao! Ukázalo sa, že mu guka preletela cez hlaviku tesne ponad hlavnú mozgovú tepnu. Keby išla o desatinky milimetrov nižšie, lekári by ho už nezachránili...“ – vracia sa ku kurióznemu prípadu dnes už bývalý policajt Jozef urík.
MiriamHojušová