Už viac ako tridsa rokov sa Jozef Soukup, uite na nitrianskej Obchodnej akadémii, venuje zberatestvu. Jeho srdcovou záležitosou sú historické pohadnice a fotografie Nitry. Najstaršie má z konca 19. storoia a prvých rokov 20. storoia, teda z obdobia monarchie. Na zadnú as pohadnice sa vtedy písala len adresa, text s pozdravom bol vpredu, pod obrázkom.
„Zbieral som to kúsok po kúsku, väšinou na burzách. Dnes je toho oraz menej. Za pohadnice, vytvorené technikou kameotlae z konca 19. storoia, pýtajú majitelia aj osem stoviek,“ dozvedáme sa od Jozefa Soukupa, ktorý našiel jedinené exempláre aj doma. Z rodinného archívu je napríklad fotka dostihov, na ktorých v roku 1932 pretekali nitrianski delostrelci. Konali sa pod hradom, nealeko dnešného zimného štadiónu. „Toto je záber na akéhosi skokana cez prekážku a toto pohad medzi divákov,“ hovorí zberate skromne na adresu fotografie, vystavenej v Ponitrianskom múzeu. Až neskôr sa dozvieme, že tým skokanom je jeho nebohý otec, na ktorého sa v hadisku pozerá manželka. Zaujímavé je, že aj táto fotka je urobená ako pohadnica. „i sa na takýto úel aj skutone používala, však neviem,“ uvažuje pán Jozef.
Doma objavil tiež zdobené obálky, do ktorých sa kedysi vkladali lekárske recepty, i pozvánky na plesy. Jeden z nich sa napríklad konal v roku 1926 pod „protektorátom pána župana Janka Jesenského“. Zúastnila sa ho aj Jozefova matka, vtedy ešte slobodná slena. V poriadku, priloženom k pozvánke, si u nej záujemcovia vopred zajednali tanec.
Jednou z kuriozít výstavy je mravné vysvedenie z roku 1919, dnes výpis z registra trestov. „Potvrdzujem, že Koloman Morvay vo Velkých Janíkovcách rodený, 42-roný remenár, nitrianský obyvate, dosia trestaný nebol a jeho mravné chovanie z policajného stanoviska je bezvadné,“ napísal nitriansky mestský kapitán. K zaujímavostiam patrí aj záber z lietadla na požiar hradu zo 6. augusta 1924. Ohe vtedy vzbkol o 18. hodine. Zhorela celá strecha a horné poschodie. Biskupstvo utrpelo škodu asi 600-tisíc Ks. Požiar spôsobil pätnásroný ue Ján L. z Nitry. Toto všetko sa uvádza v texte, priloženom k fotografii.
Jozef Soukup textuje všetky svoje exponáty. Údaje väšinou zisuje zo starých publikácií. Vyítal z nich aj to, že v Nitre po prvýkrát pristálo lietadlo 28. júla 1914 – zosadlo nealeko kúpaliska na íneši. „Bol to prvý de 1. svetovej vojny, to ale vtedy udia nevedeli,“ dodáva Sou-kup.
Pri prezeraní jeho zbierky (v múzeu je vystavená len tretina) sa napríklad dozviete, že na mieste dnešného Krajského riaditestva policajného zboru pod Kalváriou sídlil kedysi chudobinec. A priestorom Župného námestia tieklo ešte zaiatkom 20. storoia rameno rieky Nitry známe pod názvom Nitrika. S reguláciou toku sa zaalo až v roku 1929. A tak mohlo dovtedy na spomínanom íneši (dnešná Ulica Fraa Mojtu) fungova prírodné kúpalisko. Požiiavali sa tu i lnky.
Mnohí ani netušia, že tam, kde je dnes Zoborské jazierko, bola pôvodne baa na žulu, ktorou sa dláždili ulice Nitry. „Okolo roku 1893 ju zaliala voda, hbka dosiahla asi pätnás metrov. Istý as sa tu robili lieebné procedúry,“ približuje nám Jozef Soukup históriu Nitry. Na viacerých jeho pohadniciach je zachytené aj hlavné, dnes Svätoplukovo námestie s historickým divadlom, ktoré bolo v roku 1945 zbombardované. „Od roku 1878 z neho každú nedeu premával na Zobor omnibus – krytý povoz ahaný komi. V roku 1926 ho vystriedala prvá autobusová linka.“.
Súasou zaujímavej zbierky sú aj rôzne historické dokumenty a korešpondencia známych Nitranov z devätnásteho a zaiatku dvadsiateho storoia. V Ponitrianskom múzeu ju uvidíte do konca augusta. Miriam Hojušová