Poslanci zastupitestva Nitrianskeho samosprávneho kraja berú mesane odmenu 9500 korún. Je to o 4500 korún viac ako vlani. Zvýšenie si schválili ešte vo februári so spätnou platnosou od januára. Narástli aj odmeny predsedov komisií zastupitestva - z tisícpästo na tritisíc Sk. Tajomníci komisií si polepšili o pästovku, ich odmena teraz predstavuje tisíc korún.
Napríklad kolegovia zo susedného Trnavského samosprávneho kraja sú „lacnejší“. Mesane dostávajú sedemtisíc. Predsedovia komisií si k uvedenej sume prirátajú ešte 1500 korún.
Pri schvaovaní zvýšenia odmien bolo zastupitestvo Nitrianskeho samosprávneho kraja výnimone jednotné. Za hlasovalo 46 prítomných poslancov, proti nebol nikto a ani sa nikto nezdržal. Tentoraz zostala politika bokom, všetkým išlo o podstatu veci. Dôvod zvýšenia sa však v uznesení nenachádza. Zaujímalo nás preto, na o poslanci spotrebujú najviac peazí a koko im z odmeny zostane.
Predsedovia maarského aj slovenského klubu sa zhodujú, že najviac zhltnú náklady na cestovné a telefónne úty. Lýdia Forrová (HZDS) hovorí, že v jej prípade je to takmer pädesiat percent odmeny. Za vlastné cestuje aj na rokovania komisií, ktoré sa konajú v rôznych mestách kraja. „Kto však chce, môže si to da preplati,“ dodáva. Mimonitrianskym poslancom sa preplácajú aj cesty na zasadnutie zastupitestva.
„Oba kluby sa zhodli, že 9500 korún je adekvátna odmena. Mnohí obania si dokonca myslia, že berieme aspo 20-tisíc,“ konštatuje Lýdia Forrová. László Hóka (SMK) dodáva, že už vlani niektorí poslanci navrhovali, aby sa odmeny zvýšili. „Rozhodli sme sa však poka, až kým nebudú samosprávnemu kraju odovzdané alšie kompetencie.“
Zákon výšku odmeny neobmedzuje, rozhodujúce je, o dovolí rozpoet. Z delimitaných dotácií od štátu by vraj tento rok vystalo aj na 12-tisícové odmeny. V tejto súvislosti L. Hóka pripomína, že vlani niekoko miliónov ani nevyerpali a museli ich vráti. „Uvažovali sme, že za ne kúpime notebooky pre poslancov,“ prezradil. Jeden by vraj vyšiel približne šesdesiattisíc, o u 52 poslancov predstavuje vyše trojmiliónovú sumu.
„Peniaze prišli z ministerstva financií v druhej polovici decembra, takže by sme do konca roka nestihli výberové konanie na dodávatea. Preto som bola proti kúpe notebookov. Treba dodrža zákon,“ reaguje Forrová. Ak by dostal samosprávny kraj financie skôr, mohli už ma poslanci poítae doma...
A ako je to so sankciami v prípade, že by si poslanec neplnil svoje povinnosti? Neexistujú. Klub SMK o nich poda predsedu Hóku už uvažoval, no nemajú oporu v zákone. Zatia by ich vraj ani nebolo voi komu použi. „Dochádzku si ostro sledujeme. Nemáme prípady, že by niekto bezdôvodne absentoval,“ tvrdí. V opanom prípade by poslancom hrozilo, že sa v budúcnosti viac nedostanú na kandidátku Strany maarskej koalície.
Disciplína je aj medzi 22 poslancami slovenskej koalície. Lýdia Forrová hovorí, že pri rozdelení síl 30:22 cítia väšiu zodpovednos a snažia sa na rokovaniach nechýba.
Miriam Hojušová