Medzi Novým Tekovom a Starým Tekovom v okrese Levice teie Hron, po ktorom pláva riene plavidlo upevnené na oceovom lane. Nepotrebuje žiaden olej ani benzín, využíva iba prúd vody. Doprava po vode je nielen ekologická, ale aj rýchlejšia a lacnejšia. Na druhú stranu sa cestujúci prepraví za niekoko minút za štyri koruny. Kompa prevezie aj bicykel, káru i babetu. Autom sa dá do susednej obce dosta iba cez najbližší most, ktorý cestu do susednej dediny predži o pätnás kilometrov. Plavidlo vozí turistov a skracuje cestu aj do zamestnania. Chodí presne poda cestovného poriadku.
„Kompa na Hrone je stará vyše sto rokov,“ hovorí Dominik Tuhý, rodák z obce, ktorý píše a uverejuje historické príbehy z regiónu. Ako diea chodil s rodimi do Nového Tekova obrába pôdu. Pamätá si kompu, ktorá prevážala konské povozy, neskôr traktory s vlekami. Ke sa rozvinula cestná doprava, nákladnú kompu nahradila drevená loka s veslami. Tú poslala do histórie súasná oceová, ktorá je proti potopeniu zabezpená dvoma vzduchovými vankúšmi a natiahnutá na lano. Na jeden raz prevezie osem udí.
„Po celú zimu nám na vode robilo spolonos 44 labutí. Poda oznaenia boli z Poska, Maarska i Slovenska. Vedeli sa spolu dohovori, a pritom nepotrebovali kompas,“ zažartoval pltník Pavel Palata. Ocenil miestne družstvo, ktoré na ich kmenie venovalo tri metráky obilia. Aj pasažieri im nosili kukuricu i suchý chlieb. Ak má pltník vonú chvíku, zane listova v knihách. V najbližších doch musí zloži odborné skúšky vodia malého plavidla.
Na kompe sa vystriedalo niekoko prievozcov. Jeden sa dokonca utopil. Najdlhšie si tam odkrútila Erža Bednáriková, ktorá vstúpila do histórie ako superpltníka. Práca bola tridsa rokov jej výsadou, iba ke bola chorá, zaskakoval ju jej manžel. Život pltníkom sažujú alkoholom poastovaní cestujúci. Nejeden z nich sa už vykúpal v Hrone.
Dominik Tuhý zachytil na papier príbeh starej tety, v miestnom náreí otky, ktorá milovala tekovskú pálenku zo stromových jahôd - moruší. Dopriala si jej aj pri obrábaní poa na druhom brehu rieky. Na plavbe spä do Starého Tekova padla do vody aj s batohom a hrabami. Ke sa prebrala, pltníka sa nepýtala, kde má batoh a náradie, ale kde má jahodovicu.
„Prevádzka, oprava a údržba plavidla stojí obec 40-50 tisíc korún rone. Tekovania by si ale nevedeli predstavi, že by kompa na Hrone nebola. Na druhú stranu chodia obrába pozemky, navštevova rodinu, posedie si do novotekovského rana alebo na športové podujatia. Kompa má v Starom Tekove silnú tradíciu,“ povedal starosta Jozef Marok.
- bej-