Raritou obce Gbelce nealeko Štúrova sú Parížske moiare. Tvoria jednu z najväších trstinových plôch na Slovensku. Trstina rastie na vyše 180 hektároch, z toho takmer 60 hektárov tvoria vodné plochy. Kto sa doteraz prišiel pozrie na moiare, cez takmer dvojmetrovú trstinu v nekonenej rovine vea neuvidel. Zato poul koncert vodných živoíchov.
Ako nás informoval starosta Gbeliec Gabriel Mihalik, obec dala vypracova projekt na vyhliadkovú vežu. Má by umiestnená na obecnom chodníku blízko moiarov. Požiadala ministerstvo životného prostredia o dotáciu vo výške tristotisíc korún. Veža je poda projektu vysoká osem metrov. Pôvodne uvažovali o kovovej, no tá by vo vlhkom prostredí hrdzavela. Uprednostnili preto drevenú, ktorá lepšie zapadá do prírodného prostredia.
„Jej osadenie prispeje k turistickému ruchu. Súvisí s plánom oživi rekreané zariadenie v obci. K zaujímavostiam Gbeliec patrí aj amfiteáter, ktorý má javisko z trstiny. V poslednom ase z neho vtáky vyobávajú prírodný materiál, no priebežne ho dávame opravova,“ hovorí Mihalik.
O gbelských moiaroch, ktoré sú domovom pre vyše sto druhov vtáctva, vyjde onedlho vedecká publikácia. O jej vydanie sa postaral rodák z obce.
Moiare pomenoval francúzsky inžinier, ktorý v 19. storoí pracoval na odvodovacom kanáli z potoka Páráš. Názov potoka, v ktorého nive sa nachádzajú moiare, nevedel vyslovi. Nazval ich preto poda hlavného mesta jeho krajiny.
Každorone sa z moiarov aží trstina. „Tento rok sme vyažili vyše 80-tisíc trstinových snopov,“ hovorí Eugen Juhász zo spracovateskej firmy v Novej Vieske. ažbu tento rok komplikoval sneh, ktorý koscom neumožoval posúdi, i sú moiare pokryté dostatonou hrúbkou adu. Raz sa ažobný mechanizmus prepadol do bažiny a museli ho vyahova. Z trstiny vyrábajú obklady, pletivá, strechy i vtáie búdky. - bej -