Prostriedkov individuálnej ochrany (masky, rúška, detské ochranné vaky a kazajky) je v kraji dostatok. Obanom sa budú vydáva až v prípade vyhlásenia vojnového stavu. V súasnosti sa nachádzajú v integrovaných skladoch, len menšia as je priamo v podnikoch, inštitúciách i školách. Ak sú tieto prostriedky správne uložené (napríklad okná na sklade majú ma ervenú farbu, aby ich nepoškodilo svetlo) a ošetrované, vydržia vraj aj tridsa rokov. Potvrdili to testy, ktoré sa pravidelne robia v Technickom ústave civilnej ochrany v Slovenskej upi. „Masku tu „natiahnu“ na špeciálny prístroj, ktorý je pripojený k poítau. Ak sa zistia nedostatky, ktoré sa nedajú opravi, vyradia ju,“ informoval nás Dušan Brath z odboru civilnej ochrany na nitrianskom okresnom úrade.
Masky, ktoré máme na Slovensku k dispozícii, boli vyrobené proti úinkom zbraní hromadného nienia. Proti novým bojovým látkam by boli zrejme ich filtre neúinné. „Pre dospelých máme dva typy masiek. Novších je menej, urené sú najmä pre lenov zásahových jednotiek. Na rozdiel od starších „céemtrojiek“, ktoré sa už nevyrábajú, majú tesniacu lištu a upínanie aj v oblasti ela, ktoré poskytuje lepšiu ochranu. Vo vnútri majú zabudovanú polomasku, ktorá v zime zabezpeuje výhrev a bráni zarosovaniu panoramatických zorníkov. Priezvuná membrána umožuje lepšiu poutenos,“ hovorí Marcela Domeková zo Strediska vzdelávania civilnej ochrany v Nitre.
Pre deti do dvoch rokov je urený špeciálny vak s difúznym filtrom, ktorý sa dá nosi na chrbte. Rodiia v om môžu diea nakmi aj prebali, a to pomocou manipulaných rukavíc. Súasou vybavenia sú faška a dve látkové plienky. „Pre väšie deti sú kazajky a špeciálne masky s filtrom upevneným na hadici,“ dopa M. Domeková, ktorá vyuuje civilnú ochranu. Hovorí, že o školenia, ktoré stredisko zabezpeuje v rámci Nitrianskeho aj Trenianskeho kraja, je v poslednom ase zvýšený záujem.
Ako sme už uviedli, prostriedky individuálnej ochrany sa budú obyvateom vydáva až v prípade vyhlásenia vojnového stavu. „Kto by chcel ma masku aj teraz doma, môže si ju kúpi – existuje viac firiem, ktoré tento tovar predávajú. Sumy sa pohybujú od pätisíc korún vyššie,“ uviedol Dušan Brath. Ide už o modernejšie typy, aké má v súasnosti k dispozícii štát.
Miriam Hojušová