• Na základe zákona o zdravotnej starostlivosti sa od 1. apríla bude za všetko plati. Pädesiat korún zaplatíte denne za pobyt v nemocnici, 20 korún za návštevu lekárskej ambulancie, 20 korún za recept. Chorý si bude hradi dopravu do zdravotníckeho zariadenia i z neho, a to vo výške 2 koruny za kilometer, osoby s ažkým zdravotným postihnutím pocestujú za korunu.
• Politici a experti parlamentných politických strán, ktorých jednotlivé subjekty delegovali, aby aktívne vystupovali v kampani pred referendom o vstupe do EÚ, absolvujú školenie. V marci by sa mali zúastni na školení zameranom na základné otázky nášho vstupu do únie, priom by sa malo hovori o pozitívach aj negatívach. Druhou témou, v ktorej by ich mali školi, sú možnosti erpania finanných prostriedkov z eurofondov.
• Slovenskí dopravcovia zostali zaiatkom marca šokovaní. Na hraniciach s Nemeckom od nich zaali pri preprave tovaru nad 3,5 tony pýta povolenie. Doteraz ho nepotrebovali. Zmena vyplynula zo slovensko-nemeckej dohody z júna minulého roka, v ktorej sme sa museli prispôsobi vyšším nárokom Európskej únie. Okolité štáty podpísali dohody s Nemeckom skôr, ím ich prísnejšie kritéria obišli.
• Úradníci majú na odhalenie zneužívania sociálnej pomoci dve metódy: pravidelné kontroly a anonymné udania, že niekto pracuje naierno i prenajíma byt, hoci poberá sociálnu dávku. Dvom Revúanom napríklad pozastavili vyplácanie sociálnych dávok, pretože dom, v ktorom bývali, darovali neteri a odsahovali sa do slobodárne. Ak má žiadate o sociálnu dávku dva domy i byty, z ktorých jeden môže preda alebo prenaja, žiados mu zamietnu. Platí to aj vtedy, ak má auto i dva televízory.
• V súvislosti s irackou krízou pôsobí v súasnosti v Kuvajtu aj 69 slovenských vojakov. Sú zalenení do 1. esko-slovenského práporu radianej, chemickej a biologickej ochrany. Odborné úlohy budú plni spolone s 358 echmi. Nasadenie práporu do bojových operácií je podmienené súhlasom Bezpenostnej rady OSN. V prípade použitia zbraní hromadného nienia je možná úas na záchranných a humanitných operáciách.
• Slovenské ministerstvo zahraniia varovalo, ktorým oblastiam v Turecku je lepšie sa vyhnú. Turecko patrí v posledných rokoch medzi vyhadávané dovolenkové destinácie a ak sa prípadný konflikt v Iraku bude predlžova, turisti možno do Turecka, susednej krajiny Iraku, radšej cestova nebudú. Komplikácie by mohli spôsobi letecké spolonosti.
Príjemne prežitý týžde vám želajú Nitrianske noviny.
Pripravil: Ondrej Sivák