Riaditelia nemocníc s poliklinikou v Komárne, Leviciach, Topoanoch a Šali boli minulý pondelok odvolaní z funkcie. Rozhodlo o tom zastupitestvo Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý je od januára zriaovateom uvedených nemocníc.
Poslanci zárove schválili výberové komisie. O nových riaditeoch rozhodne výberové konanie. Zatia sa vedenia ujali štatutári - v Leviciach a Šali sú nimi doterajší riaditelia Ján Medovarský a Mária Jarošová. V Topoanoch sa po odvolaní Mariána Šucha stal štatutárnym zástupcom Michal Kmeo. Komáranského riaditea Milana Lišku zatia nahradila Katarína Králová.
Predseda samosprávneho kraja Milan Belica si vie na uvedených postoch predstavi aj manažérov. V tomto období poda neho nemocnice potrebujú väší dôraz na finanné riadenie, „aby neahali s profesionálmi (zdravotnými poisovami) za kratší koniec“.
Dlh štyroch spomínaných nemocníc presahuje spolu 720 miliónov korún. K oddlženiu príde najskôr k 1. aprílu, uvažuje sa, že pôjde o jednorazový proces. Belica to ale nevidí reálne, systém fungovania nemocníc sa totiž nedá zmeni zo da na de. „Osobne si myslím, že proces oddlženia bude musie by zopakovaný.“ Nie však rovnakým dielom, musia by zavedené prvky motivácie a spravodlivosti.
Samosprávny kraj už pripravuje racionalizané opatrenia. Naráža však na obrovský problém, ktorým je nerovnaké oceovanie výkonov v nemocniciach. „Najvypuklejší je práve v nemocniciach druhého typu. Ak tu zanú riaditelia odbúrava neefektívne innosti, vemi ahko sa môže sta, že budú preradené do nižšieho typu.“
Zdravotníctvo potrebuje poda predsedu samosprávneho kraja zmeny v legislatíve. V tej súasnej sú totiž nedostatky, rovnako ako v procese prechodu kompetencií. Napríklad zdravotnícke zariadenia prešli pod samosprávny kraj už od januára, decentralizácia financií však príde na rad až o rok neskôr.
Zákony tiež neumožujú nemocniciam naklada so všetkým majetkom, no stara sa o musia. Doriešený dodnes nie je ani osud polikliník v Štúrove a Topoanoch.
Miriam Hojušová