Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

udské a zvieracie problémy sú rovnaké

udské a zvieracie problémy sú rovnaké

Na nástenke v akciovej spolonosti VUNAR Nové Zámky sú zobrazení lev, sova, výr a delfín. Z nich sa reazia mená pracovníkov spolonosti do akéhosi pavúka. Vytvorili ho dobrovoní úastníci projektu Priatestvo. Projekt má zmeni prístup zamestnancov k pracovisku a vies k naplneniu ciea: do troch rokov dosiahnu európsku úrove produktivity práce, a tým pretvori VUNAR na kreatívnu spolonos svetovej triedy.

Všade sú rezervy

Bývalý výskumný ústav náradia riešil štátne úlohy. Po nežnej revolúcii zo da na de stratil finanné zdroje. Bol sprivatizovaný v prvej vlne kupónovej privatizácie. Spolonos zaaženú dlhmi za technológie vytrhol z problémov nemecký Volkswagen, ktorý dodal výrobný program. Zaala pre neho vyrába diely do liniek na výrobu áut. Firma mala málo peazí a vedenie tvrdí, že jej k prosperite pomohla tvorivos. V súasnosti má dlhy takmer splatené.

Skryť Vypnúť reklamu

Novodobý VUNAR si z minulosti ponechal vývoj. Zamestnáva vea vysokoškolsky vzdelaných udí. Zo 178 zamestnancov majú iba štyria základné vzdelanie.

„Videli sme, že výkony vysokokvalifikovaných udí nie sú úmerné ich vzdelaniu. Zlepšovanie vlastnej práce nefungovalo a komunikácia viazla. Preto sme vymysleli projekt pre 21. storoie s náronými ciemi.

O zvýšení produktivity práce udia spoiatku nechceli ani pou. Bránili sa, že už aj tak pracujú na hranici svojich možností, no všade sú rezervy. Bolo nám jasné, že pre tieto ciele nestaia iba manažérske nástroje. Pre ne treba získa udí a prebudi v nich vnútornú motiváciu,“ povedala námestníka pre kvalitu a výrobu Juliana Gémesiová, autorka projektu s riaditeom podniku Karolom Gémesim a manažérom projektov Petrom Balážom Všetci traja sú certifikovaní lektori vzdelávania dospelých Univerzity Komenského v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvieracie problémy

Manažment vybral najprv šestnástich tútorov, iže vodcov. Vyberal z udí s prirodzenou autoritou, o ktorých predpokladal, že sú schopní získa alších spolupracovníkov. Každý tútor poskladal vlastnú skupinu. Vedenie do toho nezasahovalo. Stanovilo iba pravid-lo, že v skupine musia by dvaja robotníci a jeden administratívny alebo technicko-hospodársky pracovník.

Skupiny pracovali na tréningu takzvanými kreatívnymi technikami. Využívali povedzme bazén nápadov i búrku mozgov. V podstate išlo o to, získa veké množstvo nápadov, necha rozvinú tvorivos a kolektívne z nich „vylovi“ tie najlepšie. Gémesiová dodáva, že známe techniky boli zoskupené netradiným spôsobom. Zdôrazuje, že tak ako má firma vlastný projekt, má aj vlastných lektorov aj techniky. „Z každého kúta fabriky musí by cíti loveka. Aj Baa povedal, že fabrika bez udí je betón a železo,“ zanietene dopa.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tréningu si skupiny vybrali vzory z ríše zvierat. Stotožnili sa zárove aj s farbou, rastlinou a hudbou. Delfíny si zvolili bordovú farbu a ružu, tigry sa stotožnili s ervenou a jabloou, výry si vybrali zelenú a vlí mak, levy zasa modrú a muškát. Opä dostávame vysvetlenie, že do prírody nesiahli autori projektu náhodou. Skrýva v sebe totiž tajomstvo prirodzenej harmónie. A o osi také by sa mali zamestnanci usilova aj vo firme.

„Z pracovných problémov sme pracovníkov odviedli do ríše zvierat a kládli im otázky. Povedzme, z akého prostredia by utiekol lev, alebo kedy by delfín neprežil. Levy, sovy, výry i delfíny odpovedali slovne aj výtvarne. Koláž z odpovedí dodnes visí pred jedálou. Ke sme ich vrátili spä do reálneho života, dostali sme odpovede na riešenie ich pracovných problémov, ktoré bolo navlas rovnaké,“ hovorí Gémesiová. Všetci chceli ma isté pracovisko a prihlásili sa k firemnej kultúre.

Súaž istoty

Každá skupina sa stará o istotu asti fabriky. Delfíny o jedále, lisovu a o vstup do budovy, tigry si zasa zobrali pod palec kaliare a parkovisko. K tomu patria súaže o najistejšie pracovisko, ktoré vedenie hodnotí. Aj stroje majú svojich pánov. Sú na nich visaky s menom a fotografiou zodpovednej osoby. Firma nemá na nové stroje, chce o najdlhšie udržiava v chode pôvodné.

Hra sa zamestnancom páila. Námestník s robotníkom i upratovaka s administratívnou pracovníkou sa pri nej zblížili. Prejavilo sa to aj na podávaní a realizácii zlepšovacích návrhov. Nikdy sa nerodili iba v rámci jedného útvaru. Obrába spolupracoval povedzme so zváraom a našli zaujímavé riešenie. Zlepšovacie návrhy majú miliónové prínosy. Za vlaajšok vykázala fabrika 0,67 zlepšovacieho návrhu na zamestnanca, o takmer dosahuje Volkswagen.

Vojna stresu

Do kancelárie námestníky vošiel vedúci výroby. Pochvaoval si, že výroba uvonila údržbe stroje, o bolo predtým vždy kameom úrazu. Teraz sa navzájom poúvali, vciovali do vzájomných problémov a išlo to. Zotreli sa aj rozdiely takzvanými bielymi plášami z administratívnej budovy a robotníkmi.

Vunar má dokument, ktorý sa volá kódex vunaráka. Obsahuje hodnoty, ktoré zamestnanec môže da spolonosti a ktoré zasa spolonos poskytuje zamestnancom. Zrodil sa tiež na kreatívnych cvieniach skupín i manažmentu. Zhodli sa aj na menách klubu najdôležitejších, ktorí z fabriky nikdy nedostanú výpove.

Vrcholový manažment sa zúastnil na tréningu na zvládanie pracovnej záaže a stresu. „Stres pôsobí negatívne na pracovný proces. Dá sa zdola aj relaxanými technikami. Usilovali sme sa naui ich ostatných zamestnancov. Chceli by sme, aby venovali cvieniu niekoko minút denne. Najlepšie v popoludajšej prestávke, kedy klesá produktivita práce. Funguje to tak v Japonsku i niektorých európskych krajinách. Vylenili sme zdravotnú miestnos s lampou vyžarujúcou žlté polarizované svetlo, masážnymi prístrojmi a priestorom na cvienie. udia sa tam chodia na pä i desaminútovky zrelaxova. Poda podpisov v návštevnej knihe vidíme, že túto možnos využívajú,“ hovorí výrobná námestníka.

Básnik z kaliarne

Zodvihla telefón. Práve volal lovek z výroby a zvestoval jej obavy, že nieo nevychádza. „Tento náš zamestnanec je pri práci vemi vypätý a vnútorne motivovaný. Uím ho uvoni sa zo záaže a zatia sa mi nedarí,“ poznamenáva na adresu svedomitého mladého loveka. Dodáva, že stres možno odbúra aj dobrým slovom. Voakedy si vraj lovek z výroby nedovolil telefonova námestníkovi. Gémesiová naopak komunikáciu podporuje. Ako prezradila, každé ráno medituje a jej manžel, riadite podniku, cvií jogu.

„Nemám pocit, že nad zamestnancami kraujem, ale spolupracujem, kouujem a tvrdo požadujem výkony. Riadim sa zásadou, že dobrý manažér má ma v prvom rade uprataný stôl. Odzrkaduje to schopnos plánova a pracova s asom. Mám skúsenosti, že tí, ktorí sú stále zahrabaní nedoriešenými vecami a problémami, bojujú s asom. Vykonávajú totiž prácu za tých, od ktorých by ju mali vyžadova,“ zdôrazuje.

Firma je otvorená kultúre

VUNAR je otvorený kultúre. Pre zamestnancov pripravuje vo vlastnej galérii vernisáže výtvarných prác. Dáva šance umelecky nadaným pracovníkom. Václav Strejek z kaliarne je dvorným básnikom fabriky.

Raz bola aj prezentácia moderného umenia performance, pri ktorej sa všetci chytili v kruhu za ruky. Psychológ to dešifruje ako techniku podporujúcu súdržnos. Podstatné je, že sa udia vo vonom ase odpútavajú od pracovných povinností. Skupiny sa stretávajú na kultúrnych a športových podujatiach aj mimo fabriky.

Nie je spasením

„Firma iba vtedy prežije v konkurennom boji, ak sa uí rýchlejšie ako konkurencia. Aj alšie vzdelávanie patrí k projektu,“ íta Gémesiová z poítaa graficky stvárnené ciele.

„Nie je spasením, no prináša zlepšenie.“ Ke sa v projekte aktivizovalo 64 udí, vedenie pripravilo stretnutie na oslavu dovtedajších výsledkov. Na nej umožnilo zamestnancom pripísa sa do organizaného pavúka, do tej skupiny, ktorú si vyberú. V súasnosti sa rozrástol na devädesiat „duší“. Sú aj takí, ktorí sa nepripísali, no na podujatiach sa zúastujú.

Do fabriky prišiel pracova zamestnanec z firmy, kde nebola taká vysoká kultúra a silná motivácia k pracovnému výkonu ako vo VUNARE. Ako sme sa dozvedeli, dlho sa na novom pracovisku neohrial, pretože ho udia medzi seba neprijali.

„Spoiatku sme nevedeli, o si o hravých technikách máme myslie. Vea sme o projekte debatovali s chlapcami v dielni. Zistili sme, že sa okolo nás stále nieo mení k lepšiemu. Pracujeme v uvonenej atmosfére,“ hovorí 28-roný hlavný majster Miroslav Šimek, ktorý verí, že sa firme podarí dosta produktivitu práce na európsku úrove.

Chlapi v dielni prikyvujú. Ke pred rokom projekt štartovali, boli v jednej tretine a dnes sú podstatne alej. Na ísla je vraj ešte skoro, projekt bude vyhodnotený až na budúci rok. o zamestnancom prinesie? „Isté zamestnanie a osobný rozvoj. Firma bude prosperova a oni na tom budú ma svoj podiel,“ konštatuje námestníka Gémesiová.

Jana Beová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 529
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 025
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 179
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 896
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 254
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 349
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 865
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 955
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 786
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 760
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Na pomoc privolali záchranársky vrtuľník.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Triážna unimobunka je pred chirurgickým pavilónom.

Šalianske cintoríny zatvorili

Prevádzkové časy cintorínov mali byť počas nadchádzajúcich dní predĺžené, pre prijaté opatrenia sa však radnica rozhodla zatvoriť ich.

Ilustračné foto

Nitrianska radnica vymáha aj centové nedoplatky

Náklady na vymáhanie sú neraz vyššie, ako samotný dlh. Limit však nestanovia.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V piatok zachytili takmer 1 700 pozitívnych (minúta po minúte)

Na Orave sa začala pilotná časť celoplošného testovania na Covid-19.

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Už ste čítali?