Na piatkovom pojednávaní s Topoancami Igorom P. a Jozefom S., obžalovanými z vraždy vodia odahového vozidla, bol konene prítomný aj svedok Peter M. Ide o muža, na ktorého podal predseda senátu nitrianskeho krajského súdu Stanislav Libant trestné oznámenie. Dôvodom je pohdanie súdom. Opakovane sa totiž nedostavil na pojednávanie.
Predviedla ho polícia
Minulý týžde svedka napokon predviedla polícia. Podarilo sa jej to až na druhýkrát. Prvý pokus bol desiateho januára neúspešný. Policajti z obvodného oddelenia v Novom Meste nad Váhom, kde muž býva, vtedy skoro ráno zazvonili pri vchode domu. Ozva sa mal údajne práve Peter M. Dvere bytu im však otvoril jeho syn, ktorý tvrdil, že otec nie je doma.
Na otázku predsedu senátu, preo opakovane neprišiel na pojednávanie, svedok odpovedal, že zháal peniaze na cestu. „Ani teraz nemám ani korunu,“ vyhlásil na súde. Muž bol spolujazdcom vodia Mercedesu, ktorý sa stal neskôr obeou lúpeže. Poda obžaloby ju mal spácha práve spomínaný Igor P. z Topoian. Obžalovaný je tiež z dvoch alších lúpeží kamiónov, všetky sa stali v Chorvátsku v roku 1998.
V piatok vypovedala aj Igorova bývalá intímna priateka Ingrid M., ktorej nebolo predtým možné dorui predvolanie. Poda topoianskej polície sa totiž dlhodobo nezdržiavala v mieste trvalého bydliska. Predseda senátu preto požiadal o vypátranie jej pobytu.
Ingrid sa v piatok nehovorilo ahko, musela si sadnú, priniesli jej aj pohár vody. Povedala, že sa bojí, má vraj vemi nepríjemný pocit. Na január 1999, kedy mali poda obžaloby Igor a Jozef zavraždi v Rakúsku Bratislavana Miroslava U., si nespomínala. Ešte v prípravnom konaní uviedla, že jej Igor o udalostiach, ktoré sa mali sta v Chorvátsku a Rakúsku, nehovoril. Ani nevedela, že by tam niekedy cestoval.
Pre obete vykopal jamu
Na piatkovom pojednávaní sa ítali aj dokumenty, ktoré do Nitry na dožiadanie prokurátora zaslal Krajský súd v Subotici. Slovenskej strane predložil dôkazy, vyplývajúce z procesu, ktorý sa tam konal ešte v roku 2000.
Pred subotickým senátom vtedy stálo niekoko lenov medzinárodného gangu, ktorému mal šéfova ech Vlasto N. Zaoberali sa lúpežami najmä odahových vozidiel – ich vodiov vylákali pod rôznymi zámienkami do zahraniia, kde ich zavraždili. Autá potom speažili. Gang pôsobil v Chorvátsku, Srbsku, Taliansku a Rakúsku. Poda obžaloby mal by Vlasto osobne prítomný aj pri vražde spomínaného bratislavského vodia v Rakúsku. Srbský súd vyniesol v októbri 2000 nad echom rozsudok smrti, ktorý nebol dodnes vykonaný.
Za lúpežnú krádež v neprítomnosti odsúdil na dvadsa rokov aj Topoanca Andreja M. Ten je stále na slobode, o prevzatie trestného stíhania u nás totiž Srbi nepožiadali a Slovensko svojich obanov na výkon trestu do inej krajiny nevydáva.
Procesu v Subotici sa nedožil Topoanec Daniel M. V úmrtnom liste, ktorý bol zaslaný do Nitry, sa uvádza, že sa 25. novembra 1999 vo väzení obesil. Mladý muž sa pokúsil spácha samovraždu už dvanás dní predtým, podarilo sa ho však zachráni. Vrátili ho do cely, kde bol spútaný reazami tak, aby mal prístup na toaletu. Neustále bol monitorovaný. Napriek tomu bol jeho druhý samovražedný pokus úspešný - z dvoch ponožiek si urobil sluku a uviazal ju o mrežu.
Nitriansky krajský súd má k dispozícii Danielovu výpove z prípravného konania, ktorá je nahraná aj na videozázname. Priznal sa v nej k niekokým vraždám a lúpežiam. Predseda senátu z nej v piatok preítal niektoré pasáže. Boli podrobné a chladnokrvné, akoby išlo o prerozprávanie deja nejakého brutálneho filmu. Mladík však opisoval svoje vlastné iny. Hovoril napríklad, ako zavraždil dvoch šoférov autobusu, ako do nich zozadu opakovane vystrieal devä nábojov. Tvrdil, že mtvoly potom Vlasto s Andrejom naložili do autobusu. Inokedy zase on osobne vykopal pre budúcu obe jamu...
Predvolajú vodiov
ítala sa aj výpove Vlasta N., ktorú urobil pred súdom v Subotici 17. decembra 2000. Tvrdil, že o vražde Bratislavana Miroslava U. ni nevie. A keby vraj aj nieo vedel, nechcel by o tom hovori. Vyhlásil, že má strach, že sa Igor P. pomstí jeho rodine.
„Rád by som Vlasta N. ešte pred nejakým súdom vypoul, nech vysvetlí, preo sa bojí,“ zareagoval Topoanec, ktorý žiadal opakovane vypou aj vyšetrovatea a jedného svedka. Senát to zamietol. Súhlasil však s návrhom Igorovho obhajcu, aby boli predvolaní traja olúpení vodii kamiónov (z Nového Mesta nad Váhom, Liptovského Mikuláša a iech).
Pojednávanie bolo odroené na 21. marca. Ešte pred jeho prerušením preítal predseda senátu hodnotenia obžalovaných z Ústavy na výkon väzby. Píše sa v nich, že Jozef S. dodržiava všetky ustanovenia zákona, no Igor P. bol deväkrát disciplinárne potrestaný. Viackrát bol umiestený do samoväzby, nakoko sa drzo správal. Raz si dokonca prerezal predlaktie na oboch rukách.
Miriam Hojušová