Deti, ktoré v týchto doch prichádzajú na zápis do prvého ro-níka, sú poda uiteov smelšie ako kedysi.
„Podpísal sa pod to aj fakt, že 99 percent z nich navštevuje minimálne posledný rok pred nástupom do prvej triedy materskú škôlku,“ konštatuje vedúci odboru školstva nitrianskeho okresného úradu Jozef Sonlajtner.
Viacerí pedagógovia sa zhodujú, že sa zmenili aj samotné zápisy. Sú vraj menej oficiálne. O ich konkrétnom priebehu rozhodujú jednotlivé školy. Niekde si len zapíšu údaje, inde budúcim prváikom a ich rodiom umožnia aj „exkurziu“ po uebniach i pripravia kultúrny program.
Na Základnej škole Fraa Mojtu v Nitre, kde sa zápis konal minulý týžde, akali na deti malé testy. „Zamerané sú hlavne na farby a základné geometrické tvary. Deom sme dali napísa aj ísla 1,2,3,“ povedala nám uiteka Melita Homolová.
„Aj priemerné dieatko to hravo zvláda,“ konštatuje zástupkya riaditea Markéta Šutková. Dodáva, že sa testy robia druhý rok. Ich cieom je zisti schopnos ui sa cudzí jazyk, ktorý zaviedli na ZŠ Fraa Mojtu už od prvého roníka. Vlani vraj zvládli testy všetky deti.
Práve kvôli spomínanému jazykovému variantu, ale aj pre polohu v centre, si vyberajú školu i rodiia zo vzdialenejších astí mesta a dokonca z okolitých obcí. V prípade, že by poet záujemcov prevyšoval kapacitu školy, prednostne musia by prijaté deti z obvodu. Poslanci pri ich vytváraní prihliadali najmä na demografický vývoj obyvatestva a územné radenie ulíc, zohadujúce bezpenos žiakov pri dochádzke do školy.
Obnovenie obvodov Jozef Sonlajtner víta. „V minulosti sa totiž stávalo, že napríklad deti zo zaned-baného sociálneho prostredia odmietli zapísa. Neraz pochodili aj tri školy. Všade im povedali, že majú plno, o nebola pravda,“ spomína si na problémy z minulých rokov.
Miriam Hojušová