Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Niektorí zmizli bez stopy, boli nepohodlní

Niektorí zmizli bez stopy, boli nepohodlní

Po 133 osobách z okresov Nitra a Zlaté Moravce je vyhlásené pátranie. Jedenás z nich je nezvestných, 122 hadaných – to znamená, že bol na nich vydaný zatyka, resp. sú podozriví z trestnej innosti.

Policajti z odboru kriminálnej polície OR PZ Nitra odhadujú, že minimálne desiatka udí už nežije – zmizli, pretože boli nepohodlní. „Medzi hadanými je až 23 koníkov,“ poíta npor. Peter Rusnák. Ide o mužov, ktorí zaiatkom devädesiatych rokov vyberali na svoje meno tovar na faktúry. Za odmenu dostali pár korún, zbohatol niekto úplne iný. Miliónové dlhy nikdy nikto nezaplatil. Namiesto toho sa zaali „stráca“ fakturanti.

SkryťVypnúť reklamu

Po niektorých sa márne pátra už desa rokov a alších desa sa ešte bude. Samozrejme, pokia sa medzitým niekde neobjavia – i už živí alebo mtvi. „Spis možno ukoni až po dvadsiatich rokoch. Až vtedy môžu príbuzní cestou súdu požiada, aby bola osoba vyhlásená za mtvu,“ dozvedáme sa na kriminálnej polícii.

Poznali sa s mužom,

obvineným z vrážd

V kancelárii pátraov dominuje nástenka, na ktorej majú vyvesené fotografie niektorých z vyše stovky hadaných osôb. Nezvestní sa na u zmestili všetci. Z jedenástich fotiek na nás hadia iba dve ženy. Mladé a pekné.

„Jedna z nich je z obce nealeko Nitry, kde nechala malé diea. Poda všetkého sa nachádza v zahranií,“ konštatuje npor. Rusnák. Zo svojej praxe si pamätá vea prípadov, ke sleny, ale aj vydaté ženy vycestovali za hranice bez toho, aby nieo oznámili príbuzným. „Jedna z nich takto odišla z domu až päkrát, vždy do Talianska na zárobky,“ spomína si na okresný rekord.

SkryťVypnúť reklamu

Aj druhá nezvestná, ktorej fotka visí na nástenke nitrianskych kriminalistov, je matkou malého dieaa. Ide o niekdajšiu družku Petra L. zo Žirian, obvineného vlani z niekokých lúpežných vrážd v zlatníctvach. Už ke bol vo vyšetrovacej väzbe, vykopali policajti v lese pri dedine mtvolu šestnásronej chovankyne reedukaného domova v Zlatých Moravciach. Bola vraj Petrovou priatekou. Niekto ju zastrelil. Aký osud stretol jeho niekdajšiu družku? O dvadsatrironej žene zo Žirian nikto už rok nepoul. Rovnako je nezvestný aj alší obyvate tejto dediny – 38-roný Ladislav. Poda informácií polície mal aj on kontakty s Petrom L. „Jeho otec nahlásil, že ho vlani v júli akalo pred domom nejaké auto, ktoré ho odviezlo. Syn sa ozval až po týždni, po telefóne otca ubezpeoval, že príde domov. Odvtedy sa s ním nekontaktoval,“ dozvedáme sa od Petra Rusnáka.

SkryťVypnúť reklamu

Záhadou dodnes zostáva aj prípad tridsiatnika Petra J. z Vrábe. „Tento rok 5. januára odišiel zo skúšky hudobnej skupiny, vraj sa o chvíu vráti,“ spomína si kpt. Jozef Ivani. Viac ho nikto nevidel. Zato na druhý de dostalo obvodné oddelenie polície v Žiari nad Hronom hlásenie, že sa v blízkosti rieky pohybuje vyzleený muž. „Išli to preveri, no na brehu už našli len ošatenie a Petrove doklady. Po om dodnes nie je ani stopy.“

Od januára nikto ni nevie ani o 37-ronom uiteovi zo Slovenskej ponohospodárskej univerzity v Nitre. Debede Legesse Tessema si vtedy zobral dvojtýždovú dovolenku s tým, že ide navštívi svoju matku do etiópskej Adis Abeby. Tam ale nedocestoval. „Zistili sme, že autom štátne hranice neprešiel, nevyluujeme však lietadlo. Nakoko býval tento muž asto chorý, pátrali sme aj v nemocniciach, skontaktovali sme sa s Interpolom – bezvýsledne.“ Po nedávnom zverejnení pátrania v našich novinách dostala polícia korešpondenný lístok s podpisom „uitelia SPU“. Pisate v om tvrdí, že bližšie informácie o Etiópanovi poskytnú policajtom jeho „intímni priatelia“, priom uvádza mená dvoch pracovníkov univerzity.

Po korunnom svedkovi

zostal len list

„Medzi nezvestnými evidujeme aj osoby, ktoré sa vybrali do krmy a viac sa nevrátili. Pred desiatimi rokmi takto zmizol invalidný dôchodca z echyniec, pred ôsmimi muž z Neminian. Od roku 1996 pátrame po Mariánovi M. z Cabaja ápora, ktorý vycestoval ako vodi kamiónu do Ruska. Nevyluujeme, že tam môže ži,“ uviedol Rusnák.

U Františka L. z Lužianok je na rozdiel od predchádzajúcich prípadov dôvod nezvestnosti známy. „V roku 1996 napísal list, že sa bojí a odchádza pre. Bol totiž korunným svedkom lúpeže kamiónu,“ hovorí Ivani. i muž naozaj odišiel dobrovone, alebo ho list niekto donútil napísa, zostáva nezodpovedanou otázkou...

Rodiny nezvestných žijú asto celé roky v neistote, ale aj nádeji, že ich príbuzný ešte žije. No sú aj prípady, kedy zmiznutie vôbec nenahlásia. „Raz tak urobili až po šiestich rokoch. Zistilo sa, že nezvestný muž už dávno nežije, obesil sa v echách.“ Mtve našli vlani aj mladé dieva, ktoré sa údajne zastrelilo kvôli nešastnej láske k stredoškolskej uiteke.

Kapitolou samou osebe sú nezvestné deti. Niektoré sa zatúlajú, iné ujdú z domu, napríklad aj kvôli zlým známkam. Našastie, väšinou sa nájdu už po niekokých hodinách. Ako nám povedal kpt. Marián Matejov, výnimkou bol len prípad spred tridsiatich rokov, kedy sa v Hrniarovciach stratil malý chlapec. „Hadali ho psy aj vrtuníky, písalo sa o tom vo všetkých novinách. Pri pátraní dokonca pomáhali psychotronici,“ spomína si obyvateka dediny. Diea sa napokon našlo nealeko miesta, kde sa stratilo – mtve.

Totožnos zistili

až po desiatich rokoch

Prípadov, ke sa nájde mtvola, ktorá nikomu nechýba, nezaznamenali nitrianski policajti až tak vea. Jeden z nich sa im podarilo práve v týchto doch ukoni po rekordných desiatich rokoch!

„Ide o staršieho muža, nájdeného ešte 21. septembra 1992 na železninej stanici v Nitre. Zomrel na infarkt myokardu. Pochovaný bol bez mena, na trovy mesta. Stotožni sa nám ho podarilo na základe informácií zo sociálnej poisovne. Vyžiadali sme si zoznam osôb, ktoré od istého dátumu prestali bezdôvodne pobera dôchodok,“ dozvedáme sa od kpt. Ivania. Zaujímavé je, že na televízne pátranie po totožnosti nebohého zareagovala jedna žena z Bratislavy už pred rokmi – uviedla, že ide zrejme o osobu z východného Slovenska, ktorá u nej asi 1,5 roka bývala. Nikto tomu však vtedy nevenoval v Bratislave pozornos...

Približne polroka nepoznali policajti ani totožnos mladej ženy, ktorej nahé telo objavil 8. apríla 2000 na brehu potoka v Andai (as Zbehov) traktorista. Svetlo do prípadu vniesla až Bratislavanka, ktorá prišla nahlási nezvestnos svojej sestry. Test DNA potvrdil, že ide o nebohú, nájdenú pri potoku. Dvadsapäroná Bardejovanka študovala v prvom roníku nitrianskej univerzity a s rodinou sa vemi nestýkala. Naposledy jej matka poslala do Nitry 19. marca tisícku, dcéra si ju ale nevyzdvihla. Od 22. marca ju už údajne nevideli ani v škole. Je udné, že nik nenahlásil jej nezvestnos a ani nezareagoval na pátranie polície, ktorá od apríla zisovala totožnos mtvej.

Napriek tomu, že pitva nepotvrdila žiadne násilie, smr študentky zostáva opradená tajomstvom. Bezprostrednou príinou bolo vychladnutie pri celkovom úinku chladu na telo, priom svoju úlohu zohrali aj alkohol (0,23 promile) a viac druhov liekov. Ich kombinácia pôsobila utlmujúco a privodila spánok. as šiat sa našla na brehu, as vo vode. „Dodnes nevieme, o žena robila na odahlom mieste a preo bola vyzleená. Máme poznatok, že ju tam doviezlo auto, ale nezistilo sa aké...“ - informoval nás Rusnák.

Tvár zrekonštruuje

poda lebky

V týchto doch akajú nitrianski „pátrai“ na poítaovú rekonštrukciu tváre muža, kostra ktorého sa našla vlani pri skládke odpadov Katruša. Zachovali sa iba tenisky znaky Adidas a pánske náramkové hodinky s ciferníkom a kovovým remienkom striebornej farby. Vek nebohého sa odhaduje na 25-30 rokov. Predpokladá sa, že na mieste nálezu mohol leža približne pä rokov. Na lebke ani kostiach neboli zistené stopy po násilí.

Spomínaný „identikit“ vytvorí profesor Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pomocou preparovanej lebky. Podoba s reálnou tvárou vraj bude až 70-percentná. „Je to novinka, akú sme zatia u nás ešte nevyužili,“ konštatujú policajti.

Zhodujú sa, že najlepším identifikaným znakom sú pri náleze neznámych mtvol zuby. Pokia však ide o osoby z narušeného prostredia, resp. bezdomovcov, stomatologická karta neexistuje, takže nie je na základe oho porovnáva. „Preto si teraz robíme v spolupráci s mestskou políciou evidenciu bezdomovcov, ktorí sa pohybujú v Nitre. Zatia ešte nie je dokonená,“ ukazuje nám npor. Rusnák fotky mužov aj žien. Ak by sa im nieo stalo, budú sa ma policajti o o oprie.

Miriam Hojušová

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 4. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 737
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 467
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 157
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 963
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 540
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 491
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 342
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 843

Blogy SME

 1. Peter Kubica: Kniha o japonskom štýle behania
 2. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 3. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 4. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 5. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 6. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 7. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 8. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 695
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 993
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 14 171
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 295
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 353
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 850
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 595
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 960
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Futbalisti Galanty preťali úspešnú sériu Veľkých Ludiniec.

Tretia liga mala na programe predposledné kolo.


a 1 ďalší 11 h
Futbalisti Hornej Kráľovej (v bielom) v sobotu vyhrali v Alekšinciach.

6. LIGA STRED: Jacovce zabodovali na Chrenovej.


11 h
Futbalisti FC Nitra sa tešili z výhry 3:0 nad Hurbanovom.

Vo 4. lige sa v sobotu odohrali dva zápasy.


a 1 ďalší 11 h
Vynovená lávka, novinkou je výťah.

Kolaudácia je naplánovaná na jún.


20 h

Blogy SME

 1. Peter Kubica: Kniha o japonskom štýle behania
 2. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 3. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 4. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 5. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 6. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 7. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
 8. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 695
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 993
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 14 171
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 295
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 353
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 850
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 595
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 960
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu