Gas (VNG) založia Nitriansku teplárenskú spolonos (NTS). Mestské zastupitestvo schválilo minulý utorok dodatok zmluvy, poda ktorej bude jej základné imanie 250 miliónov korún. Pôvodne malo ís len o miliónovú sumu, ktorá sa mala postupne zvyšova.
Mesto bude ma v NTS 51-percentný rozhodujúci podiel. Vloží do nej nepeažný vklad - svoj hmotný investiný majetok, najmä stavby a zariadenia na výrobu a rozvod tepla a teplej vody - v útovnej hodnote 140 250 000 korún. Je to vraj z ekonomických dôvodov pre Mesto výhodnejšie, ako keby sa „použila“ tržná hodnota vyše 400-miliónov. Firma Verbundnetz Gas vloží do teplárenskej spolonosti hotovos, zodpovedajúcu 49-percentnému podielu na základnom imaní. Okrem toho Nemci poskytnú Mestu Nitra sto miliónov korún, ktoré môže použi na modernizáciu infraštruktúry a kanalizácie. Poda zmluvy budú ma možnos ovplyvni úelné využitie týchto financií.
Pre VNG sa Mesto rozhodlo bez výberového konania. Firma prišla do Nitry pôvodne ako partner SES Tlmae, ktorý bol víazom tendra na dodávku paroplynového cyklu. Od jeho realizácie sa však napokon z objektívnych dôvodov upustilo. Problémy tepelného hospodárstva sa preto poslanci rozhodli rieši vstupom zahraniného investora a vytvorením spomínanej NTS. Podpísanie zmluvy s nemeckou spolonosou schválili už v júni. V utorok rokovali poda väšiny z nich len o jej kozmetických úpravách. Napriek tomu išlo o rokovanie búrlivé.
Poslanec Juraj Bede okrem iného vyhlásil, že nemeckému partnerovi údajne nikdy nešlo o vybudovanie paroplynu, ale len o obsadenie trhu s teplom. Kritizoval aj skutonos, že Mesto vkladá do NTS svoj majetok v útovnej, a nie tržnej hodnote.
„Prinajmenšom to smrdí poriadnym tunelom,“ povedal doslova Bede. Jeho kolegovia z opozície, ale aj z vlastnej národnej strany neskrývali prekvapenie. Zhodli sa, že ešte na júnovom rokovaní poslanec zmluvu s VNG obhajoval a nikdy predtým ju nekritizoval. „Pýtam sa, kto chce budova tunel a ktorým smerom...“ – zareagoval Ferdinand Vítek, poda ktorého Bedemu nejde o tepelné hospodárstvo, ale o SES Tlmae.
„Tepelné hospodárstvo si vyžaduje znané investície najmä na Chrenovej a Párovciach, kde sú v parovodnom systéme veké straty tepla,“ konštatoval Jozef Bisták. Poda neho však mal by strategický partner vybraný verejnou súažou. Práve to je jeden z dôvodov, na ktorý sa odvolával Ján Kovarík, ke vyhlásil, že HZDS projekt nepodporí.
„Je to o peniazoch, s politikou to nemá ni spoloné... Kúri alebo nekúri – tak stojí otázka,“ zakonil diskusiu takmer hamletovsky Miloš Doviovi.
Ako sme už uviedli, zastupitestvo napokon dodatok k zmluve schválilo.
Miriam Hojušová