Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Kandidátne listiny sú už podané

Kandidátne listiny sú už podané

nitra

O primátorský post

majú záujem šiesti

V Nitre sa mali kandidátne listiny pôvodne odovzdáva na dvoch miestach – na nitrianskom mestskom úrade a v Štitároch. V tejto mestskej asti sa totiž uskutonia samostatné voby, po ktorých vznikne samostatná obec. Nakoniec však na základe rozhodnutia ministerstva museli aj Štitárania pricestova priamo na mestský úrad.

Ako nás informovala zapisovateka mestskej volebnej komisie Zuzana Orgoníková, kandidátne listiny do nitrianskeho mestského zastupitestva (bude ma 31 poslancov, o je o dvadsa menej ako teraz) podalo dvanás politických strán, hnutí a koalícií. Prichádzali v poradí: 1. Pravá Slovenská národná strana, 2. Sociálnodemokratická strana Slovenska, 3. Rómska obianska iniciatíva SR, 4. Strana maarskej koalície, 5. sedemkoalícia Hnutie za demokratické Slovensko – Smer – Komunistická strana Slovenska – Sociálnodemokratická alternatíva – Strana demokratickej avice – Strana obianskeho porozumenia – avicový blok, 6. Kresanská udová strana, 7. Združenie nezávislých Slovenska, 8. Slovenská udová strana, 9. Strana zelených na Slovensku, 10. koalícia Slovenská demokratická a kresanská únia - Kresanskodemokratické hnutie - Aliancia nového obana, 11. koalícia Slovenská národná strana – Hnutie za demokraciu, 12. koalícia Demokratická strana – Obianska konzervatívna strana. Kandidátne listiny do mestského zastupitestva podalo aj 26 nezávislých, ktorí museli v Nitre predloži petíciu so štyristo podpismi oprávnených voliov.

Skryť Vypnúť reklamu

O post nitrianskeho primátora sa chcú uchádza šiesti záujemcovia: Róbert Švec (PSNS), Jozef Dvon (nestraník, podporuje ho sedem-koalícia HZDS-Smer-KSS-SDA-SD-SOP-B), Ferdinand Vítek (štvorkoalícia SDKÚ-KDH-ANO-SZS), súasný primátor Jozef Prokeš (koalícia SNS-HZD), Jaroslav Dóczy (nezávislý) a súasný viceprimátor Vladimír Baláž (nezávislý).

V mestskej asti Štitáre, ktoré sa stanú po vobách samostatnou obcou, podali kandidátne listiny na starostu dvaja nezávislí: Pavol Hašúk a Edmund Kósa. Nezávislých je i dvanás záujemcov o miesto v sedemlennom obecnom zastupitestve, do ktorého podali kandidátne listiny aj dve politické strany – ANO a SDA.

Rokovania priniesli

prekvapenie

Politické strany rokovali o spolonom postupe v komunálnych vobách do poslednej chvíle. Sná najväším prekvapením bol rozpad pôvodne avizovanej koalície SDKÚ–KDH–DS–OKS. „Koalinú zmluvu sme podpísali ešte 3. júla. Deviateho októbra bola narýchlo zvolaná vemi krátka koaliná rada, kde SDKÚ a KDH oznámili, že z koalície vystupujú,“ povedal nám Peter Svýba z OKS. Tá napokon zostala v koalícii len s DS, dvaja bývalí partneri sa spojili s ANO. „Rozišli sme sa v dobrom,“ tvrdí Ferdinand Vítek (SDKÚ). Nová trojkoalícia si kreslá v mestskom zastupitestve „podelila“ nasledovne – na kandidátnu listinu postavili SDKÚ 10, KDH 11 a ANO 6 svojich lenov. alší štyria sú nezávislí. Je medzi nimi aj Miloš Doviovi, ktorý pôvodne pokukoval po poste primátora, napokon si to však rozmyslel.

Skryť Vypnúť reklamu

V sedemkoalícii majú 31 poslaneckých miest v zastupitestve rozdelených takto: HZSD 13, Smer 12, KSS 2, SD 2, SDA 1, SOP 1, avicový blok 0. Pôvodne sa poda našich informácií uvažovalo aj nad spoluprácou s HZD, Ján Kovarík (HZDS) ale tvrdí, že to z morálneho hadiska nie je možné. „Tak korektné rokovania som ešte nezažil,“ vyhlásil.

„Politika je v Nitre naozaj veké huncúctvo,“ konštatoval ubomír Martinka z HZD, ktoré ide do koalície so SNS. Tá síce pôvodne rokovala s PSNS, no rozdelil ich kandidát na primátora Jozef Prokeš, ktorého praví národniari odmietli podpori a postavili vlastného. Je ním 26-roný Róbert Švec, ktorý je zo všetkých záujemcov o primátorské kreslo najmladší. Miriam Hojušová

vráble

Aj dvaja nezávislí

Po decembrových komunálnych vobách sa poet poslancov vo vrábeskom mestskom parlamente zníži zo súasného potu dvadsaosem na trinás. Novinkou je aj to, že mestské asti Dyka a Horný Ohaj už nebudú jednomandátovými volebnými obvodmi, nespajú zákonom urený poet obyvateov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidátne listiny, ktorými sa uchádzali na post primátora, zapisovateovi mestskej volebnej komisie odovzdali štyria. Za koalíciu SDKÚ, KDH, DS a ANO kandiduje Tibor Tóth. Strany HZDS, Smer a SD podporujú súasného primátora Teodora Nagya. Nezávislí kandidáti na primátorov, ktorí na petiné hárky museli zozbiera dvesto podpisov, sú Miroslav Husár a František Bogyo. Eva Doriová

topoany

Zmeny v kandidátkach na poslednú chvíu

V topoianskom mestskom parlamente bude po najbližších vobách sedie o štrnás poslancov menej. Z doterajších tridsadevä sa poet znížil na dvadsapä, o sa odzrkadlilo aj na tvrdšom boji o poslanecké kreslá. Napriek tomu len dva subjekty predložili kandidátky na dvadsapä poslancov: HZDS a koalícia Smer-SD.

HZDS sa po dlhých a kontroverzných rokovaniach spojilo s SNS a PSNS a potvrdila kandidáta na primátora, ktorým sa stal poslanec VÚC Karol Gerhát. Z dvadsiatich piatich kandidujúcich poslancov za HZDS sú v súasnom zastupitestve osemnásti. ubica Beová, ktorá v om sedí za HZDS, predložila kandidátku ako nezávislá poslankya.

SNS ide do volieb so šiestimi poslancami, z ktorých okrem jednej sú všetci novými tvárami.

Smer sa spojil s SD a podporil ich kandidáta. Rudolf Chovanec je riaditeom Mestského kultúrneho strediska v Topoanoch a dvakrát sa uchádzal o post primátora. Z plného potu dvadsapä poslancov za koalíciu Smer-SD sú štyria v súasnom parlamente a jeden pracoval v predchádzajúcom volebnom období.

Predpokladané spojenie štyroch strán sa naplnilo a SDKÚ-KDH- ANO-DS idú do volieb so spoloným kandidátom, ktorým je súasný primátor Pavol Segeš. Z devätnás poslancov, ktorých postavila nová štvorkoalícia, sedia siedmi v súasnom parlamente.

Prekvapením je kandidát na primátora Združenia nezávislých Slovenska. Stal sa ním Vladimír Daniš, riadite Základnej školy na Puškinovej ulici. Za združenie ide do volieb desa poslancov.

Nové tváre predstavila aj KSS, ktorá nemá kandidáta na primátora a jej farby budú v predvolebnom boji háji traja poslanci. Podobne aj HZD, ktoré ide do volieb s desiatimi poslancami. Treou politickou stranou bez kandidáta na primátora je Obianska konzervatívna strana s dvomi poslancami.

Štyristo hlasov, potrebných na nezávislú kandidatúru v Topoanoch, predložili štyria nezávislí poslanci. Okrem súasnej poslankyne ubice Beovej sú to Margita Gábrišová, August Varga a Marián Šuch, ktorý odovzdal svoju kandidátku ako posledný v sobotu v noci.

Jolana uláková

zlaté moravce

Primátorom chcú by až deviati

Mestské zastupitestvo v Zlatých Moravciach malo v uplynulom volebnom období 30 poslancov, v novom sa ich poet zníži na 19. O hlasy voliov sa chcú uchádza deviati kandidáti na funkciu primátora. Za HZDS je to Marián Bátora, za ANO v koalícii so Stranou zelených na Slovensku Miroslav Ková, za SNS Peter Lisý, za trojkoalíciu SD, SDA a avicový blok Milan Skyva, za KDH Jozef Švec a SMER Milan Galaba. O hlasy obanov sa plánujú uchádza aj nezávislí kandidáti na primátora Serafína Ostrihoová, Katarína Mošková a Jozef Škvarenina. SDKÚ svojho kandidáta na primátora nepostavila.

Politické strany do poslaneckých kresiel MsZ kandidujú svojich zástupcov nasledovne: HZDS 17, KDH 18, SMER v koalícii s ANO 13 + 6, SNS 12, PSNS 4, Strana zelených na Slovensku 1, HZD 2, za SD 18, SDKÚ 14, PSNS 5 a 4 nezávislí kandidáti.

Nezávislí kandidáti na funkciu primátora a kandidáti na poslancov MsZ v Zlatých Moravciach museli na kandidané hárky získa 200 podpisov.

V mestskej asti Žitavany, ktoré sa stanú po vobách samostatnou obcou, podali kandidátne listiny na starostu Jozef Cibira (SDKÚ -KDH) a Juraj Šabík (HZDS). O poslanecké kreslá v Žitavanoch sa chcú uchádza: 1 kandidát za SD, 9 za SDKÚ, 2 za SNS, 4 za HZDS, 1 za PSNS, 5 za KSS, 6 nezávislých.

Ondrej Sivák

šaa

Súasný primátor už nekandiduje

Od nového štvorroného volebného obdobia bude v laviciach mestského zastupitestva v Šali sedie dvadsapä poslancov, o je o šes menej ako v súasnosti.

V sobotu do polnoci odovzdalo kandidátky na poslancov okrem politických strán aj stosedemnás obanov, z toho dvadsatri nezávislých, ktorí museli poda zákona zozbiera štyristo podpisov voliov.

O post primátora Šae sa chce uchádza pä záujemcov. Po ôsmich rokoch v kresle primátora už nekandiduje Július Morávek. Naopak, avizovaný návrat do komunálnej politiky sa stal realitou v prípade niekdajšieho primátora Alexandra Szaba, ktorý do volebných „súbojov“ pôjde ako nezávislý kandidát. Nezávislým je i súasný konate mestského bytového podniku Tibor Baran.

Pod štvorkoalíciou SDKÚ-SMK-ANO-DS bude o hlasy voliov bojova Pavol Kvakay. Pavol Miek sa vo vobách predstaví ako líder dvojkoalície KDH a OKS. Piatim kandidátom je opä po štyroch rokoch i Jaroslav Barcúch, ktorého kandidatúru podporilo HZDS-KSS, SMER-SNS. Marek Strápek

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 3. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 3. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 6. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 10. Tento rok turizmu neprial
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 280
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 14 585
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 9 918
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 763
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 786
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 462
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 5 432
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 997
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 959
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 754

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 2. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 3. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 4. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 5. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 6. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 7. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 8. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 404
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 8 039
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 726
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 735
 6. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 729
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 707
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 564
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Ilustračné

Pri takej miere incidencie, akú dnes máme, de facto neexistujú triedy, kde „nie je problém s nákazou“. Konštatoval to hlavný hygienik.


9 h
Naklonený stĺp pri ceste. Stojí neďaleko domu Raymonda Kaňu.

Obyvatelia podali trestné oznámenie.


1. dec
Momentka zo súboja Báb - Branč, po ktorom sa dostali zverenci Mária Adamčíka do čela. Zľava Matej Porubský (top kanonier súťaže) a Norbert Lukács.

Najlepšiu zostavu súťaže sme zložili na základe hlasovania trénerov.


1. dec
Leona V. priviedli na súd traja ozbrojení príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Frank R. sa priznal, uzavrel dohodu. Leon V. trvá na svojej nevine.


30. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca PCR testy potvrdili veľa infikovaných covidom.


1. dec

Policajti mladého muža poznajú, jeho správanie riešili niekoľkokrát. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.


9 h

Odporúčajú ľuďom, aby sa pohybovali v skupinkách.


15 h

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


15 h

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 2. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 3. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 4. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 5. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 6. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 7. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 8. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 404
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 8 039
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 726
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 735
 6. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 729
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 707
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 564
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu