Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

Kandidátne listiny sú už podané

Kandidátne listiny sú už podané

nitra

O primátorský post

majú záujem šiesti

V Nitre sa mali kandidátne listiny pôvodne odovzdáva na dvoch miestach – na nitrianskom mestskom úrade a v Štitároch. V tejto mestskej asti sa totiž uskutonia samostatné voby, po ktorých vznikne samostatná obec. Nakoniec však na základe rozhodnutia ministerstva museli aj Štitárania pricestova priamo na mestský úrad.

Ako nás informovala zapisovateka mestskej volebnej komisie Zuzana Orgoníková, kandidátne listiny do nitrianskeho mestského zastupitestva (bude ma 31 poslancov, o je o dvadsa menej ako teraz) podalo dvanás politických strán, hnutí a koalícií. Prichádzali v poradí: 1. Pravá Slovenská národná strana, 2. Sociálnodemokratická strana Slovenska, 3. Rómska obianska iniciatíva SR, 4. Strana maarskej koalície, 5. sedemkoalícia Hnutie za demokratické Slovensko – Smer – Komunistická strana Slovenska – Sociálnodemokratická alternatíva – Strana demokratickej avice – Strana obianskeho porozumenia – avicový blok, 6. Kresanská udová strana, 7. Združenie nezávislých Slovenska, 8. Slovenská udová strana, 9. Strana zelených na Slovensku, 10. koalícia Slovenská demokratická a kresanská únia - Kresanskodemokratické hnutie - Aliancia nového obana, 11. koalícia Slovenská národná strana – Hnutie za demokraciu, 12. koalícia Demokratická strana – Obianska konzervatívna strana. Kandidátne listiny do mestského zastupitestva podalo aj 26 nezávislých, ktorí museli v Nitre predloži petíciu so štyristo podpismi oprávnených voliov.

SkryťVypnúť reklamu

O post nitrianskeho primátora sa chcú uchádza šiesti záujemcovia: Róbert Švec (PSNS), Jozef Dvon (nestraník, podporuje ho sedem-koalícia HZDS-Smer-KSS-SDA-SD-SOP-B), Ferdinand Vítek (štvorkoalícia SDKÚ-KDH-ANO-SZS), súasný primátor Jozef Prokeš (koalícia SNS-HZD), Jaroslav Dóczy (nezávislý) a súasný viceprimátor Vladimír Baláž (nezávislý).

V mestskej asti Štitáre, ktoré sa stanú po vobách samostatnou obcou, podali kandidátne listiny na starostu dvaja nezávislí: Pavol Hašúk a Edmund Kósa. Nezávislých je i dvanás záujemcov o miesto v sedemlennom obecnom zastupitestve, do ktorého podali kandidátne listiny aj dve politické strany – ANO a SDA.

Rokovania priniesli

prekvapenie

Politické strany rokovali o spolonom postupe v komunálnych vobách do poslednej chvíle. Sná najväším prekvapením bol rozpad pôvodne avizovanej koalície SDKÚ–KDH–DS–OKS. „Koalinú zmluvu sme podpísali ešte 3. júla. Deviateho októbra bola narýchlo zvolaná vemi krátka koaliná rada, kde SDKÚ a KDH oznámili, že z koalície vystupujú,“ povedal nám Peter Svýba z OKS. Tá napokon zostala v koalícii len s DS, dvaja bývalí partneri sa spojili s ANO. „Rozišli sme sa v dobrom,“ tvrdí Ferdinand Vítek (SDKÚ). Nová trojkoalícia si kreslá v mestskom zastupitestve „podelila“ nasledovne – na kandidátnu listinu postavili SDKÚ 10, KDH 11 a ANO 6 svojich lenov. alší štyria sú nezávislí. Je medzi nimi aj Miloš Doviovi, ktorý pôvodne pokukoval po poste primátora, napokon si to však rozmyslel.

SkryťVypnúť reklamu

V sedemkoalícii majú 31 poslaneckých miest v zastupitestve rozdelených takto: HZSD 13, Smer 12, KSS 2, SD 2, SDA 1, SOP 1, avicový blok 0. Pôvodne sa poda našich informácií uvažovalo aj nad spoluprácou s HZD, Ján Kovarík (HZDS) ale tvrdí, že to z morálneho hadiska nie je možné. „Tak korektné rokovania som ešte nezažil,“ vyhlásil.

„Politika je v Nitre naozaj veké huncúctvo,“ konštatoval ubomír Martinka z HZD, ktoré ide do koalície so SNS. Tá síce pôvodne rokovala s PSNS, no rozdelil ich kandidát na primátora Jozef Prokeš, ktorého praví národniari odmietli podpori a postavili vlastného. Je ním 26-roný Róbert Švec, ktorý je zo všetkých záujemcov o primátorské kreslo najmladší. Miriam Hojušová

vráble

Aj dvaja nezávislí

Po decembrových komunálnych vobách sa poet poslancov vo vrábeskom mestskom parlamente zníži zo súasného potu dvadsaosem na trinás. Novinkou je aj to, že mestské asti Dyka a Horný Ohaj už nebudú jednomandátovými volebnými obvodmi, nespajú zákonom urený poet obyvateov.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidátne listiny, ktorými sa uchádzali na post primátora, zapisovateovi mestskej volebnej komisie odovzdali štyria. Za koalíciu SDKÚ, KDH, DS a ANO kandiduje Tibor Tóth. Strany HZDS, Smer a SD podporujú súasného primátora Teodora Nagya. Nezávislí kandidáti na primátorov, ktorí na petiné hárky museli zozbiera dvesto podpisov, sú Miroslav Husár a František Bogyo. Eva Doriová

topoany

Zmeny v kandidátkach na poslednú chvíu

V topoianskom mestskom parlamente bude po najbližších vobách sedie o štrnás poslancov menej. Z doterajších tridsadevä sa poet znížil na dvadsapä, o sa odzrkadlilo aj na tvrdšom boji o poslanecké kreslá. Napriek tomu len dva subjekty predložili kandidátky na dvadsapä poslancov: HZDS a koalícia Smer-SD.

HZDS sa po dlhých a kontroverzných rokovaniach spojilo s SNS a PSNS a potvrdila kandidáta na primátora, ktorým sa stal poslanec VÚC Karol Gerhát. Z dvadsiatich piatich kandidujúcich poslancov za HZDS sú v súasnom zastupitestve osemnásti. ubica Beová, ktorá v om sedí za HZDS, predložila kandidátku ako nezávislá poslankya.

SNS ide do volieb so šiestimi poslancami, z ktorých okrem jednej sú všetci novými tvárami.

Smer sa spojil s SD a podporil ich kandidáta. Rudolf Chovanec je riaditeom Mestského kultúrneho strediska v Topoanoch a dvakrát sa uchádzal o post primátora. Z plného potu dvadsapä poslancov za koalíciu Smer-SD sú štyria v súasnom parlamente a jeden pracoval v predchádzajúcom volebnom období.

Predpokladané spojenie štyroch strán sa naplnilo a SDKÚ-KDH- ANO-DS idú do volieb so spoloným kandidátom, ktorým je súasný primátor Pavol Segeš. Z devätnás poslancov, ktorých postavila nová štvorkoalícia, sedia siedmi v súasnom parlamente.

Prekvapením je kandidát na primátora Združenia nezávislých Slovenska. Stal sa ním Vladimír Daniš, riadite Základnej školy na Puškinovej ulici. Za združenie ide do volieb desa poslancov.

Nové tváre predstavila aj KSS, ktorá nemá kandidáta na primátora a jej farby budú v predvolebnom boji háji traja poslanci. Podobne aj HZD, ktoré ide do volieb s desiatimi poslancami. Treou politickou stranou bez kandidáta na primátora je Obianska konzervatívna strana s dvomi poslancami.

Štyristo hlasov, potrebných na nezávislú kandidatúru v Topoanoch, predložili štyria nezávislí poslanci. Okrem súasnej poslankyne ubice Beovej sú to Margita Gábrišová, August Varga a Marián Šuch, ktorý odovzdal svoju kandidátku ako posledný v sobotu v noci.

Jolana uláková

zlaté moravce

Primátorom chcú by až deviati

Mestské zastupitestvo v Zlatých Moravciach malo v uplynulom volebnom období 30 poslancov, v novom sa ich poet zníži na 19. O hlasy voliov sa chcú uchádza deviati kandidáti na funkciu primátora. Za HZDS je to Marián Bátora, za ANO v koalícii so Stranou zelených na Slovensku Miroslav Ková, za SNS Peter Lisý, za trojkoalíciu SD, SDA a avicový blok Milan Skyva, za KDH Jozef Švec a SMER Milan Galaba. O hlasy obanov sa plánujú uchádza aj nezávislí kandidáti na primátora Serafína Ostrihoová, Katarína Mošková a Jozef Škvarenina. SDKÚ svojho kandidáta na primátora nepostavila.

Politické strany do poslaneckých kresiel MsZ kandidujú svojich zástupcov nasledovne: HZDS 17, KDH 18, SMER v koalícii s ANO 13 + 6, SNS 12, PSNS 4, Strana zelených na Slovensku 1, HZD 2, za SD 18, SDKÚ 14, PSNS 5 a 4 nezávislí kandidáti.

Nezávislí kandidáti na funkciu primátora a kandidáti na poslancov MsZ v Zlatých Moravciach museli na kandidané hárky získa 200 podpisov.

V mestskej asti Žitavany, ktoré sa stanú po vobách samostatnou obcou, podali kandidátne listiny na starostu Jozef Cibira (SDKÚ -KDH) a Juraj Šabík (HZDS). O poslanecké kreslá v Žitavanoch sa chcú uchádza: 1 kandidát za SD, 9 za SDKÚ, 2 za SNS, 4 za HZDS, 1 za PSNS, 5 za KSS, 6 nezávislých.

Ondrej Sivák

šaa

Súasný primátor už nekandiduje

Od nového štvorroného volebného obdobia bude v laviciach mestského zastupitestva v Šali sedie dvadsapä poslancov, o je o šes menej ako v súasnosti.

V sobotu do polnoci odovzdalo kandidátky na poslancov okrem politických strán aj stosedemnás obanov, z toho dvadsatri nezávislých, ktorí museli poda zákona zozbiera štyristo podpisov voliov.

O post primátora Šae sa chce uchádza pä záujemcov. Po ôsmich rokoch v kresle primátora už nekandiduje Július Morávek. Naopak, avizovaný návrat do komunálnej politiky sa stal realitou v prípade niekdajšieho primátora Alexandra Szaba, ktorý do volebných „súbojov“ pôjde ako nezávislý kandidát. Nezávislým je i súasný konate mestského bytového podniku Tibor Baran.

Pod štvorkoalíciou SDKÚ-SMK-ANO-DS bude o hlasy voliov bojova Pavol Kvakay. Pavol Miek sa vo vobách predstaví ako líder dvojkoalície KDH a OKS. Piatim kandidátom je opä po štyroch rokoch i Jaroslav Barcúch, ktorého kandidatúru podporilo HZDS-KSS, SMER-SNS. Marek Strápek

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Obsluha, ktorá vám poradí s autom aj zachráni život
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
 2. Najinovatívnejšia banka v CEE je zo Slovenska!
 3. Deti z detských domovov predviedli svoj talent
 4. Miliónová investícia do elektrickej stanice zabráni problému
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 7. Orange hokejové talenty priniesli množstvo detskej radosti
 8. Treťou najčastejšou „chorobou“ u detí je zubný kaz
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 379
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 988
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 228
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 4 286
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 3 185
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 822
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 243
 8. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 2 001

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť.
 2. Dušan Koniar: Ako hrad Uhrovec o 43 eur prišiel
 3. Katarína Vanišová: Známy futbalista šokoval svet: Je z neho nový Pablo Escobar
 4. Jozef Ďanovský: Ach tá Spoluzávislosť
 5. Post Bellum SK: Deti, ktoré sa pred nástrahami vojny ukrývali v lesoch
 6. Jan Pražák: Chudáček mamánek
 7. Ľuboš Vodička: Schaubmarov mlyn. Kam v Pezinku, keď prší?
 8. Irena Šimuneková: Leto je za rohom...
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 128 360
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 43 818
 3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 780
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 20 134
 5. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 11 152
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 806
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 533
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 515
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Provizórna pristávacia plocha pre záchranárskej vrtuľníky.

Pristávaciu plochu dodnes nepostavili.


3 h
Nitrianske Hrnčiarovce verzus AC Nitra - kto sa bude v piatok podvečer tešiť z postupu do finále Campri Cupu?

Preteky o Prahu, diel predposledný. Program na piatkový podvečer je jasný.


16 h
Nikola Rácková už bola v Šali ako inventár. Rozlúčka prišla po 11 rokoch.

S kariérou sa rozlúčila po jedenástich sezónach v Šali.


31. máj

Plánovanej reforme zdravotníctva odborná verejnosť vytýka komplikovanosť a nesystémovosť. Podľa niektorých ju treba rýchlo zmeniť, aby sme sa vyhli problémom.


31. máj

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť.
 2. Dušan Koniar: Ako hrad Uhrovec o 43 eur prišiel
 3. Katarína Vanišová: Známy futbalista šokoval svet: Je z neho nový Pablo Escobar
 4. Jozef Ďanovský: Ach tá Spoluzávislosť
 5. Post Bellum SK: Deti, ktoré sa pred nástrahami vojny ukrývali v lesoch
 6. Jan Pražák: Chudáček mamánek
 7. Ľuboš Vodička: Schaubmarov mlyn. Kam v Pezinku, keď prší?
 8. Irena Šimuneková: Leto je za rohom...
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 128 360
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 43 818
 3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 780
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 20 134
 5. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 11 152
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 806
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 533
 8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 515
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu