ých Obdokoviec do eladíc predseda Slovenského velárskeho spolku v Nitre Pavel Kadiš. „Presunul som ich kvôli susedom. udia z obavy pred velím žihadlom neradi vidia úle vo svojej blízkosti. Pravdou je aj skutonos, že mnohí trpia oraz astejšie alergiami a nájs vhodné miesto na umiestnenie velstva môže by problémom.“
V tomto roku si nitrianski velári pripomenuli 80. výroie vzniku organizovaného velárstva. K zakladajúcim lenom vtedy patrili A. Hýbal, J. Málek, duchovným otcom bol predovšetkým Viliam Šimko, ktorý velársky život pod Zoborom organizoval niekoko desaroí a nitrianskemu spolku predsedal až do roku 1951. K velárskym osobnostiam patrili prof. Alexander Knapo, Mikuláš Dolan, Jozef Dolinský, prof. Ladislav Korek, doc. Jozef Rekoš, Jozef Rejni i Jozef Vontorík.
K dnešným pokraovateom velárskeho umenia nitrianskej organizácie patria napríklad udovít Gál so 150 velími rodinami, Rudolf Hrivák so sto velstvami, Oto Brestenský a Ján aík so 60 rodinami a Jozef Korek s 50 rodinami.
„V septembri pre nás zaali starosti iného charakteru. Pred zimou je potrebné veliky chráni uteplením, preliei proti chorobám a zakmi cukrom, aby na jar opä veselým bzukotom ohlásili nové prebúdzanie sa prírody,“ informoval nás o neustávajúcej starostlivosti o velie kráovstvá Jan Vozaf, tajomník nitrianskeho spolku.
„Med je nielen potravinárskym produktom, ale aj lieivom. Lyžica medu denne vraj upevuje zdravie. V zime na zohriatie organizmu dobre „padne“ aj dúšok medoviny. Významným produktom viel sú tiež materská kašika, pe, propolis i velí jed. V Slovakofarme Hlohovec z neho vyrábali liek proti reume. V priamej produkcii prinášajú vely ich majiteom asi 20-percentný úžitok, hlavný však je v opeovaní ponohospodárskych plodín, rastlín a stromov,“ vyzdvihuje prínos velárstva hospodár ZO Vladimír Foltín, od ktorého sme sa dozvedeli, že v súasnosti evidujú pod Zoborom 280 lenov.
Ondrej Sivák