Na jednom z hrobov v Brani, as Veká Ves, sú položené tri zhrdzavené helmy z druhej svetovej vojny. Patrili nemeckým vojakom, ostatky ktorých nedávno exhumovali. V malých truhlikách previezli kosti do Prešova, kde ich bude skúma antropológ z Nemecka. Pokúsi sa o identifikáciu. „Tá je úspešná až v osemdesiatich percentách prípadov,“ hovorí Ladislav Pajtinka z udového zväzu starostlivosti o nemecké vojnové hroby v Prešove. U troch vojakov, ktorí padli vo Vekej Vsi, to však bude zložitejšie. Nemali totiž pri sebe žiadne identifikané štítky. „Museli by strašne dobití, mali polámané konatiny, porozbíjané hlavy. Zrejme ich o všetko obrali. Našlo sa iba niekoko gombíkov z uniformy, ktoré sa budú skúma v archíve,“ informoval nás L. Pajtinka.
Ostatky vojakov budú napokon uložené na nemeckom vojenskom cintoríne vo Važci. Je najväší na Slovensku, má kapacitu osemtisíc hrobov. Dnes je tam už viac ako 6500 mtvych, takmer u dvoch tretín sa podarilo zisti mená.
Pri exhumácii vo Vekej Vsi sa lenovia udového zväzu dozvedeli aj o alšom, tentokrát neoznaenom hrobe troch nemeckých vojakov. Nachádza sa na cintoríne v Brani. Upozornil na miestny obyvate. „Ke kopal pred niekokými rokmi jamu, medzi hrobmi natrafil na kosti, náboje aj opasok.“ Minulý týžde sme lenov zväzu zastihli pri hadaní.
V Nitrianskom okrese zaali s vyhadávaním hrobov už v roku 1995, dodnes v 59 obciach objavili stovky padlých vojakov. Hoci už od skonenia vojny prešlo viac ako polstoroie, mnohí príbuzní stále akajú na správu o ich osude. „Pamätám si štyri prípady, ke si dokonca vyžiadali prevoz ostatkov do Nemecka,“ povedal nám Pajtinka.
Veký záujem je aj o autobusové zájazdy na vojenské cintoríny na Slovensku, ktoré organizuje udový zväz. Asi pred štyrmi rokmi sem napríklad pricestoval starý frontový vojak, pohybujúci sa len pomocou barliiek. Po desaroiach sa prišiel pokloni pamiatke svojho padlého kamaráta.Miriam Hojušová