Tridsa percent obcí v okrese Nitra zatia neplánuje výstavbu kanalizácie a istiarne odpadových vôd, alšia tretina má tieto stavby dokonené a zvyšok zasa rozostavané. „Tento stav nie je priaznivý,“ konštatuje to Zlatica Húsková z oddelenia životného prostredia Okresného úradu v Nitre. Starostovia sa poda nej k problému stavajú pružne, no brzdí ich nedostatok financií.
Asi sedemsto korún vyjde obana jednorazová likvidácia žumpového odpadu na vlastné náklady. udia asto siahajú po lacnejšom spôsobe, a to po vypúšaní do záhrad. Hrozí tak riziko zneistenia podzemných vôd. Na rade by mala by obec, ktorá má poda zákona odvádzanie vôd pod palcom.
Niektorí starostovia nám povedali, že je nelogické, aby obec obana pokutovala, ke mu nezabezpeila istiare a kanalizáciu. Napokon, mnohé staré domy v obciach nemajú žumpy, iba takzvané trativody, ktoré odvádzajú odpad z domácností za dom.
Bran má vybudovanú istiare, no nemá peniaze na kanalizáciu. Situáciu zatia rieši odvozom odpadu z domácností cisternami. Polovicu nákladov za dopravu, teda 250 korún, hradí obec, rovnako ako aj likvidáciu odpadu. „Ak by sme obanom útovali plnú cenu za odvoz, urite by zo záujemcov o našu službu ubudlo,“ konštatuje starosta Branu Eduard Gulka.
V niektorých obciach sa udia chronicky sažovali, že nemajú kanalizáciu a dnes sa na u odmietajú napoji. Napojenie vyjde obana vyše desa tisíc korún.
Poda starostu Jelšoviec Ladislava Hroššu má obec istiare pred kolaudáciou. Realizuje prípojky k rodinným domom obanov, ktorí budú ma tak pripojenie lacnejšie. „Hadáme spôsoby, ako zabezpei napojenie domácností na kanalizáciu, ale prinúti obanov nemôžeme,“ povedal Hroššo. - bej -