V meste Nitra sa v súasnosti pochováva na štrnástich cintorínoch. Tri z nich, ktoré sa nachádzajú v centrálnej asti - mestský, chrenovský a párovský - sú už preplnené a nové hroby tu nevznikajú.
O to väší je preto záujem o existujúce hrobové miesta. Niektorí sú za ne ochotní na iernom trhu zaplati údajne aj desiatky tisíc korún. Financie zinkasuje pôvodný nájomca za prepustenie miesta, ktoré naalej zostáva vo vlastníctve Mesta.
„Najžiadanejší“ je mestský cintorín na Cintorínskej ulici, kde sa vraj rone koná až 250 z celkového potu šessto pohrebov.
„O obchodovaní s hrobovými miestami ni nevieme. Ke nám prídu udia nahlási zmenu nájmu, o peniazoch pred nami nehovoria,“ povedala nám správkya nitrianskych cintorínov Monika Nitryová.
Kto má šastie, dostane sa k hrobovému miestu aj bez toho, aby dal pôvodnému nájomcovi neoficiálne odstupné. „Ak ide o starý evidentne neošetrovaný hrob, za ktorý nikto ani šes mesiacov po našej výzve nezaplatí, môžeme ho prideli novému záujemcovi. Ak je však ošetrovaný, nezvykneme ho ruši,“ tvrdí správkya.
Poplatok na prvých desa rokov je u jednohrobu 400, u dvojhrobu 600 korún. „Ceny sú v Nitre podstatne nižšie ako v iných mestách, napriek tomu vea udí neplatí. Máme aj prípady, ke nepoznáme meno nájomcu. S pasportizáciou hrobov sa totiž zaalo až v roku 1991, predtým sa neviedla presná evidencia,“ hovorí Nitryová. V snahe dopátra sa nájomcov necháva správa cintorínov na hroboch oznamy. Zareaguje na ne asi polovica z oslovených. Zárove sú však lákadlom pre podvodníkov, ktorí sa chcú takýmto spôsobom dosta k hrobu.
„Prídu k nám aj s našim oznamom a tvrdia, že tam leží ich príbuzný. Meno a dátum úmrtia si preítajú na náhrobnom kameni alebo kríži. No nie je to také jednoduché, ako by sa na prvý pohad mohlo zda. Pátrame totiž aj po rodine nebohého,“ upozoruje správkya. Ak však chýba na nezaplatenom hrobe meno aj akýkovek iný identifikaný údaj, má to podvodník uahené. „Našastie je takýchto chytrákov málo, dajú sa rone spoíta na prstoch jednej-dvoch rúk.“ Miriam Hojušová