Zaínal ako 14-roný pri predvádzaní modelov nitrianskych butikov. V devädesiatom šiestom sa prebojoval až do finále Oklamákovej súaže Mister. Vyuený ašník z Klokoiny Ján Bryndza potom skúsil šastie za našimi západnými hranicami. Po niekokých rokoch sa zjavil už ako 24-roný v Nitre. S erstvými dojmami z Londýna a novým bookom z dielne fotografky Ivony Oreškovej v ruke.
Jazyková bariéra
„Za víziou práce v oblasti modelingu som odišiel najprv do Prahy. Myslel som si totiž, že sa vyhnem jazykovej bariére a nebudem nútený naui sa po anglicky. V Prahe som mal dos ponúk, avšak bez anglitiny to bolo ažké,“ rozhovoril sa Janko. Do Anglicka sa dostal ako au pair - staral sa tam dva roky o dom. Potom si založil firmu na sprostredkovanie upratovacích a opravárskych prác.
„Pred rokom som sa rozhodol, že sa znova vrátim k modelingu a prihlásil som sa na celosvetovú súaž - MODEL 1. Bolo to minulý rok na jar, skonil som na druhom mieste. Žia, iba víaz získal kontrakt, a tak som tam robil množstvo prehliadok pre módne domy. Získa legálne povolenie na takúto prácu je však tvrdý oriešok.“ Janko vysvetuje, že ke tam ide lovek sám, je to ažké. Jednoduchšie sa dá presadi prostredníctvom niektorej slovenskej alebo eskej agentúry. Tie vybavia všetky potrebné papiere. „Aj vo Vekej Británii je veká byrokracia. Nádej na zmluvu padla vo viacerých agentúrach v Londýne vo chvíli, ke zistili, že som zo strednej Európy. Do vybavovania spomínaných papierov sa nechceli pusti.“
Stretnutia s celebritami
„Minulé leto som mal osobné problémy, a tak som pribral dvadsa kíl. Bol som v depresiách, ni ma nebavilo. Iba som jedol, chýbal mi šport a pohyb,“ prezrádza Janko. „Bol som ako balón, ale v tohtoronom januári som po prvý raz vybehol do fitneska a polroka som si naordinoval šes dní v týždni dvojhodinové cvienie plus plávanie. Výsledok - zhodil som 16 kíl.“
asto chodieva na rôzne kultúrne a spoloenské podujatia, a tak bol pozvaný aj na premiéru divadelnej hry Up for Grabs, v ktorej hlavnú rolu stvárnila Madonna. Majite domu, o ktorý sa staral a býval v om, sponzoroval túto akciu. Premiéra bola vo West End. „Už dlhé roky ju obdivujem, vyrastal som pri jej hudbe a bol som vemi rád, že som sa s ou mohol v zákulisí zoznámi...“ Poda Janka bola Madonna vemi pekne obleená. Už nie je vraj škandalózna, ale je „usadená“, vemi slušná a inteligentná. Navyše, krajšia v skutonosti ako na fotkách i v televízii. V komédii si zahrala predavaku umeleckých predmetov a jasne bolo pritom vidie jej zväšujúce sa materské bruško. Má skvelú postavu, i ke vraj dos svalnatú. Na premiére bola aj Stella McCartney, Jerry Hall a alšie jej kamarátky. Hra však bola prepadákom a podahla vekej kritike v médiách i odborných kruhoch. Za nevýrazný výkon, neistotu a hereckú neprofesionalitu Madony.
Stretnutia s celebritami sú v Londýne bežné, a tak na jednej z diskoték Janko oslovil zasa Ellis Bextor: „Bola tam s bodygardmi. Vybral som sa za ou do baru na kus rei. Najprv ma k nej nepustili, ale nedal som sa, že som jej fanúšik. Napokon sme sa skvele pozhovárali, pochopitene o hudbe a nie o súkromí, ktoré si všetky V.I.P. chránia. Bol som aj na premiére filmu s Nicolasom Cageom a Penelope Cruis a mám na nich osobne vemi dobré spomienky,“ dodáva Janko.
Spolupracoval aj s Ledererovou
Jednoducho si preítal rozhovor s ou v Slovenke, zavolal jej a o týžde spolu išli do Varšavy. „Iveta Ledererová bola pre ma úžasná skúsenos, absolvoval som prvé dotyky so svetom modelingu v zahranií.“
Po Mistrovi dostal ponúk dos, ale všetky zo Slovenska, okrem jednej. A práve na tú zareagoval a po maturite odišiel do Prahy. „Stále som to bral ešte tak naivne a myslel som si, že tam na ma každý aká... Dodnes tam však mám aspo dobrých kamarátov. Nafotil som tam viacero fotiek pre nemecký vlasový asopis HAIR, ale vtedy som ešte presne nevedel, ako to v tomto svete chodí, a tak to nemám zaplatené dodnes... Bol som z tejto nevydarenej spolupráce znechutený, a tak som si vybavil pobyt v Anglicku. Rozhodol som sa, že zmením brandžu a nauím sa po anglicky. Na Londýn som si rýchlo zvykol a stále mi jeho prostredie vemi chýba.“ Janko zdôraznil, že udia sú tam ovea väší profesionáli. Starajú sa tam predovšetkým o seba...
„Najažšie je to, že existujú tisíce agentúr a každá z nich hadá nieo iné. Umením je nájs tú správnu, ktorá hadá práve váš typ. Ak aj lovek onú pravú po dlhom hadaní nájde, tak aj alej je práca zložitá... Je vemi ažké vyrovna sa s vlími vzahmi medzi umi. To mi dodnes vemi vadí, každá neúprimnos alebo podraz ma zasiahne. Tam je to každodenný chlebík. Dnes pre ich môžete by hviezdou a zarobi obrovské peniaze, ale zajtra vás už nepoznajú. S tým ži a vyrovna sa je nároné. Ide len o biznis.“ Dodáva, že všetko sa tam stále mení. Na druhý de, ako nafotíte nejakú dobrú kampa, už hadajú novú tvár.
„Honoráre mužov sú nižšie ako modeliek. Navyše, ja som sa na tú najvyššiu úrove zatia nedostal, takže moje zárobky v tejto oblasti boli len zlomky iných, úspešnejších kolegov. Po súaži The Face of The Feature som napríklad dostal v prepote asi 50 tisíc korún. Ale na Slovensku je to slabé. Tu sa z toho ži nedá.“
Príležitos v Japonsku
Jankovým snom je nielen prerazi a získa niekoko zaujímavých kontraktov, ale aj vidie nové krajiny a spoznáva udí. V súasnosti skúša šastie prostredníctvom japonských agentúr. „Tam letia európske tváre. A ke sa lovek presadí v Japonsku, všimnú si ho aj v západnej Európe, kde sa za fotenie i prácu na mólach platí najlepšie.“ Silvia Struhárová