Po Nitre a okolí sa šíri panika, udia sa obávajú kvapavkovej nákazy. Ako nás informovala Mária Chudovanová, vedúca odboru hygieny, telefóny už asi dva týždne vyzváajú aj na nitrianskom Štátnom zdravotnom ústave (ŠZÚ). Volajúci majú strach, že kvapavka „íha“ v prírodných vodách okolo Nitry. Poda lekárov sa však prenáša, rovnako ako sifylis, len pohlavným stykom. Ak ju teda niekto „chytil“ vo vode, tak sa tam musel venova sexuálnym praktikám....
Napriek tomu ale kúpanie v prírodných nádržiach, rybníkoch a štrkoviskách odborníci neodporúajú. „Viaceré sledované nádrže vykazovali po mikrobiologickej stránke IV. - V. triedu istoty. To znamená silné a vemi silné zneistenie - vo vode boli prítomné koliformné baktérie a podmienené patogény. Uvedené nedostatky boli potvrdené i v rámci plošného monitoringu prírodných rekreaných vôd, do ktorého bol v rokoch 1997-2001 zapojený aj Štátny zdravotný ústav v Nitre. Sledovali sa nádrže vo Vráboch, Jelenci a štrkovisko vo Vekom Cetíne,“ upozoruje Mária Chudovanová.
Práve to patrí spolu so štrkoviskami v Ivanke a Brani k najnavštevovanejším. udí neodrádza ani kolísavá hbka dna, ktorá sa už stala mnohým osudnou. Len poas júla sa utopili dve osoby – v Ivanke pri Nitre 15-roný chlapec a vo Vekom Cetíne 50-roný muž. Keže sa voda neistí, vysoké je aj riziko šírenia infekných ochorení, hlavne zažívacieho traktu. Odpad, ktorý sa hromadí po návštevníkoch, je rajom pre hmyz a hlodavce.
V extrémne teplom poasí pribudlo aj alšie nebezpeenstvo - premnožené škodlivé riasy, sinice a vodný kvet. „Môžu spôsobova rôzne ochorenia, ako sú napríklad kožné alergie a zápaly oných spojiviek,“ informuje Mária Chudovanová.
Naopak, na kúpaliskách, ktoré kontroluje Štátny zdravotný ústav v Nitre, zatia neboli zistené nedostatky v kvalite vody ani v prevádzkovom režime a hygienickom zabezpeení. Žia, ich kapacita nestaí.
Miriam Hojušová