nitrianskej nemocnice zadarmo. Ak chce napríklad štvorlenná rodina zájs na izbu za príbuzným, hospitalizovaným na chirurgii, zaplatí 40 korún. Nie za samotný vstup, ale za jednorazové návleky na topánky. Bez nich sa dovnútra nedostanete.
Nápis na dverách hlása: „Pozor, vstup na oddelenie je možný len v ochrannej obuvi“. Tá ale nie je vone prístupná, nájdete ju iba za sklom automatu. Návleky sú tu pekne poskladané do úhadných obalov z plastu v tvare loptiky. Staí vhodi 10 korún. o však v prípade, že nemáte drobné, alebo nemáte peniaze pri sebe vôbec? „Ak bude návštevník trva na bezplatných návlekoch, zdravotný personál mu ich poskytne,“ reaguje námestník pre prevádzkovo-technickú innos Zdenk Janeek. Otázne však je, i sa ich tí menej smelší budú domáha, resp. i sa nebudú pri tom cíti trápne... Istým riešením môžu by údajne aj papue prinesené z domu. Namietame, že tie nemusia spa hygienický štandard. „Tolerujú ich len menej nároné oddelenia,“ dopa námestník. Uisuje nás, že sa zatia nikto nesažoval.
Zatia pä automatov
Nové opatrenie platí necelé dva mesiace. Automatov majú v nemocnici pä. Nachádzajú sa na onkológii, dolieovacom oddelení, na neurológii a dva sú na spomínanej chirurgii. Patria istej slovensko-poskej firme z Dolného Kubína. Preo bola vybraná práve ona? „Bola jediná, ktorá prejavila záujem,“ odpovedá Janeek.
„Nielenže sa zvýši hygienický štandard, ale získajú sa aj financie za prenájom priestoru a nemocnica ušetrí na návlekoch, ktoré dodá firma,“ dozvedáme sa o prínose „automatovej“ novinky. Nájomné vychádza presne 1250 korún. Nie za jeden automat, ale za všetky dohromady. Nie za jeden mesiac, ale za dvanás. Ako nás totiž informoval Z. Janeek, za priestor, ktorý zaberá jeden stroj, zaplatí firma 250 korún rone. To je celkom 0,68 halierov na de, teda suma prakticky zanedbatená.
Pravdou však je, že nemocnica uvedeným opatrením ušetrí výdavky na návleky (poda námestníka sú náklady na jeden pár približne tri koruny). Všetko je to ale na úkor návštevníkov, ktorí zaplatia ešte i zisk pre firmu.
„Mne to nevadí, hlavne, že nemusím použi návleky, ktoré už mal na nohách niekto iný,“ povedala nám pani Anna a vložila si ich po ukonení návštevy do kabelky. „Použijem ich aj zajtra a pozajtra, kedy prídem opä na návštevu,“ vysvetlila nám. Rovnako to robia aj alší, hoci je výrobok urený na jednorazové použitie. Práve automat mal zabezpei, aby sa neopakovala situácia ako v prípade „erárnych“ návlekov, ktoré putovali z nohy na nohu...
„Je to diskriminácia,“
tvrdia návštevníci
„Kto má peazí nazvyš, nech si zaplatí,“ hovorí Vlado, ktorý chodí do nemocnice za príbuzným pravidelne. Zatia sa síce oficiálne nesažoval, no cíti sa diskriminovaný. Nechápe, preo sa na jednom oddelení za návleky platí a na druhom nie. „Vytypovali sme si oddelenia, kde je najväší pohyb návštevníkov...“ – priznáva Z. Janeek.
„Zatia je zmluva podpísaná na rok s výpovednou dobou tri mesiace. Ak budú automaty rentabilné, možno sa ich poet rozšíri. Potom budeme rokova o vyššom nájomnom.“ A možno sa vraj situácia obráti úplne iným smerom, tak ako v prípade automatov na nápoje. „Pôvodne sme ich tu mali 4-5, no zostal len jeden, ktorý je ziskový,“ použil nie práve najšastnejší príklad námestník. Nápoje sú totiž rozšírením služieb pre obanov, ktorí si ich môžu kúpi, ale nemusia. Návleky patria do úplne inej kategórie. Dozvedeli sme sa síce, že ich na požiadanie dostane návštevník aj zadarmo, nikto z oslovených však o tejto možnosti ani len netušil.
Miriam Hojušová