ova zvýšenú pozornos prejavom rasovej, národnostnej, triednej a náboženskej nenávisti a neznášanlivosti. Do tejto kategórie nepatria iba fyzické a slovné útoky. Trestným inom sú aj akékovek verejné prejavy sympatie k hnutiam, smerujúcim k potláaniu práv a slobôd obanov. Páchate pritom nemusí ma úmysel ovplyvni postoje a konanie ostatných. Staí, ak navonok prezentuje svoje vnútorné presvedenie - napríklad aj vytetovaným fašistickým symbolom. Práve takéto prípady tzv. pasívneho porušovania zákonov zo strany sympatizantov a priaznivcov extrémistických skupín sú u nás poda policajtov astejšie ako fyzické násilie.
akajú na vyjadrenie
historického ústavu
Dôkazom toho je štvorica mladíkov z okresu Nitra vo veku 18 až 23 rokov, ktorí sa do policajnej kartotéky dostali len nedávno. Rôzne asti ich tela „zdobia“ zakázané symboly a nápisy, ktorými propagovali hlavne fašizmus. „Voi 23-ronému Jozefovi P. z Nitry už vyšetrovate vzniesol obvinenie. V troch alších prípadoch sme sa obrátili na Historický ústav Slovenskej akadémie vied, ktorý sa má vyjadri k historickému vývinu a spoloenskej nebezpenosti symbolu,“ dozvedeli sme sa na polícii. Aj spomínanú trojicu aká poda všetkého obvinenie. Hrozí im trest odatia slobody v trvaní šes mesiacov až štyri roky.
Zakázaných symbolov vraj existuje približne stovka, mnohé vychádzajú z keltského kríža. Pôvodne to bol symbol slnka, oha a plodnosti, v hnutí skinheads sa používa ako zástupný symbol za hákový kríž. Poas druhej svetovej vojny ho mali na odznaku Sturmbrigade SS Charlemagne. Tieto informácie sme našli na „kartike“, ktorú dostali nedávno policajti. Zobrazených a popísaných je na nej 27 symbolov extrémistických skupín. Táto pomôcka vyšla v spolupráci s obianskou iniciatívou udia proti rasizmu a Nadáciou otvorenej spolonosti – Open society foundation. Polícii pomáha pri získavaní informácií aj internet, na ktorom majú extrémisti svoje stránky.
„Postupne túto scénu mapujeme,“ konštatuje policajný dôstojník. Priznáva, že sa tejto oblasti predtým takmer nevenovala pozornos. Pasívne prejavy sympatií zakázaným hnutiam boli odhalené len náhodne. Konkrétne išlo o zlodeja, ktorého zadržali predvlani v Nitre, ke unikal z vykradnutého domu. Na ruke mal vytetovaný hákový kríž vo vekosti asi pä centimetrov. Okrem neho boli ešte stíhaní zaiatkom 90-tych rokov páchatelia, ktorí na židovskú synagógu nastriekali hákový kríž. A to bolo až do vlaajška všetko.
Fašistický znak aj v mobile
„V apríli sme zadokumentovali štyri alšie podozrenia z propagácie fašistických symbolov. Podozriví si medzi sebou posielali na mobil hákový kríž, ktorý používali ako logo. Okresný úrad vyšetrovania tieto prípady prevzal, nikto však nakoniec nebol obvinený.“ Vraj nešlo o propagáciu fašizmu, ale len o akúsi recesiu mladých udí. Niektorí údajne tvrdili, že ani nevedia, o v telefóne majú, znak použili, lebo sa im páil... Ak by to bola pravda, svedí to o absolútnej nevzdelanosti, tomu ale len málokto uverí.
Podobnú úelovú obranu si zvolil aj muž, ktorý vyrábal podklady na papierové obaly na CD nosie. „Vypovedal, že nevedel, o o ide, nakoko nerozumie po anglicky. Obrázky, propagujúce rasové násilie, pritom hovorili za všetko...“ Tisíc papierových obalov na „cédeka“ zhabala polícia ešte v marci. Devätnásroný vysokoškolský študent Ivan S. z Nitry bol obvinený z trestného inu podpory a propagácie hnutí, smerujúcich k potlaeniu práv a slobôd obanov. Zahraninú objednávku prijal v nitrianskej internetovej kaviarni prostredníctvom mailu od osoby, vystupujúcej pod pseudonymom Maxhammer. Do prípadu sú zapletení aj alší udia, polícia na om ešte stále pracuje. Tentokrát nešlo len o ideológiu, v hre boli najmä peniaze.
Miriam Hojušová