Nový prezident Svorad je bez správnej rady - vzdala sa na protest

Možno jediným plusom piatkovej blamáže bolo odsúhl

Štyri mesiace uplynuli od chvíle, kedy bol na valnom zhromaždení zvolený posledný prezident FC Nitra. Potom však vstúpili do hry známe súdne spory a od marca nastalo v klube bezvládie, ktoré malo skončiť v piatok. Vtedy totiž bolo na pláne mimoriadne valné zhromaždenie. V zasadačke Pozemného staviteľstva sa zišlo 74 delegátov zo 106 pozvaných, aby zvolili nového prezidenta, členov správnej a dozornej rady.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V „sparťanských“ podmienkach

Prvú správu predniesol výkonný riaditeľ Branislav Varga, ktorý komentoval činnosť futbalového klubu FC Nitra od posledného riadneho Valného zhromaždenia. „Vytýčenie stratégie rozvoja klubu a jeho napredovania narušili všetkým dobre známe udalosti. Jednalo sa o predbežné opatrenie, ktoré vydal Okresný súd v Nitre a následná rezignácia prezidenta klubu. Je potrebné zhodnotiť hlavne následky, ktoré uvedené skutočnosti do činnosti klubu priniesli. V tejto situácii bola zminimalizovaná prezentácia klubu voči potenciálnym sponzorom. Preto je hodnotiť činnosť klubu za dané obdobie štyroch mesiacov veľmi zložité,“ uviedol B. Varga na úvod svojej reči. Ako ďalej poznamenal, činnosť spočívala hlavne v riešení najzákladnejších položiek, ktoré celý chod klubu obnáša. „Najdôležitejšou úlohou bolo zabezpečiť činnosť jednotlivých družstiev čo sa týka majstrovských zápasov a riadne ukončenie súťažného ročníka 2001/2002 a následne organizačne pripraviť mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré by ukončilo tzv. patovú situáciu, ktorá nastala v klube.“ Na záver poďakoval všetkým, ktorí v „sparťanských“ podmienkach pomohli udržať nitriansky futbal nad vodou a vyslovil presvedčenie, že novozvolené orgány nájdu cestu, ktorá bude smerovať k napredovaniu nitrianskeho futbalu.

SkryťVypnúť reklamu

„Áno“ pre AKCIOVKU

Ďalším bodom v programe bolo vystúpenie viceprezidenta Stanislava Szaba, ktorý hovoril o transformácii Občianskeho združenia klubu FC Nitra na akciovú spoločnosť FC Nitra. Szabo uviedol, že „licenčný systém pre účastníkov prvej a druhej ligy predstavuje súbor viacerých kritérií, ktorých splnenie bude podmienkou udelenia licencie. Každý členský zväz UEFA musí zaviesť doma licenčný systém. Ak tak neurobí, hrozia mu zo strany UEFA sankcie vo forme pokút, až po nepovolenie štartu družstiev v domácich súťažiach. Licenčný proces bude vyžadovať v prvom kroku transformáciu futbalového klubu na akciovú spoločnosť. Bude potrebné do tohto procesu zapojiť hlavne samosprávne orgány mesta, finančné inštitúcie a investorov.“ Na záver S. Szabo vyzval všetkých, aby vytvorili všetku snahu a podporu pre transformačný prechod klubu, ktorý musí prejsť na túto novú právnu formu od 1. 1. 2003. Po hlasovaní bol návrh na transformáciu jednomyselne schválený.

SkryťVypnúť reklamu

Na členov dozornej rady boli koordinačným výborom navrhnutí Eduard Gajdoš, Róbert Jež a Eugen Kmeť. Z nich dvaja neboli prítomní, avšak so všetkými kandidátmi bola ich kandidatúra prekonzultovaná, ako uviedol na Hanákovu reakciu Branislav Varga. Ako doplňujúci kandidáti boli priamo na mieste navrhnutí Pavol Urban a Stanislav Barát.

Na členov správnej rady boli navrhnutí ôsmi kandidáti a ďalší traja ako doplňujúci.

Dinga versus Svorad

Potom už prišlo k predstavovaniu kandidátov na post prezidenta FC Nitra, o ktorý sa uchádzali štyria, ale nominačným snemom boli schválení len Mário Dinga a Gabriel Svorad. Ako prvý vystúpil 32-ročný poslanec nitrianskeho samosprávneho kraja Mário Dinga. „Rozhodol som sa kandidovať po veľmi dlhých úvahách a myslím, že sa podarilo dať dokopy ľudí, s ktorými, ak sa nám podarí naplniť predsavzatia, môžeme nitriansky futbal potiahnu ďalej.“

SkryťVypnúť reklamu

Po ňom vystúpil rovnako 32-ročný Gabriel Svorad, ktorý pochádza zo Súľoviec z okresu Topoľčany, zaoberá sa manažérskou činnosťou a na Slovensku zastupuje agentúru Nehoda fotbal s.r.o. „Podľa môjho názoru je pre klub najdôležitejšie to, aby boli hráči spokojní,“ uviedol G. Svorad. „Nitra potrebuje zahraničného investora, ako príklad nech poslúži Plzeň, kde pôsobí nitriansky odchovanec Róbert Jež. Pre hráčov treba dlhoročné zmluvy, aby sa nestalo to, že hráči odchádzajú do Rakúska hrať štvrtú ligu, ktorá je finančne lukratívnejšia ako hrať trebárs v Trenčíne. Je to tragédia slovenského futbalu.“ G. Svorad ďalej apeloval na to, aby v správnej či dozornej rade bolo čo najviac právnikov, ktorí sú vraj pri rokovaniach, hlavne v zahraničí, veľmi potrební.

Cirkus ako naozaj

Po prestávke prišlo na rad dlhoočakávané vyhlásenie výsledkov. Členmi správnej rady sa stali Jiří Magyar (68 hlasov), Martin Ševčík (64), Ján Kovarčík (61), Stanislav Szabo (61), Ivan Mjartan (56), Vladimír Junas (54), Marián Ďurovkin (50) a Miroslav Mlynek (50). Do dozornej rady boli zvolení Róbert Jež (55), Pavol Urban (48) a Eugen Kmeť (45). Prezidentom klubu sa stal Gabriel Svorad, ktorý získal 42 hlasov, kým jeho protikandidát Mário Dinga 29 hlasov.

Reakcie na výsledky volieb nenechali na seba dlho čakať a ako prvý zareagoval Martin Ševčík, ktorý Svorada vyzval, aby sa vzdal svojej funkcie. Slovo potom dostal Mário Dinga, ktorý sa do diskusie prihlásil ako prvý s tým, aby poďakoval všetkým, ktorí mu dali hlas. Zároveň vyhlásil, že aj keď sa Svorad vzdá, na funkciu prezidenta kandidovať nebude. Potom sa do diskusie prihlásil aj Svorad, ktorý taktiež poďakoval za dôveru a oslovil Dingu, aby o tom predsa len porozmýšľal, keď tam má svojich ľudí. Po týchto vyhláseniach nasledovala prestávka, počas ktorej sa správna rada radila už aj s novým prezidentom, čo a ako ďalej. Po tejto porade nasledovala abdikácia Martina Ševčíka na funkciu v správnej rade a k nemu sa postupne pridali aj ostatní novozvolení členovia. V ďalšej diskusii vystúpil tréner A-mužstva Jozef Kollárik, ktorý sa Svorada opýtal, či je schopný vyrovnať dlhy a či vôbec nastúpia 20. júla do druhej ligy. Zároveň ho poprosil o konkrétnu predstavu, čo bude ďalej. Svorad sa potom vo svojom vystúpení najprv svojej funkcie vzdal, aby to vzápätí zobral späť a navrhol stretnutie na pondelok 1. júla. Následne sa rozpútala ešte búrlivejšia diskusia a po konfrontácii hráča Havlíčka s viceprezidentom Szabom Havlíček opustil miestnosť. Potom nasledovalo vyhlásenie Dingu: „Viac kandidovať nebudem, nebudem tu šaškovať.“ Závažným problémom diskusie bola otázka podania prihlášky do druhej ligy, ktorú treba poslať 1. júla. Vzhľadom na túto skutočnosť sa novozvolený prezident Gabriel Svorad rozhodol zotrvať vo svojej funkcii práve do pondelka 1. júla kvôli podpisu a poslaniu prihlášky do súťaže, aby sa v Nitre vôbec nejaká súťaž hrala.

Čo bude ďalej ukážu zrejme už najbližšie dni, jedno je však isté - nový súťažný ročník začína už 20. júla a týmto mimoriadnym valným zhromaždením sa situáciu okolo nitrianskeho futbalu vyriešiť nepodarilo, skôr naopak. Nám zostáva len dúfať, že sa čím skôr podarí dotiahnuť veci do takého stavu, aby sa futbal hral v Nitre naďalej a na lepšej úrovni.

PAVOL HALVA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 11 225
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 356
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 107
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 459
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 445
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 717
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 363
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 151
  1. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  3. Tomáš Hrubý: Papier, nie baliace hlášky
  4. Anton Kovalčík: Holokaust a islamské krajiny - prvá časť.
  5. Rado Surovka: Do psej matere, takto sa má šetriť !
  6. Jozef Stasík: Ak demokracia nedokáže zabezpečiť ľuďom dôstojný život, zákonite prehrá
  7. Pavol Burda: Neutralita, ako ekvivalent pozývacieho listu
  8. Elena Antalová: Pamodaj šťastia, lavička
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 102
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 459
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 246
  4. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 10 964
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 694
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 544
  7. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 077
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 128
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  3. Tomáš Hrubý: Papier, nie baliace hlášky
  4. Anton Kovalčík: Holokaust a islamské krajiny - prvá časť.
  5. Rado Surovka: Do psej matere, takto sa má šetriť !
  6. Jozef Stasík: Ak demokracia nedokáže zabezpečiť ľuďom dôstojný život, zákonite prehrá
  7. Pavol Burda: Neutralita, ako ekvivalent pozývacieho listu
  8. Elena Antalová: Pamodaj šťastia, lavička
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 102
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 459
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 246
  4. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 10 964
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 694
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 544
  7. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 077
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 128
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu