Nitrianskom kraji od roku 1999 zvyšovali. Najviac z nich, konkrétne 58 miliónov korún, odčerpali dve rozostavané školy: vo Veľkom Lapáši v okrese Nitra a v Bešeňove v okrese Nové Zámky.
V oboch prípadoch ide o dvanásťtriedky naprojektované ešte pre potreby bývalých strediskových obcí. Odvtedy začala výrazne klesať pôrodnosť a dnes je jasné, že pre obecné školstvo budú veľké. Niektorí tvrdia, že priam megalomanské.
Vo Veľkom Lapáši už plánujú umiestniť do časti školskej budovy prevádzky súkromných podnikateľov. Nové priestory však škola potrebuje ako soľ. Sídli v nevyhovujúcich budovách, v ktorých sa vyučuje od vojny. Deti používajú suché toalety, pijú vodu dovezenú z cisterien a v zime vykurujú kachľami.
„Do nového sme sa mali sťahovať už v septembri, no termín sa zasa oddialil,“ povedala zástupkyňa školy Klaudia Gažíková. Pokles detí odôvodnila aj tým, že školáci trpiaci alergiami sa do nej zo zdravotných dôvodov nemohli zapísať.
„Investičné akcie prejdú na obce, mestá a vyššie územné celky. K rozostavanému majetku dostanú samosprávy aj nevyčerpané financie z tohtoročného rozpočtu. Nemôžu s nimi nakladať ľubovoľne, budú určené len na dokončenie investičných akcií,“ povedal prednosta Krajského úradu v Nitre Peter Miššík. Tento rok rozpočet počíta s preinvestovaním 145 miliónov korún.
Starosta Bešeňova Gabriel Timoranský sa novému majetku neteší. Dokončenie a vybavenie novej školy odhaduje na dvadsať miliónov. „Obec to nebude mať z čoho financovať,“ tvrdí s istotou. Súčasná škola pôsobí v katastrofálnych podmienkach.
„V poslednom volebnom období sme nezačali novú stavbu,“ povedal Miššík. „Sústredili sme sa len na dokončovanie začatých akcií. Neobišli sme ani rekonštrukcie kotolní, ktoré zamedzia finančným stratám pri vykurovaní a chránia životné prostredie.“ - bej -