Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Hoci primára uznáva, podala na neho sťažnosť

V čakárni chirurgického oddelenia Nemocnice s poli

klinikou v Zlatých Moravciach sedí v utorok 4. júna krátko pred 13. hodinou zo päť pacientov. Dvere ambulancie sú otvorené, prítomní sú službukonajúci lekár i sestra. Napriek tomu všetci čakajú na primára.

Jedna pacientka je u neho objednaná na operáciu. Ostatní na otázku, prečo nevojdú dovnútra, ale čakajú, pokým sa primár MUDr. Jozef Hanzel vráti z obeda, nechcú alebo nevedia odpovedať. Vtom do ambulancie prichádza riaditeľ zdravotníckeho zariadenia MUDr. Pavel Dvonč. O niekoľko minút v jeho pracovni zasadne komisia kontrolného odboru, ktorá má za úlohu prešetriť sťažnosť Lýdie Augustínovej.

Skryť Vypnúť reklamu

S dieťaťom po úraze

utekala do nemocnice

„Desaťročného syna Milana som našla po tom, ako na neho v budove školy spadla sklenená výplň dverí, dorezaného pred Gymnáziom J. Kráľa. Po lícach a krku mal rozotrenú krv, nevedela som, čo mu je. Veľmi ma to vystrašilo. V prvom momente mi napadlo, že ho niekto podrezal. Malého som hodila do auta a hneď prvá v ceste bola nemocnica,“ rozpamätáva sa na udalosti zo 17. apríla Lýdia Augustínová z Topoľčianok.

„Vrátnička nás videla, keď sme vchádzali, mohla mi povedať, že mám ísť na polikliniku... Sestrička nás zobrala do ambulancie a spýtala sa, kde je syn poranený. Hovorím, mohli by ste mi, prosím, zavolať primára? Lebo žiadny službukonajúci lekár v ambulancii nebol.“ Týmito slovami začala obhajovať opodstatnenosť sťažnosti adresovanej okresnému štátnemu lekárovi MUDr. I. Pintérovi na nedostatočné ošetrenie syna Milana v chirurgickej ambulancii zlatomoraveckej nemocnice L. Augustínová.

Skryť Vypnúť reklamu

„Na pána primára som sa obrátila, lebo ho považujem za veľmi dobrého odborníka. Všetky tri deti mám nejakým spôsobom postihnuté, tak som chcela, aby sa mi na syna pozrel primár. Zamrzelo ma, že okolo nás prešlo viac lekárov, ale nikto sa ani nepristavil. Od pol jednej do pol druhej sme boli na chirurgii. Milan už plakal, bol ustráchaný. Navyše ďalší syn - vozičkár v tom teple zatiaľ čakal sám v aute pred nemocnicou, nevedela som, čo je s ním a dokonca dcéra prváčka v tom čase blúdila po meste, lebo som ju mala odviesť na hudobnú. Spýtala som sa pracovníčky na oddelení: ,Ošetrí mi niekto dieťa?´ Dostala som odpoveď: ,Ticho, je tu porada.´“

Ktorá ambulancia

je tá správna?

V Zlatých Moravciach sú počas dňa k dispozícii dve chirurgické ambulancie na poliklinike a súkromná ambulancia MUDr. Jozefa Madu na Podjavorinskej ulici. Pohotovostnou sa stáva ambulancia chirurgického oddelenia v nemocnici až úderom 15-tej hodiny. Na oznamoch či informačných tabuliach to ale pacienti jasne napísané nenájdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Primár MUDr. Hanzel situáciu vysvetľuje: „Ide o príjmovú ambulanciu oddelenia - do 15.00 h. Podobne ako na iných oddeleniach nemocnice je to príjmová ambulancia, v ktorej sú vyšetrovaní alebo prijímaní pacienti, ktorí sú poukázaní chirurgom z polikliniky. Ako pohotovosť slúži naša ambulancia až od 15. h! Vzhľadom na to, že na vonkajších ambulanciách býva veľa ľudí, pacienti to proste zneužívajú a chodia sem k nám. Prípadne je to dané benevolentnosťou vrátnika, že sa sem pacient dostane. Nikdy sme od nás nikoho nevyhodili, vždy pacientov ošetríme, ale musia sa prispôsobiť práci, ktorú máme na oddelení.“

Primár už pacientke

veľakrát pomohol

Primár k sťažnosti uviedol, že pani Augustínovú veľmi dobre pozná a veľakrát už pomohol jej samotnej i jej deťom. Na detaily zo 17. apríla si jasne spomenul: „O jednej hodine sme mali lekársky seminár. Pár minút pred jeho začiatkom som sa zastavil v ambulancii a pacientom v čakárni som oznámil, že musia chvíľu počkať, lebo máme práve seminár chirurgického oddelenia nemocnice v Zlatých Moravciach. Nikto neoponoval ani jediným slovom. Nevedel som o tom, ani mi nikto nepovedal, že na mňa konkrétne niekto čaká.“

Zdôraznil, že ako primár oddelenia má povinnosť ho viesť a nie vybavovať pacientov na ambulancii, na to sú určení službukonajúci lekári. Ak si pani Augustínová želala, aby ošetril jej syna a mali v tom čase lekársky seminár, ktorý je súčasťou ich pracovnej náplne, tak bolo jej povinnosťou na neho počkať.

„Navyše nikto z nás nemohol vedieť, že vonku na ňu čakajú jej dve postihnuté deti, čo ma síce veľmi mrzí, ale nikto o tom nevedel. Bol tam MUDr. Mokrý, ktorý sa pri nej zastavil, ona povedala, že chce vyslovene mňa. Takisto mohla ísť do ďalších ambulancií mimo nemocnice, nemusela ísť až na Novú Baňu… Nevidím akúkoľvek opodstatnenosť tejto sťažnosti,“ vyhlásil razantne primár.

Po pätnástich minútach pobytu v čakárni prešiel okolo Milana Augustína a jeho matky MUDr. M. Mokrý, ktorý prikázal ošetrovateľovi a sestre, aby ranu umyli a dali mu na ňu sterilné krytie. Podľa neho poranenie nevyžadovalo akútne ošetrenie a keďže pacientka čakala na primára, odišiel na spomínaný seminár.

Synovi na ruke

pribudlo osem štichov

Službukonajúca sestra v ambulancii Katarína Boďová potvrdila, že pri návšteve si Lýdia Augustínová želala, aby jej syna ošetril primár Hanzel. Po oponovaní, že pravdepodobne ešte operuje a že zavolá službukonajúceho lekára, matka pacienta znova povedala, že by chcela primára, lebo už jej syna operoval. „Tak som telefonovala na oddelenie a dozvedela som sa, že pán primár práve dooperoval a že teraz je pri nejakom pacientovi. Pani Augustínová čakala potom v čakárni, chlapec sa rozplakal, tak som sa ich snažila upokojiť. Potom prišiel pán doktor Mokrý.“

Po ďalších dlhých minútach čakania matka so synom odišli. L. Augustínová sa pokúšala mobilným telefónom dovolať nitriansku nemocnicu, tá ale mala obsadzovací tón. Tak zavolala do Novej Bane, či sú jej ochotní syna ošetriť. Boli. Rezné rany na ľavej dlani, zápästí a malíčku si vyžiadali osem štichov! Túto skutočnosť nám potvrdili viaceré zdroje, avšak dotknutí lekári z Novej Bane odmietli byť v spojitosti so sťažnosťou matky pacienta na kolegov z Moraviec menovaní.

Matka má

svoje argumenty

Lýdia Augustínová naďalej trvá na svojom: „MUDr. Mokrý sa neponúkol, že ranu zašije.“ Navyše ľudia v čakárni vraj nepočuli primárovo oznámenie, že majú seminár. „Čakalo tam viac ľudí, aj ďalšia mamička so synom. Mal horúčku a bolelo ho bruško, ale tiež sa neskôr zbalili a odišli,“ upresňuje.

MUDr. M. Mokrý ale potvrdil, že L. Augustínovú so synom pozval dovnútra za plentu, kde ranu prezrel. I keď mu sestra oznámila, že čakajú na primára, predsa sa presvedčil o tom, že to nie je nebezpečné krvácanie či vážny úraz. „Dieťa rozhodne nebolo šokované, dokonca si ani nepamätám, že by plakalo. Keby tam bola prerezaná šľacha alebo nejaký vážny - život ohrozujúci stav, tak by som bol zavolal primára, aby prerušil seminár a išiel to ošetriť. Mali ste na neho jednoducho počkať,“ oponuje lekár.

„Mne ale nikto nepovedal, že keď skončí seminár, tak sa to ošetrí! Až po dlhom čase čakania, keď už bola čakáreň prázdna, mi bolo povedané, že je porada. Nikto mi nepovedal, či je rana povrchová alebo hlboká. A navyše, nikto mi nepovedal, že ho ošetríte po seminári,“ neustúpi od svojho matka.

Primár teda pravdepodobne nevedel, že naň čaká desaťročný pacient a jeho matka zasa nemohla vedieť, kedy skončí „porada“ a že to nie je akútny úraz.

Verdikt komisie:

Stažnosť je neopodstatnená

Podľa platných zásad na šetrenie sťažností pacientov v zdravotníckych zariadeniach podnet Lýdie Augustínovej z Topoľčianok, ktorý sa týkal spôsobu ošetrenia jej desaťročného syna Milana, postúpil okresný štátny lekár MUDr. I. Pintér riaditeľstvu Nemocnice s poliklinikou v Zlatých Moravciach.

Členovia kontrolnej komisie zúčastnené strany dôkladne vypočuli a prehodnotili ich výpovede. Napokon dospeli k presvedčeniu, že „v postupe na chirurgickej ambulancii k zanedbaniu liečebnej starostlivosti nedošlo a nedorozumenie vzniklo na základe chybnej komunikácie medzi matkou dieťaťa a ošetrujúcim personálom. To ale malo pôvod v neštandardnom prianí pani Augustínovej.“ Preto po zvážení všetkých skutočností komisia uznala sťažnosť za neopodstatnenú.

Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Zlatých Moravciach MUDr. Pavel Dvonč na margo celého prípadu na záver po-

dotkol, že každá sťažnosť je veľkou životnou skúsenosťou - ako pre sťažovateľa, tak i pre vedenie ich zariadenia. „Z každej sťažnosti sa snažíme poučiť a vyvodiť z nej dôsledky pre našu ďalšiu prácu,“ dodal.

Silvia Struhárová

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 376
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 189
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 945
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 835
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 840
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 4 564
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 638
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 204
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 224
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 018

Blogy SME

 1. Marek Strapko: Tá smrtka z kúpaliska naozaj prišla...
 2. Stanislav Jurčišin: Ideológia po kapitalisticky
 3. Jaroslav Polaček: V Košiciach máme klzisko svetových rozmerov
 4. Štefan Vidlár: Nepekne hovoríš o dôchodcovi
 5. Róbert Kotian: Ako sa Edo zaťal
 6. Tomáš Tenczer: Prečo ľudia nechcú deti?
 7. Miroslav Haviar: Naozaj majú všetci nárok?
 8. Marek Brezovský: Koniec pretvárky, späť na stromy. Debata o očkovaní čoraz viac pôsobí, že mentálne žijeme v pralese.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 271
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 241
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 846
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 702
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 333
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 830
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 622
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 548
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Futbalisti Veľkého Cetína (v zelenom) majú nového trénera.

Prinášame vyjadrenia vedenia klubu i Petra Drahoša.


3 h
Tomáš Ďubek (vľavo vedľa asistenta trénera Slovana Borisa Kitku) v piatok svojim štvrtým gólom v sezóne zmiernil prehru dobre hrajúcich Zlatých Moraviec s majstrom.

Tréner Slovana odpovedal na prípadné jarné hosťovania slovanistov v Zlatých Moravciach.


6 h
Andrea Sabová a Marián Viskup.

Rozhodnutie vypomáhať v nemocnici prijali ich rodiny skôr so strachom.


3 h
Jaroslav Horčičák aj takýmto "špicákom" likvidoval Jarok (9:2).

Ešte by som si trúfol na tretiu ligu, vraví rekordný kanonier suverénneho Klasova.


3. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V martinskej nemocnici sa situácia nezlepšuje.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


21 h

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


2. dec

Blogy SME

 1. Marek Strapko: Tá smrtka z kúpaliska naozaj prišla...
 2. Stanislav Jurčišin: Ideológia po kapitalisticky
 3. Jaroslav Polaček: V Košiciach máme klzisko svetových rozmerov
 4. Štefan Vidlár: Nepekne hovoríš o dôchodcovi
 5. Róbert Kotian: Ako sa Edo zaťal
 6. Tomáš Tenczer: Prečo ľudia nechcú deti?
 7. Miroslav Haviar: Naozaj majú všetci nárok?
 8. Marek Brezovský: Koniec pretvárky, späť na stromy. Debata o očkovaní čoraz viac pôsobí, že mentálne žijeme v pralese.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 271
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 241
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 846
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 702
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 333
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 830
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 622
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 548
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu