va a ochrany prírody. Poľovníctvo v našom okrese má dlhodobú tradíciu, v organizovanej forme od roku 1920, kedy vznikol v Nitre Lovecký ochranný spolok. V súčasnosti usmerňuje činnosť členov v 54 poľovníckych združeniach Okresná organizácia Slovenského poľovníckeho zväzu.
Koncom mája sa konal okresný snem, na ktorom 93 delegátov zastupovalo 1 660 členov a hodnotilo výsledky 5-ročného funkčného obdobia. Podarilo sa udržať primerané stavy poľovnej zveri aj napriek rozmáhajúcemu sa pytliactvu, devastácii rozptýlenej zelene v poľnohospodárskej krajine, pretrvávajúcemu vypaľovaniu trávy, narastaniu tuhého a toxického domového odpadu, zvyšujúcej sa lesnej ťažbe a ďalším problémom. Jarné kmeňové stavy poľovnej zveri sú pri raticovej zveri (jelenia, srnčia, danielia, muflónia a diviačia) na hranici 1 900 kusov (lov 500 ks) a pri malej úžitkovej zveri (zajac, bažant, králik, divé kačice) 16 tisíc kusov (lov 10 000 ks) ročne.
V okrese je 12 krúžkov mladých priateľov poľovníctva s bohatou paletou činností v zameraní na ochranu prírody. Dobrá aktivita je aj na úseku poľovníckej kynológie pri chove uznaných plemien poľovneupotrebiteľných psov, čoho dôkazom je gestorstvo konania medzinárodných výstav psov na Agrokomplexe. Športové poľovnícke strelectvo je prezentované účasťou v celoslovenskej lige preborom o Putovný pohár V. Fraňa, okresným preborom a cvičnými streľbami. V Ponitrianskom múzeu sa každoročne koná chovateľská prehliadka trofejí poľovnej zveri ako kontrola dodržiavania správnosti selektívneho lovu, ktorá je spojená s výstavou poľovnej a chránenej fauny v našom okrese. Tradične dobrý zvuk má aj každoročne poriadaný poľovnícky ples a iné osvetové podujatia v mesiaci poľovníctva.
Ing. B. Soviš, predseda
komisie pre ŽP OkO SPZ