kompetencie v oblasti školstva. Spravovať bude dvadsať základných, 33 materských škôl a 27 školských jedální. Hoci je tento dátum už blízko, veľa vecí je stále nedoriešených. „Štát nevie, čo má robiť,” komentuje situáciu prednostka mestského úradu Zuzana Orgoníková. Ako príklad uvádza fakt, že na okresnom úrade ešte ani začiatkom júna nevedeli, koľko funkčných miest, resp. pracovníkov prejde na mestský úrad.
Časť majetku je nevysporiadaná
„Delimitačné protokoly mali byť hotové do 30. apríla, neboli. Do tohto dátumu mala prebehnúť aj inventúra, neprebehla. Je nereálne prebrať majetok bez inventúrneho súpisu,” konštatuje prednostka. Na stretnutí s riaditeľmi základných a materských škôl, ktoré zvolala na koniec mája, sa vraj dozvedela informácie, z ktorých bola zhrozená a zúfalá...
Termíny sa nedodržujú a už dnes je podľa predstaviteľov samosprávy jasné, že sa mnohé veci nestihnú. Napríklad stále nie sú majetkovo-právne vysporiadané pozemky pod nehnuteľnosťami. V niektorých prípadoch dokonca nemajú školy na liste vlastníctva zapísanú ani svoju budovu. „Pokiaľ nebude vysporiadaný majetok, z hľadiska rozpočtových pravidiel ho Mesto nebude môcť sanovať,” upozorňuje primátor Jozef Prokeš.
Problémom sú tiež chýbajúce, resp. staré revízne správy. Aj bez nich však samospráva vie, že mnohé objekty sú v havarijnom stave. Kritická situácia je aj v jedálňach, „kde je všetko plesnivé a hnilé a hrozí, že ich hygienik uzavrie”. Kým patrili štátu, štát podľa prednostky prižmuroval oči.
Chýbajú peniaze
Na komplexnú rekonštrukciu Mesto nemá financie, riešiť sa budú len havarijné stavy, aj to postupne. „Rozprávať o tom, ako teraz dáme školy do poriadku, by bolo veľkým optimizmom.”
Peniaze zo štátnej kasy pôjdu len na platy zamestnancov a samotnú prevádzku škôl. Ani v tejto oblasti ale nie je všetko doriešené. „Zistili sme, že v rozpočte na materské a základné školy nie je zahrnuté smetné. Štát si ho nikdy nevyruboval. Len na ZŠ nám chýba 840 tisíc korún, ktoré budeme samozrejme rozporovať,” informuje prednostka. Nepokryté zatiaľ zostávajú aj náklady na poistenie majetku, štát totiž doň neinvestoval. Podobne je to so zákonným úrazovým poistením zamestnancov. „Okresný úrad ho vraj vypočítaval, ale neodvádzal. Je to pre mňa neprijateľné, myslím si, že sme si pred zákonmi všetci rovní.”
Vznikne nové oddelenie
V prvej fáze prejde pod nitriansku mestskú samosprávu v oblasti školstva asi štyristo ľudí. Ide najmä o pracovníkov materských škôl, ktoré nemajú na rozdiel od ZŠ právnu subjektivitu. Zaradení budú pod novovytvorené oddelenie, ktoré vznikne na mestskom úrade. V budúcnosti však prednostka nevylučuje, že sa aj z niektorých MŠ stanú právnické osoby. Zákon to umožňuje.
Zmeny sa zrejme dotknú aj súčasnej štruktúry škôl, nie však od 1. septembra. „Budeme mať školský rok na to, aby sme zistili, či sú niektoré poddimenzované alebo predimenzované. Vyšli nové právne predpisy, kde sa jednoznačne hovorí o tom, koľko detí pripadá na pedagogického pracovníka.”
Miriam Hojčušová