itný profesor Andrej Červeňák. Pôsobí ako jazykovedec na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a nášho oslávenca prostredníctvom rozhlasových vĺn predstaví aj Redakcia literárneho vysielania Slovenského rozhlasu.
„Jubileum nepociťujem ako nejakú zvláštnu udalosť. Ale sociálna realita mi to pripomína. Tak sa jej musím podriadiť,“ povedal nám o svojich pocitoch oslávenec.
Svoj vzťah k nemu na nedávnom autorskom stretnutí vyjadril aj Ladislav Ťažký za Spolok slovenských spisovateľov. „Medzi nami ide viac ako o priateľstvo. Andrej je kultivovaný, jeden dobre podkutý vedec, uznávaný aj na medzinárodnej úrovni. Zaoberá sa veľmi ťažkým výskumom, a to výskumom postáv z hľadiska snov. On totiž v realite života hľadá sny a zaraďuje ich do reality života. Hľadá ich nielen v diele Dostojevského, ale aj v dielach slovenských spisovateľov. Keď potom čítame jeho práce a spoznávame sami seba, čudujeme sa, čo všetko v nich videl. Preto mám pred ním veľký rešpekt.“
Štefan Valent, bývalý riaditeľ Nitrianskej galérie, svoj obdiv k jubilantovi vyjadril nasledovne: „Zažil som prvú republiku, ktorá bola v Nitre silne maďarizovaná. Nachádzalo sa tu vydavateľstvo A híd (most), v ktorom sa vydávali iba maďarské knihy. V roku 1933 vyšli v slovenčine iba malé brožúrky, ale žiadna vážna publikácia. Preto si veľmi cením profesora Červeňáka, že za jeho éry sa aj Nitra zrazu začala literárne transformovať a vydávajú sa tu slovenské knihy. Nielen Almanach, ale aj publikácie Maríny Čeretkovej, Ladislava Zrubca a Červeňákove vedecké knihy. Som z toho nadšený.“
V stredu 22. mája sa na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre uskutoční vedecký seminár na tému: „Život a dielo Andreja Červeňáka“. Ondrej Sivčák