ariadenia
Na čiernu skládku medzi Janíkovcami a Krškanmi niekto vyviezol stovky prázdnych vreciek od glukózy aj s hadičkami, ktoré sa používajú na infúziu. „Ide o odpad, ktorý podlieha osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákazy,” informovala nás Ing. Medovičová z odboru životného prostredia nitrianskeho okresného úradu.
Kto porušil zákon a štyri vrecia spomínaného materiálu vyhodil na bývalé hnojisko, sa už zrejme nezistí. Do úvahy pripadá viac zdravotníckych zariadení, ale údajne aj domov dôchodcov. „Určite nešlo o odpad z našej nemocnice,” uistil nás námestník NsP Nitra pre prevádzkovo-technické činnosti Ing. Zdeněk Janeček. „Spaľovňu máme síce už rok v rekonštrukcii, no odpad vozíme dvakrát do týždňa na zneškodnenie do Nových Zámkov. Medzitým je uložený v sklade.”
Nitrianska NsP zabezpečuje likvidáciu odpadu aj pre ambulancie v okrese a tri ďalšie nemocnice (v Zlatých Moravciach, Veľkom Záluží a Novej Bani). „Naša spaľovňa by mala byť dokončená už tento rok, vyhovovať bude aj tým najprísnejším európskym normám. Celkové náklady dosiahnu okolo 60 miliónov korún,” informoval Ing. Janeček.
Spomínané vrecká od glukózy odstránilo na vlastné náklady Mesto Nitra spolu s ďalšími smeťami. Práve minulý týždeň priestor dočistilo a umiestnilo naň dve tabule, zakazujúce vývoz odpadu. Keďže podľa nového zákona je už jeho pôvodcom občan a nie obec, potrebné opatrenia „na ochranu” pozemkov musia urobiť aj ich majitelia. Či sa vďaka novej legislatíve podarí v budúcnosti počet čiernych skládok znížiť, ukáže čas. Napomôcť by tomu mala i povinnosť obcí, ktoré musia najmenej dvakrát do roka zabezpečiť pre občanov kontajnery na nadrozmerný a nebezpečný odpad. „Obyvatelia Nitry a Vrábeľ majú po celý rok zadarmo k dispozícii aj zberový dvor, ktorý sa chystajú otvoriť tiež v Telinciach a Tajnej,” doplnila Ing. Medovičová. Žiaľ, niektorí ľudia ani takúto možnosť z pohodlnosti nevyužijú, jednoduchšie je pre nich vytvoriť čiernu skládku. Zrejme ich „prevychovajú” až sankcie.
Miriam Hojčušová