Pomôže zákon o náhradnom výživnom?
Neplatenie výživného sa u nás týka tisícok rodín. Neplatiči alimentov síce môžu poputovať na tri roky za mreže, ale len málokedy sa podarí prinútiť poväčšine otcov, aby vzorne na deti platili. Štát sa doteraz „staral” len o prípady, keď sa rodina s deťmi ocitla pod hranicou životného minima. Rodič, ktorý viac ako tri mesiace nedostane výživné a riadne sa o deti stará, bude môcť od novembra požiadať o pomoc Fond náhradného výživného. Ten sa má zriadiť pri ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny na základe nového zákona o náhradnom výživnom.
Do spisov Okresného súdu v Nitre sa ako jeden z ostatných exemplárnych príkladov vymáhania výživného dostal prípad 45-ročného rozvedeného Tibora, ktorý sa dopustil trestného činu zanedbania povinnej výživy.
Rodák z Ostravy dokladoval čistý mesačný príjem ošetrovateľa v nemocnici 2 500 korún. Preto prestal od januára 1999 do decembra 2001 na dcéru Dominiku, ktorá býva s nezamestnanou matkou v Leviciach, platiť rozsudkom určenú výšku výživného 450 korún mesačne. Od 1. júna do 31. októbra 2001 alimenty, na základe žiadosti jeho exmanželky, vyplácal Okresný úrad v Leviciach ako dávku sociálnej pomoci. Za spomenuté obdobie sa Tiborove dlhy, ktorý sa medzičasom ubytoval v Skýcove u družky Margity, vyšplhali na 14 tisíc korún voči dcére a 1 300 korún voči OÚ v Leviciach. Obvinený porušil zákonom chránený záujem, ktorým je povinnosť rodiča podieľať sa na zdravej a nerušenej výchove a výžive jeho nezaopatrených detí.
Vyslúžil si tak podmienečný trest 8 mesiacov so skúšobnou dobou dva roky. Počas nej si má Tibor, ak sa nechce ocitnúť vo výkone trestu odňatia slobody, plniť bežnú vyživovaciu povinnosť a podľa svojich síl a schopností súčasne splácať zaostalé výživné.
Trestný rozkaz súdu bol adresovaný aj nezamestnanému 48-ročnému Nitranovi Milanovi. U neho však dlžná čiastka prekročila sumu päťdesiattisíc Sk. Dvom dospievajúcim dcéram ešte v roku 2000 neprispieval po 1 700 a 1 000 korunách mesačne, ako mu stanovil po rozvode manželstva súd. Navyše bolo Milanovi dokázané, že túto povinnosť si úmyselne neplnil od júla do decembra tým, že „ani nepracuje, ani sa o prácu nezaujíma“. Preto bol odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní 10 mesiacov podmienečne, podobne ako v prvom spomenutom prípade so skúšobnou dobou dva roky.
Silvia Struhárová