Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Najbohatší archeologický úlovok vykopali pri Branči

Najbohatší archeologický úlovok vykopali pri Branč

i

V Branči sa traduje legenda o zlom boháčovi, ktorý býval na ostrove Arkuš. Keď mu zomrel obľúbený pes, dal vyzváňať a vystrojil mu nákladnú rozlúčku. O ťažký život poddaných sa však nestaral. Následkom svojej neľudskosti a lakomosti sa vraj s celým svojím bohatstvom i ostrovom, ktorý obmývali ramená rieky Nitry, prepadol pod zem. Na mieste, kde malo podľa legendy stáť sídlo skúpeho pána, ľudia od nepamäti pri poľnohospodárskych prácach nachádzali množstvo stôp z dávnej minulosti. Bohaté nálezisko prilákalo na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia aj prvých záujemcov o archeológiu. Ich priekopníkom bol PhDr. Ing. Štefan Janšák, od ktorého úmrtia uplynuli práve tri desiatky rokov. Z jeho diela a medzinárodného uznania čerpá slovenská ar-

SkryťVypnúť reklamu

cheológia dodnes. Vďaka jeho synovi sme získali množstvo zaujímavých podrobností z priebehu prvých archeologických výskumov práve v lokalite Arkuš.

Na nálezisko

upozornil Ján Sabo

Janšákovou pravou rukou pri organizovaní zaujímavých vykopávok v lokalite Arkuš bol správca a učiteľ z Ivanky pri Nitre Ján Sabo. Jeho syn Aladár si spomína: „Predhistorické hradisko s rozlohou 25 hektárov sa nachádzalo na prírodnom pieskovom nánose s pomenovaním Arkuš. Cigáni tu zhotovovali surovú zemnú tehlu a nachádzali nezvyčajné hlinené črepy. Nebohý otec zašiel za nimi, požiadal ich o motyku a vykopal krásnu dlhú, hladkú kostenú ihlicu. O náleze informoval bývalého nitrianskeho župana Dr. Jesenského a okresného náčelníka Halackého. Najčastejšie k nám potom dochádzal Dr. Janšák, navštívil nás aj akademik Eisner i riaditeľ pražského vlastivedného múzea Buchtella. Profesor Janšák hodnotil spomínaný prvý nález slovami - pán učiteľ, našli ste šperk z mladšej doby kamennej, z čias 10 tisíc rokov pred naším letopočtom.”

SkryťVypnúť reklamu

Bohatstvá vykopávok pri Branči už v roku 1935 Štefan Janšák vedecky zdokumentoval a svojimi výskumami na viacerých miestach Slovenska predznamenal zlatú éru slovenskej archeológie, keď sa k nám prichádzali „učiť” archeológovia zo zahraničia.

V ďalších rokoch boli v lokalite Arkuš odhalené zaujímavé nálezy zo staršej a mladšej doby kamennej, doby bronzovej, železnej a rímskej, včasného, vrcholného i neskorého stredoveku.

Na ich zoznam postupne pribudli ďalšie kostené šperky, amfory, misky v rôznych veľkostiach, hrnce s ornamentami i bez, ale aj hlinené džbány a cievky, kamenný mlynček na drvenie obilia či ozdobné predmety z rôznofarebných kameňov. K tomu všetkému kamenné dláta rôznej veľkosti a tvarov, sekerky bez otvoru i s otvorom, pazúriky kostené i kamenné, dokonca aj kostra skrčenca. Objavy mincí, polodrahokamov obsidiánov i pohrebiska ľudských kostier v časoch pionierov – archeológov nemali obdobu. Všetky nálezy zo spomínaného územia medzi Brančom a Ivankou pri Nitre ich objavitelia odoslali do Slovenského národného múzea v Turčianskom sv. Martine.

SkryťVypnúť reklamu

Našli aj úlomky

z hviezdy

„Po odkrytí zeminy sme kopali do dvoj- až trojmetrovej hĺbky. Tu sme nachádzali malé kopčeky bieleho i čierneho jemného popola so špicatým povrchom. Vtedy nám Š. Janšák odporučil nekopať ďalej záhradnou motykou, ale len malou, ktorou sme zem už len škrabkali. Vysvitlo, že sme objavili posvätné nálezisko, vyhradené výlučne na pochovávanie ohňom spred 5 tisíc rokov pred n.l.”

Aladár Sabo dodáva, že otcovi a jeho spolupracovníkom sa stávalo, že kopali celé dni, týždne, ba aj prázdniny bezvýsledne. Potom sa presunuli bližšie k rozvetveným meandrom bývalého koryta Starej Nitry. „Otec zaplatil aj dvoch roľníkov, ktorí nám pomáhali pri otváraní povrchu náleziska, kde sme odkryli zopár podlhovastých aj štvorcových jám. Bolo to asi 50 metrov od pravého brehu rieky. V lokalite sme zakrátko našli množstvo ďalších predmetov, a čo je ešte zaujímavejšie, aj viacero meteorov a meteoritov.” Š. Janšák ich v odbornej literatúre zachytil ako tvarom okrúhle s povrchom pokrytým bublinami a drsnou spodnou časťou. Evidentne šlo o úlomky z hviezd, ktoré sa počas preletu atmosférou tavili a zaryli do zeme ako tvrdé železo.

„Z akej výšky predmet spadol, sa odhadnúť nedá. Našiel som si čas a navštívil som kamaráta kováča,” rozpamätáva sa A. Sabo. „Pilník ho nepoškriabal, ohriatie ohňom ho vôbec neporušilo a vŕtanie tiež.” Dr. Janšák to komentoval: „Nesmierna tvrdosť svedčí o tom, že len božská prozreteľnosť by nám mohla pomôcť odhaliť tajomstvá jeho tvrdosti.”

K vykopávkam

pribúdali ďalšie nálezy

V tridsiatych rokoch vykopali aj hlinenú cievku s otlačkami prstov toho, kto ju zaokrúhľoval a vyhládzal. Z hĺbky tri metre vyniesli na trávu hlinený džbán, ten sa však okamžite rozpadol a vysypali sa z neho zrnká podobné dnešnej pšenici. Profesor Janšák to prítomným archeológom – amatérom vysvetlil tak, že došlo k prudkému okysličeniu. Preto pri ďalších prácach boli obozretnejší, hlinené nádoby najprv obkopali, do vnútra vložili papier so stolárskym lepom a až potom ich vytiahli na denné svetlo. Tieto predmety podľa pamätníkov vraj pochádzali až spred 20 tisíc rokov. Veľký železný meč, ktorý našli síce už zhrdzavený, ale ešte stále veľmi ťažký, zaradili do doby železnej – obdobia tri tisíc rokov pred n.l.

V nasledujúcich rokoch sa v lokalite vystriedali aj ďalší archeológovia. Jozef Vladár sa v šesťdesiatych rokoch zameral na pohrebiská zo staršej doby bronzovej, odkrytím ktorých dokázal výnimočnosť územia, na ktorom dnes žijeme. Slovensko sa totiž na začiatku doby bronzovej stalo najväčším európskym výrobcom medi. Význam archeologických nálezov v Branči, ktorý je súčasťou konglomerátu husto osídlených lokalít v pásme od Nitry po Nové Zámky na západnej terase rieky Nitry, sa dnes už aj v zahraničných odborných kruhoch uznáva. V deväťdesiatych rokoch k tomu prispeli Jaroslava a Matej Ruttkayoví i Ivan Cheben. Odkryli opevnenie osady, jej obydlia, pece, zásobné i pracovné jamy.

Podľa PhDr. Mateja Ruttkaya je nálezisko Arkuš jedinečné tým, že tu odhalili opevnené sídlo z neskorej doby kamennej, pozostatky osídlenia z éry Rímskej ríše i Veľkomoravské pohrebisko. Pre odborníkov má veľký význam aj opevnený hrádok z 13. storočia i stredoveká osada, ktorú v polovici 15. storočia obývali bratríci.

Dnes Arkuš

pretínajú potrubia

So starostom Branču JUDr. Eduardom Gulkom spoločne hľadíme na mapu územia z roku 1891. Po výskumoch Štefana Janšáka jeho výzor miestni obyvatelia zmenili. S lopatami a rýľmi zregulovali tok dovtedy mimoriadne širokého koryta rieky.

Buldozéry bývalého JRD navyše o tridsať rokov neskôr v záujme rekultivácie úrodnej pôdy patriacej Biskupskému úradu v Nitre terén Arkuša vyrovnali. Ešte stále tu ale nájdeme členité háje a lúky, i keď ich postupne preťala trasa ropovodu, štyri paralelné potrubia plynovodu i optický telefónny medzinárodný kábel. Ochranné pásma v ich okolí načas síce zastavili ďalšie výskumy v tejto mimoriadne bohatej archeologickej lokalite, avšak podľa PhDr. Mateja Ruttkaya sa sem odborníci z Archeologického ústavu SAV v Nitre plánujú ešte vrátiť v najbližších rokoch, keď tadiaľto povedie výstavba piatej vetvy plynovodu. Ich zámerom je odhaliť aj ďalšie tajomstvá našich predkov zasypané nánosmi storočí a európskych dejín.

Silvia Struhárová

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 061
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 146
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 439
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 964
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 010
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 785
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 636
 8. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 402

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 2. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 3. Martin Pollák: Koberec
 4. Marek Mačuha: Sfalšoval Fico skutočne voľby?
 5. Ján Šeďo: Vypýta si Pellegrini pozíciu predsedu vlády ?
 6. Juraj Sališ: Pre tých čo snívali o Hlase
 7. Ján Škerko: My s tým súhlasíme (?); s tým ľudom
 8. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 939
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 43 951
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 985
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 727
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 501
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 600
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 11 260
 8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 684
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Volebná miestnosť v nitrianskom CVČ Domino.

Poslancami sa stanú aj nitriansky župan a jeho zástupkyňa.


6m
V ružových dresoch Šaľania - zľava Krištof, Krivošík a Hučko.

III. LIGA: Duslo je aj po ôsmich zápasoch bez prehry.


17 h

Dominancia SMER-u, strana SAS by sa do parlamentu nedostala.


SME.SK 4 h
Členovia volebnej komisie v nemocnici, vpravo je hovorkyňa Tatiana Kubinec.

Lístok do prenosnej urny vhodili aj tri čerstvé mamičky.


18 h

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 2. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 3. Martin Pollák: Koberec
 4. Marek Mačuha: Sfalšoval Fico skutočne voľby?
 5. Ján Šeďo: Vypýta si Pellegrini pozíciu predsedu vlády ?
 6. Juraj Sališ: Pre tých čo snívali o Hlase
 7. Ján Škerko: My s tým súhlasíme (?); s tým ľudom
 8. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 939
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 43 951
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 985
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 727
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 501
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 600
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 11 260
 8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 684
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu