Zastupitestvo Nitrianskeho samosprávneho kraja schválilo reorganizáciu siete regionálnych osvetových stredísk. Návrh, ktorý predložil podpredseda Miklós Fehér, nemá poda slovenských poslancov logické zdôvodnenie, kritizujú, že ide o politické rozhodnutie. Proti boli aj traja poslanci SMK, dvaja sa hlasovania zdržali.
Teraz fungujú na území kraja štyri osvetové strediská (OS). Krajské OS v Nitre má územnú pôsobnos v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Šaa a Levice. Svoju prácu vykonávava prostredníctvom detašovaných pracovísk. Tri alšie OS sú v Nových Zámkoch, Komárne a Topoanoch.
Nová reorganizácia prinesie zmeny v južných okresoch. Nakoko vraj Podunajské osvetové stredisko v Komárne nevykonáva svoju innos na dobrej úrovni, príde o právnu subjektivitu aj o pä z deviatich pracovníkov. Zlúi sa s Požitavským osvetovým strediskom v Nových Zámkoch, ktoré sa posilní o spomínaných pä funkných miest. Zárove sa jeho pôsobnos rozšíri aj na obce v Levickom okrese – konkrétne ide o obvody Šahy a Želiezovce. Tam vzniknú alšie detašované pracoviská. Pod Krajským OS v Nitre zostane len obvod Levice.
Regionálne osvetové stredisko v Nových Zámkoch má poda Miklósa Fehéra „lepšie personálne predpoklady na prácu v oblasti kultúry národnostných menšín, o je vzhadom na národnostne zmiešaný charakter obyvatestva v južnej asti tiež dôležitým faktorom“. Poukazuje tiež, že Nové Zámky sú k Šahám a Želiezovciam bližšie ako Nitra, takže sa ušetrí na doprave. Kritici však oponujú, že sa pre zmenu investuje do otvorenia nových detašovaných pracovísk.
Rozdelenie okresu Levice medzi dve osvetové strediská nepovažuje za šastné riešenie ani Ladislav Sýkora, riadite Krajského OS v Nitre. ažisko innosti totiž spoíva v organizovaní súaží – ich úastníci postupujú od najnižších kôl cez okresné, krajské až do celoslovenských. Ako však uri víaza v rozdelenom okrese?
„O tomto probléme s nami nikto nediskutoval,“ hovorí Sýkora, ktorý zvolal na minulý štvrtok celokrajskú poradu. Riešenie, ku ktorému na om dospeli, sa zatia údajne nikde na Slovensku nepraktizuje. Súaže v maarskom jazyku (hovorené slovo a folklórne skupiny) by malo od mája organizova novozámocké OS, pre ostatné súaže zostane garantom nitrianske osvetové stredisko.
Miriam Hojušová