Na sociálnych odboroch Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Šali sa v súvislosti so zmenami vyplácania sociálnych dávok často stretávajú s nedorozumením a nepochopením zo strany občanov.
„Najnovšie ide o aktivačné príspevky,“ dozvedeli sme sa od vedúceho sociálneho odboru Petra Gomboša. „Nárok naň má občan, ktorý je v hmotnej núdzi a je evidovaný na úrade práce,” vysvetľuje. Mnohí evidovaní na úrade práce však nie sú v hmotnej núdzi. Napríklad ak je manželka evidovaná a manžel je zárobkovo činný, tak už jej nevzniká nárok na aktivačný príspevok. Ak sú obaja v hmotnej núdzi, lenže jeden z manželského páru má čiastočný invalidný dôchodok, už sa čiastka odpočítava od spoločných výpočtov. Vzniká tým nižšia dávka než tisíc korún, (resp. 1 500 korún od 1. apríla).
Podobne je to pri rodičovskom príspevku 3 790 korún do troch rokov dieťaťa. Ak sa napríklad vtedy manžel zapojí do činnosti v rámci obce, tiež dostane nižší aktivačný príspevok. „Mnohí ľudia sú z toho sklamaní a prestanú pracovať pre obec, lebo údajne im to nebolo dostatočne vysvetlené. Našou snahou je ozrejmiť občanom súvislosti tak, aby vedeli, do čoho idú a čo z toho budú mať. Mnohí sa však zapoja do činnosti pre obec, aj keď ide o nižšiu sumu,” hovorí Gomboš.
K problémom prichádza tiež pri vyplácaní sociálnych dávok v prípade rozvedeného manželstva. Ak matka vychováva dieťa, ktoré dovŕši 18 rokov a ďalej neštuduje, otec stráca povinnosť platiť výživné. Vtedy deti vo veku od 18 do 25 rokov nemajú nárok na sociálnu dávku, ale sú riešení v rámci rodičov.
„Bohužiaľ, tieto financie vždy nestačia na faktúry za energiu, plyn a nájomné, ktoré sú mnohokrát vyššie ako sociálna dávka. Zaznamenali sme otázky k prehodnoteniu novely zákona v tejto oblasti.
Postihnuté sú aj osamelé matky, ktoré berú rodičovský príspevok, pretože pri príjme 3 790 korún im už nevychádza sociálna dávka,” konštatuje Gomboš.
„Zákon však musíme rešpektovať napriek tomu, že občan mnohokrát prichádza aj odchádza nespokojný. V šalianskom regióne sme zatiaľ nepostrehli spoločné odozvy. No mnohokrát sú to protesty telefonické alebo rozhorčení občania sa prídu sťažovať osobne. Ak im to nedokážu vysvetliť jednotliví referenti, navštívia mňa. Usilujem sa dostať človeka do prirodzeného stavu, pretože výlevom slov sa problém nevyrieši. V prípade, ak sa občania odvolajú, môže to byť kontraproduktívne, pretože počas odvolacieho konania majú pozastavené dávky,“ dozvedeli sme sa ďalej od Gomboša.
Vo väčšine prípadov sa na šalianskom odbore sociálnych vecí podarí ľuďom vysvetliť situáciu. Ak občan pochopí, že zákon sa v tomto prípade nedá zmeniť, je nasmerovaný k ďalším možnostiam, ako si zvýšiť sociálnu dávku. Jednou z nich sú už spomínané aktivačné príspevky, ktoré aspoň trochu pomôžu.
Jožo Malý