V tomto roku uplynie sto rokov od založenia poľnohospodárskeho školstva v Šali. Ako nás informovala riaditeľka tunajšieho Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho (SOUP) Magdaléna Birnsteinová, počas celého roku sa budú všetky športové a spoločenské akcie na škole niesť v znamení storočnice.
Vráťme sa však do roku 1904, kedy bolo z univerzitnej základiny panského pozemku pre vzdelávanie poľnohospodárov vyčlenených 60 jutár zeme
(1 jutro = 0,575 ha, pozn. aut.). V tejto lokalite sa potom vybudovala školská budova, priestory pre dobytok, stajne, kuríny a kováčska dielňa. Pod vedením odborných učiteľov a majstrov sa tak v Šali začalo učiť moderné poľnohospodárstvo. Prvým riaditeľom bol Alexander Simon.
Za sto rokov prešla škola rôznymi premenami, od zimných kurzov, cez štátnu ovocinársko-poľnohospodársku ško-
lu, ktorá vznikla v roku 1949, poľnohospodársku akadémiu, Strednú poľnohospodárskotechnickú školu, až po dnešné SOUP.
Od roku 1958 je pýchou školy chov koní, zameraný na anglických plnokrvníkov a slovenských teplokrvníkov. Darí sa im, veď v tomto roku zaznamenali už štyri nové prírastky a ďalšie tri žriebätá by mali prísť na svet v najbližšom čase. Okrem toho sa učilišťu v tomto roku podarilo aj tri kone predať. Rozmach chovu koní sa začal hlavne po roku 1961, kedy sa Štátne závodisko Bratislava rozhodlo v Šali usporiadať dostihy. Dostihové kone z Plemenárskeho podniku Motešice i zážitky žokejov vzbudili veľký záujem nielen u vedenia školy ale aj v okolí. Aj preto vzápätí padlo rozhodnutie kúpiť dostihové kone.
Zo Šamorína priviezli hneď troch anglických plnokrvníkov, pričom základom chovu sa stala Likavka, ktorá má v areáli školy postavený pomník.
S chovom koní úzko súvisí aj vzdelávanie. „Pri príležitosti storočnice školy sme chceli inovovať niektoré nové učebné odbory, čo sa nám čiastočne podarilo,“ hovorí riaditeľka Birnsteinová. „Spomeniem Agropodnikanie so zameraním na chov koní a jazdectvo, ktoré experimentálne overujeme v štvorročnom odbore. Okrem toho robíme aj rekvalifikačné kurzy v spolupráci so Štátnym závodiskom Bratislava a jazdeckou federáciou.“
Aj to je dôvodom, aby sa oslavy storočnice poľnohospodárskeho školstva odohrali aj na športových závodiskách. Otvoria ich Medzinárodné žiacke parkúrové preteky, ktoré sa uskutočnia 1. mája v Šali. Účasť na nich prisľúbili jazdci z českých Kladrúb a maďarskej Bábolny, Györu a Budapešti. Ďalším významným podujatím bude 23. mája Medzinárodný žiacky dostih na Štátnom závodisku v Bratislave a Svetový voltížny pohár, ktorý sa uskutoční počas posledného májového víkendu v Šali. Oslavy storočnice vyvrcholia na učilišti 24. septembra.
Pokiaľ ide o jazdecký šport, na učilišti jednoznačne dominuje voltíž. „Jej sezóna sa začína už v sobotu 27. marca, kedy poriadame prvé kolo Slovenského voltížneho pohára,“ dozvedeli sme sa od trénerky šalianskych jazdcov Jany Majdlenovej. Na preteky príde 40 jednotlivcov a sedem družstiev. Majdlenová však kladie najväčší dôraz na medzinárodné preteky, zaradené do Svetového voltížneho pohára CVI, v ktorých pôjde zároveň o nomináciu na majstrovstvá sveta (MS), ktoré budú v tomto roku v rakúskom Stadopaure. Cieľom šalianskych jazdcov je zúčastniť sa na MS. V prvom rade s jednotlivcami a pokiaľ sa podarí, tak aj s družstvom, ktoré je znovu omladené. „Vymenili sme dvoch pretekárov, pretože družstvá súťažia len do veku 18 rokov, a dúfame, že sa nám bude dariť. Cviky skupiny sú obohatené o akrobatiku, pretože máme šikovného pretekára Tomáša Sátora, ktorý dokáže robiť stojky a saltá. Je to výhoda, pretože akrobatikou získava skupina na známke,“ vysvetľuje Majdlenová. V kategórii mužov by sa mal na MS nominovať Ladislav Majdlen, ktorý skončil vlani na šiestom mieste, ale do bronzovej medaily mu veľa bodov nechýbalo. Talentovaný je aj Rado Psota a Alexandra Vavrová, ktorá sa vlani zúčastnila na majstrovstvách Európy.
Účasť na MS vo voltíži je teda jednoznačným cieľom šalianskych jazdcov. Družstvo SOUP Šaľa sa doteraz zúčastnilo všetkých svetových šampionátov s výnimkou roku 1998, no vtedy Slovensko nenominovalo nikoho. Najhoršie skončilo na šiestom mieste a päťkrát boli jazdci zo Šale štvrtí. Bronzová medaila im vždy ušla len o vlások. Aj preto veria, že v tomto roku sa dostanú na stupne víťazov. Jožo Malý