Vlastivedné múzeum v Galante otvorilo da 9. októbra kolekciu výstav pod názvom Slovenským zahraniím. Touto slávnostnou vernisážou nastúpilo na cestu spolupráce s Domom zahraniných Slovákov v Bratislave.
Na slávnostnom otvorení sa zúastnil konzul Srbska a iernej Hory Davon Trkulja a pozdravné listy zaslali Martin Fronc, minister školstva SR, a štátny tajomník MK SR József Kvarda. Zo zahraniia k nám cestu merali autori výstav Ondrej Štefanko z Nadlaku - predseda Demokratického zväzu Slovákov a echov v Rumunsku, Mira Brtková, maliarka, režisérka a módna návrhárka zo Starej Pazovy, žijúca v Ríme, a Anna Vagalová, maliarka z Kysáa (obidve pochádzajú zo Srbska a iernej Hory). Príjemnú atmosféru štvrtkového popoludnia dopalo hudobné podfarbenie pedagógov ZUŠ v Galante. Prekvapením pre návštevníkov vernisáže bola tanená kreácia mažoretiek MsKS Galanta s módnymi návrhmi Miry Brtkovej.
Ondrej Štefanko sa prítomným prihovoril krásnou sloveninou a porozprával o zrode a realizácii myšlienky oslávi 200. výroie príchodu Slovákov do Nadlaku okrem iných podujatí aj formou výstavnej prezentácie. Výstava vznikla v rámci dobrej spolupráce so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom v Bratislave. Má dve rovnaké podoby. Jedna putuje po Rumunsku a v súasnosti ju môžu vidie návštevníci múzea v Bukurešti, a druhá podoba má po premiére v Bratislave svoju prvú reprízu v Galante. Do konca roku 2004 bude putova po mestách a múzeách Slovenska. Odbornú stránku výstavy s názvom Podoby a tváre niekdajšieho slovenského Nadlaku predstavila kurátorka krajanských zbierok SNM–Historického múzea Bratislava Jarmila Gerbócová. Množstvo dokumentaného materiálu ho-vorí o mesteku Nadlak, tak ako sa vyvíjalo od roku 1803 a už dvesto rokov tvorí stredisko národného a kultúrneho života Slovákov v Rumunsku. Umeleckú podobu vnášajú do tejto kolekcie výtvarné prejavy Miry Brtkovej pod názvom Usmernená imaginácia a Anny Vagalovej – Namiesto slov.
Uvedené výstavy pod názvom Slovenským zahraniím si môžu pozrie návštevníci Vlastivedného múzea v Galante do januára 2004. Eva Boanská