O informovanosti obanov sa toho v poslednom období vea písalo nielen v médiách, ale i hovorilo napríklad na šalianskom Mestskom úrade. O pripravovaných krokoch ku skvalitneniu vzájomnej komunikácie medzi samosprávou, resp. poslancami a ich volimi, nás informovala vedúca oddelenia strategického plánovania a rozvoja mesta Jana Nitrayová.
„Mesto práve z dôvodu zvýšenia informovanosti verejnosti ešte na zaiatku tohto volebného obdobia vytvorilo komisiu pre informovanos obanov. Jej cieom bolo sprístupni vo väšom rozsahu innos mestského úradu verejnosti. o najväšie množstvo informácií sa snažíme dáva na internet, no je pravda, že vea domácností k nemu prístup nemá. I napriek tomu nám prišlo niekoko pochvalných a akovných listov za to, že sme sa pre tieto kroky rozhodli. Sami pociujeme, že informovanos obanov je slabšia, a tak sa Mesto rozhodlo pre oslovenie poslancov, ktorým poskytne možnos, aby sa pravidelne na pôde mestského úradu konali ich stretnutia s obanmi. Je len na predsedoch a lenoch výborov mestských astí, aby sme sa spolu dohodli na termínoch. Obania budú vas informovaní, kedy a kde sa budú stretnutia výborov mestských astí kona. Tu si budú môc nielen nimi volených zástupcov vypou, ale aj aktívne sa do diskusie zapoji a klás poslancom otázky,“ dozvedeli sme sa o chystaných aktivitách od J. Nitrayovej.
A aké skúsenosti majú s komunikáciou a informovanosou verejnosti samotní predsedovia mestských astí Gustáv Güll (obvod . 1), Helena Psotová (obvod . 2) a Ladislav Košiár (obvod . 3)?
„Okolie túto skutonos ne-vníma, pretože medzi obanmi prevláda všeobecný ne-záujem o veci verejné. V minulosti môj predchodca zvolal zhromaždenie do klubu dôchodcov, na ktoré prišlo viac poslancov ako obanov. Nezáujem udí je vidie aj na základe úasti vo vobách,“ odpovedal nám G. Güll na otázku, ako obania vnímajú to, že je predsedom mestskej asti. H. Psotová nám prezradila, že predsedníkou mestskej asti bola aj v minulom volebnom období, takže ju obania poznajú. „Vo všeobecnosti však záujem o veci verejné nie je taký, aký by mal by. Preto je úlohou nás, poslancov, aby sme zaktivizovali svoju innos.
Prvoradým cieom je bezpenos a pokojný život v tejto asti. Musíme teda prirodzene spolupracova aj s mestskou políciou a zapoji do diania i samotných obanov. Je potrebné sa zviditeni, aby nás udia vnímali.“
A aké sú skúsenosti L. Košiára? „Blízke okolie vie o mojej funkcii. Vea je však rozdelená na dve asti – tá „stará“ má ovea väší záujem informova sa o dianí v samospráve. O sídlisku platí presný opak. Obania nie sú informovaní tak, ako by mali by.“
Na otázku, i sa udia obracajú na nich so svojimi problémami a sažnosami, G. Güll odpovedal: „Len udia z môjho najbližšieho okolia a tí, o ma poznajú. Oslovili ma napr. kvôli problému s umiestnením kontajnerov komunálneho odpadu a tiež sme riešili problémy hluku pri návrate mladých udí zo zábav alebo umiestnenie motorových vozidiel. Ako uviedla H. Psotová, naposledy s obanmi riešili neporiadok v blízkosti obchodného domu Komex, priom v spolupráci s mestskou políciou bol tento problém promptne odstránený. Poda slov L. Košiára udí trápili aj rozkopávky, kanalizácia, cesty a teraz hlavne výstavba Tesca. „Posledný problém sa týkal cesty na Nivách a Ulici Jilemnického. Tieto sú stále rozkopané a udia sa obávajú toho, že v sychravých jesenných a zimných mesiacoch sa tento problém nebude da rieši.“
A ako by sa poda nich mohla vylepši komunikácia medzi obanmi a ich volenými zástupcami v mestskom zastupitestve? Hovorí G. Güll: „Toto je ažká otázka. Alfa-omega všetkého je vlastne propagácia a reklama. udia by museli ma prístup k informáciám, napríklad, že by každý dostal leták od poslancov do svojej schránky. To sa však deje iba pred vobami. Kúovú úlohu tu hrá aj nehomogénne obyvatestvo Šale. as obyvateov má svoj domov niekde inde, o trvá desiatky rokov.“
„Ja vidím východisko v návrate k verejným zhromaždeniam,“ uviedla H. Psotová. „Urite by mala by väšia informovanos o veciach verejných. Možno o našej innosti dáva na vedomie obanom i formou letákov do schránok.“
Ako doplnil L. Košiár, poda neho je to trošku problematické. „Ke aj zvoláme nejaké zasadnutia, obania prídu v malom pote. Naše telefónne ísla sú verejne prístupné. Vo Vei máme zatia len dve informané tabule, mohlo by ich však by aj viac, aby obania vedeli, na koho sa môžu so svojimi problémami obraca.“
Slová predsedov mestských astí potvrdili i názory obanov Šale. Viacerých z nich vraj innos mestského zastupitestva pravdupovediac nezaujíma, no radi by aspo vedeli, kto vlastne v zastupitestve „sedí“. Pred vobami sa kandidáti o ich hlasy priam „trhali“, no po vobách akoby na nich zabudli. „Ak by som prednedávnom nebola na úrade a nevidela tabuu s ich fotografiami, ani by som nevedela, že ten i onen o nás rozhoduje,“ prezradila pani v stredných rokoch. Podobný názor mal i 45-roný Vean: „Viem, že viceprimátor je z Vee a Ivan Ková s Lacom Košiárom tiež. Odkia by som mal pozna ostatných?“ Komisia pre informovanos verejnosti zatia obrat v tejto problematike nepriniesla, dopomôžu k tomu sná spomínané plánované stretnutia obanov s poslancami? - ms-