Majiteľov psov čakajú v tomto roku povinnosti, s ktorými sa v minulosti zatiaľ nestretli. Prijatím všeobecno záväzného nariadenia (VZN) o tom rozhodli poslanci Mestského zastupiteľstva v Šali ešte v auguste minulého roku. Najnovšie VZN o podmienkach držania psov na území mesta Šaľa určuje majiteľom psov nasledujúce povinnosti:
- držiteľ psa je povinný prihlásiť psa do evidencie na Mestskom úrade v Šali do tridsiatich dní od uplynutia lehoty deväťdesiat dní odo dňa jeho nadobudnutia, ak sa pes v danom roku prevažne nachádza na území mesta Šaľa. Takto zaevidovaného psa je povinný označiť evidenčnou známkou, ktorou preukazuje jeho totožnosť
- držiteľ psa je povinný rešpektovať Mestom Šaľa vymedzené miesta zákazu vstupu so psom a miesta so zákazom voľného pohybu psov
- uhynutého psa (odpad živočíšneho pôvodu) je držiteľ povinný zneškodniť na vlastné náklady zákonným spôsobom. Na území mesta je možné likvidovať uhynuté psy aj cestou veterinárnych ambulancií
- ak sa počas doby karantenizácie odchyteného psa zistí jeho držiteľ, je tento povinný uhradiť Mestu Šaľa náklady spojené s odchytom a karantenizáciou psa.
O nič menej dôležitejším článkom VZN je „vodenie psov“, ktoré vymedzuje základné pravidlá venčenia štvornohých miláčikov:
- na území mesta Šaľa je zakázané zanechanie nebezpečného psa (každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo krajnej núdzi) bez dozoru plnoletej osoby na verejnom priestranstve.
- v meste Šaľa je zakázané vodiť psov na detské, športové a školské ihriská, do areálov školských a predškolských zariadení, do kostolov a ich areálov, na cintoríny, do zdravotníckych zariadení a na všetky ostatné miesta, označené zákazom vstupu psov.
- voľný pohyb psov v katastrálnom území mesta Šaľa je povolený len na miestach vyznačených informačnými tabuľami MsÚ v Šali v medzihrádzovom priestore rieky Váh z oboch strán koryta, na ostatné územie mesta sa vzťahuje zákaz voľného pohybu psov.
Ak sa pes i napriek tomu voľne pohybe bez majiteľa, je viac ako pravdepodobné, že skončí v rukách mestských policajtov. V uplynulom roku príslušníci Mestskej polície v Šali zaznamenali až stosedemdesiatjeden prípadov porušenia nariadenia o venčení psov. Prijatým VZN pribúdajú teda starosti nielen mestu, majiteľom psov, no predovšetkým práve spomínaným mestským policajtom. „Zameriame sa na kontroly venčenia psov na voľno predovšetkým v areáloch detských ihrísk, pieskovísk a podobne,“ konštatuje náčelník polície Peter Krokavec, ktorý nám prezradil i výšku pokuty za porušenie tohto nariadenia. „Podľa priestupkového zákona je možná pokuta do výšky tisíc korún. Samozrejme, policajti budú prihliadať na stupeň závažnosti. Výška pokuty sa bude odvíjať i od faktu, či išlo zo strany majiteľa psa o prvé porušenie nariadenia. Ak sa takéhoto priestupku majiteľ dopustí prvýkrát, sankcia je miernejšia. I touto cestou chcem občanov upozorniť, že toto VZN sa bude veľmi dôsledne kontrolovať a preto i touto cestou chceme informovať verejnosť o povinnostiach majiteľov psov. Najradšej by som bol, keby sme v tomto smere mali minimálne množstvo prípadov, alebo žiadny,“ dodal Peter Krokavec. Obmedzenie pohybu psov nie je iba rozmarom poslancov či policajtov. Kompetentní vychádzali z faktov. V roku 2002 bolo totiž na území mesta zaznamenaných štrnásť prípadov napadnutia človeka psom. Ešte dodnes máme v pamäti napadnutie dôchodkyne pitbullom, ktorý jej vytrhol z tela kus mäsa. Ženu vtedy z tlamy tohto psa priam „vytrhli“ včasným zásahom práve mestskí policajti. A nielen tomuto by sa malo prijatými povinnosťami v tomto roku predchádzať.
Marek Strápek