O tom, že šalianska kultúra v posledných rokoch značne „pokrivkávala“ netreba nikoho presviedčať. I preto už koncom uplynulého roku pristúpili poslanci v zastupiteľstve k radikálnemu riešeniu tejto otázky. Organizácie, ktoré združovala kultúrno-spoločenská organizácia (KSO), prešli reformou a do ich čela sa dnes postavia nové tváre. Asi najväčším kultúrnym strediskom sa stal Dom kultúry Šaľa. V konkurze na post riaditeľa najlepšie uspela 25-ročná Slávka Tóthová, známa speváčka a televízna moderátorka. Koncom uplynulého týždňa sme ju navštívili v Centre voľného času Tip-Top, kde ešte do piatku pôsobila vo funkcii vedúcej záujmových krúžkov a položili sme jej niekoľko otázok.
Nielen samotný mestský úrad, ale i Šaľania očakávajú skvalitnenie kultúry smerom k občanovi, čo je vašou prvoradou úlohou. Čo bude potrebné spraviť pre naplnenie týchto očakávaní?
„V súčasnosti sú ľudia dosť apatickí smerom ku kultúrnym podujatiam. I keď sa niečo pre nich pripraví, je náročné ich na konkrétne predstavenie či akciu dostať. Je to však iba otázka propagácie. Mojim cieľom je zaviesť pravidelné akcie. Priam ideálne by bolo, keby sme každý mesiac mali môžeme Šaľanom ponúknuť kvalitné divadelné predstavenie, veď súborov je dnes neúrekom. Treba, samozrejme, ponúknuť zľavy, aby sme prilákali čo najväčší počet divákov. Staršiu a strednú generáciu by som chcela osloviť stretnutiami pri hudbe, folklóre, na ktorých sa budú môcť za relatívne lacný peniaz dobre zabaviť. Pre mládež by som chcela zaviesť študentské diskotéky, ktoré tu boli v minulosti pravidelné. A čo sa týka tých najmenších detí, pre nich by som chcela oživiť výchovné koncerty či recitačné pásma. Na pravidelné vernisáže by som chcela využiť veľký potenciál vytvarníkov, ktorý naše mesto v súčasnosti určite má. K tomuto všetkému, samozrejme, pridať množstvo príležitostných akcií.
Stáť na čele takejto organizácie však nie je iba o kultúre, no i získavaní finančných tokov na zabezpečenie činnosti. Či už z mestského rozpočtu alebo rôznych fondov.
„Je mi absolútne jasné, že čelný predstaviteľ takéhoto zariadenia musí pracovať ako človek, ktorý bude získavať finančné prostriedky na jeho chod. Myslím, že je potrebné vyčleniť okrem spomínaných aktivít i také, ktorými by si dom kultúry mohol na seba i čo-to zarobiť. Za všetky takéto akcie spomeniem aspoň kurzy, ktoré boli kedysi zvykom. Ľudia ich navštevovali a dodnes sa pýtajú prečo už nie sú. Mám na mysli jazykové kurzy, kurzy šitia či výpočtovej techniky, ktoré by u nás vyšli záujemcu lacnejšie ako v súkromných firmách a aspoň malá čiastka z nich by pre nás znamenala zisk.“ - ms -