Michal Lakatoš sedí na dvore svojho domu v Šuranoch a opiera sa o palicu. Na chrbte vlái šesdesiatsedem rokov. Je vajdom, ako jeho otec a strýkovia. Ten, ktorý má zmysel pre spravodlivos a autoritu. Chodí rozhodova rómske spory na súdne tribunály.
„Prídeme tam, kde nás zavolajú. Po oberstvení zaneme vypoúva. Musíme si všetko dôsledne preveri, aby sme odhalili klamstvo. Po starostlivom zvážení dávame peažný trest,“ hovorí vajda, ktorý má trinás detí a 51 vnukov. Väšina rodiny žije v šurianskej asti Argentína v rodinných domoch.
Zdôrazuje, že finanná výška trestu sa prispôsobuje sociálnej situácii Rómov. Najmenej dvetisíc, najviac milión. Dvetisíc korún dostali tí, ktorí prezradili na iných krádež rajín. Takéto vzahy asto vyvolajú spory, ktoré sa môžu skoni krvou. Najvyššiu pokutu dostala skupina udí za obchod s bielym mäsom. Rozsudzoval aj sestrine deti v obci aka v okrese Levice. Chlapi urazili ženu, za o sa strhla bitka. „Vyfasovali“ desatisíc korún. Trest Rómovia znášajú statone a vraj platia.
Niekedy dostane úastník sporu dvojnásobný trest. Ako pri bitke, pri ktorej dorezal jeden Róm druhého nožom a britvou. „Vedeli sme, že vinníka aká súd poda zákonov tohto štátu, tak sme mu na rómskom tribunáli zmiernili pokutu,“ povedal.
Teraz majú rómski sudcovia na „stole“ závažný prípad. Vydatú Cigánku nazval cudzí muž Esmeraldou a dal jej návrh. Jej zákonitý ho za to dobodal, ženu a diea odvrhol. Nápadník skonil na vozíku, diea v ústave, útoník v kriminále a manželstvo v troskách.
„Chceme poka, kým sa vinník vráti, aby sa mohol háji,“ skonštatoval vajda s rómskou prezývkou ulo. Pokutu si desa - dvanás vajdov na Slovensku rozdelí, pokryje z nej náklady na dopravu a zvyšok má pre sociálne slabších. ulo bedáka nad dnešnými vzahmi: „Aj voakedy sa udia mali radi, no nie tak okato, ako dnes.“ Najviac tribunálov je totiž o nevere a rozbitých vzahoch.
„Súdny tribunál zabránil mnohým konfliktom, udržal desiatky manželstiev a zachránil vea životov. Napa sa naše poslanie,“ konštatuje Lakatoš. - bej -