Nikto nepochybuje o tom, že volení zástupcovia majú by voliom dostupní, to však neznamená, že nemajú právo, tak ako každý oban, na ochranu svojho súkromia a súkromia svojej rodiny. Je osobnou vecou každého, i sa rozhodne pre nezverejnenie svojej domácej telefónnej linky, najmä ke kultúra niektorých udí je hlboko pod hranicou slušnosti. Takže je pochopitené, že v snahe ochráni svojich rodinných príslušníkov, medzi ktorými sú v mnohých prípadoch aj maloleté deti, pred nadávkami a vulgarizmami, primátor i niektorí poslanci pristúpili k utajeniu svojich domácich ísiel. Okrem toho, Jozef Prokeš mal svoje domáce telefónne íslo utajené dávno predtým, ako nastúpil do funkcie nitrianskeho primátora. Otázkou zárove ostáva, i všetci, ktorých autor lánku uviedol, majú vôbec pevné telefónne linky zapojené.
Obania majú viacero možností, ako sa nakontaktova na tých, ktorí neuverejnili svoje domáce ísla (ale aj všetkých ostatných poslancov). Údaje o ich domácej adrese, telefónnom ísle do práce, domov a o mobiloch sú k dispozícii tak na organizanom oddelení, ako aj na sekretariáte primátora mestského úradu. Primátor Jozef Prokeš okrem toho, ak kvôli svojim pracovným povinnostiam nie je mimo Nitry, každý de od siedmej hodiny ráno prijíma obanov vo svojej kancelárii. V prípade, ak nie je okamžite dostupný, udia nechajú odkaz a telefonický kontakt a ešte sa nestalo, aby sa im spätne neodpovedalo.
V lánku sa zárove objavilo niekoko dezinformácií: Nitrianski poslanci sa o možnosti dosta akciové mobilné telefóny od primátora nedozvedeli na prvom zasadnutí, ale až na 9. riadnom zasadnutí MZ, ktoré sa konalo 1. júla 1999. Výhodu mali tí, ktorí boli prítomní až do konca zastupitestva a túto ponuku využili hne na druhý de. V závere zasadnutia sa prezentovalo 30 poslancov, ale akciové mobily do dnešného da vlastní o šes viac. Práve z dôvodu lepšej dostupnosti poslancov sa zakúpilo až 55 kusov a boli pridelené každému z nich, ktorý o ne prejavil záujem. Stalo sa tak v tridsiatich šiestich prípadoch, zvyšné telefóny boli rozdelené medzi vedúcich pracovníkov mestského úradu. E. Rusnáková,
hovorkya primátora
Ad: Preo sa sta
mestským poslancom?
Dovolím si ponúknu niekoko alších argumentov, preo sa sta mestským poslancom: môžete sa poas celého týžda až do neskorých veerných hodín stretáva osobne, alebo telefonicky prijíma od obanov a rozliných organizácií sažnosti, podnety a návrhy na riešenie malých i vekých problémov, osobných aj verejných.
Môžete sa pokúsi tieto podnety vyrieši priamo, alebo ich spolu s doplujúcimi informáciami, ktoré musíte zhromaždi a spracova, predloži na rokovanie mestskému zastupitestvu a jeho poradným orgánom. Môžete sa niekokokrát mesane zúastni dvoj- až šeshodinových rokovaní rozliných orgánov mesta, okrem toho pravidelných i mimoriadnych rokovaní mestského zastupitestva, spravidla od rána do neskorého veera. Môžete na toto všetko používa svoj vlastný automobil, svoj súkromný telefón a môžete to vykonáva iba pomimo svojich bežných pracovných povinností
Každý súdny lovek dokáže ohodnoti, i uvedená odmena poslancom je úmerná vynaloženej práci a výdavkom na zabezpeenie výkonu funkcie mestského poslanca.
Urite je ešte množstvo iných argumentov ovplyvujúcich kandidátov, ktorí sa rozhodnú uchádza o priaze voliov, a je výluným právom voliov posúdi tieto argumenty a v decembri si vybra poslancov a primátora mesta, ktorí naplnia ich oakávania.
Ferdinad Vítek, poslanec
Mestského zastupitestva v Nitre