Kto má šancu na získanie zahraničného štipendia?
Študentom sa po vstupe Slovenska do Európskej únie otvárajú nové možnosti štúdia v zahraničí. V Nitre už niekoľko rokov funguje regionálne pracovisko Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA). „Existujú rôzne programy a štipendiá na základe bilaterálnych dohôd ministerstva školstva, o ktorých študenti často ani nevedia,“ hovorí Zuzana Gregorová, koordinátorka akademických programov agentúry SAIA, ktorá sídli na Univerzite Konštantína
„Študenti majú k dispozícii aj programy Európskej únie alebo multilaterálne programy, ktoré umožňujú študovať aj v krajinách bývalého východného bloku. Mnohí však prichádzajú za nami neskoro. Na kvalitnú prípravu žiadosti a sprievodných dokumentov treba takmer jeden rok. Je dobré, keď sa budúci maturanti začnú zaujímať o štúdium na zahraničnej škole už v treťom ročníku.“
Odísť študovať do zahraničia môžu aj vysokoškoláci. Pri jazykových programoch musia na Slovensku absolvovať aspoň dva semestre, pri študijných štyri. Niektorí skombinujú aj niekoľko štipendií. Mnohí si po prvých skúsenostiach na zahraničnej škole vybavia ďalšie štipendiá a ukončia tam štúdium. Záujem sa začína presúvať z amerických univerzít na európske.
Zuzana Gregorová, ktorá je internou doktorandkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, absolvovala trojmesačný študijný pobyt v Portugalsku. „Doporučujem to každému. Šance majú všetci. Musia len chcieť a byť priebojní. Ja som si vybrala Univerzitu vo Viana do Castelo, pretože ovládam španielčinu a angličtinu.“
Za minulý rok bolo len v rámci programov na základe bilaterálnych dohôd ministerstva školstva zo sedemdesiatich podaných projektov z Nitry akceptovaných viac ako sedemdesiat percent. Na štúdium sa treba vopred pripraviť. Okrem administratívnych formalít je nutný aj finančný obnos na cestovné a na prvé dni pobytu. Náklady na cestovné a pobyt sa vyplácajú spätne. Napríklad v Portugalsku sú životné náklady na jeden mesiac približne sedemsto až tisíc eur. Žiadne štipendium nepokryje všetky náklady. Študenti však majú možnosť pracovať na univerzite, alebo získať pracovné povolenie na určitý počet hodín.
Šance na štúdium v zahraničí majú aj absolventi vysokých škôl, doktorandi alebo vedeckí pracovníci. Mnohí sa však o možnostiach štúdia v zahraničí po skončení školy nezaujímajú.
JolanaČuláková