• Národná rada SR prerokovala novelu zákona o mediácii, ktorá by mala umožniť mimosúdne vyrovnanie občianskoprávnych, rodinných, obchodných a pracovnoprávnych sporov. Mediáciu podľa tohto návrhu zákona bude vykonávať mediačný úradník, ktorý je zapísaný v registri mediátorov. Ten by malo viesť ministerstvo spravodlivosti.
• Slovenskí poslanci v Európskom parlamente dostanú dvojnásobok platu poslanca Národnej rady, teda približne 86 400 korún. Podľa dostupných informácií by slovenskí europoslanci mohli mesačne počítať so sumou prevyšujúcou 760-tisíc korún, ktorá by zahŕňala základný plat, diéty či financie na prenájom kancelárie a činnosť asistenta.
• Parlament rozhodol, že pri niektorých rokovaniach s Európskou úniou sa bude musieť člen vlády riadiť stanoviskom parlamentu. Podľa poslancov sa tým posilňuje parlamentná demokracia a kontrolná funkcia voči vláde. Návrh predložil predseda parlamentu Pavol Hrušovský napriek odporu vlády, podporilo ho až 104 poslancov.
• Prezident Ivan Gašparovič už nie je predsedom materského Hnutia za demokraciu a zároveň má aj pozastavené členstvo v strane. Rozhodlo o tom predsedníctvo hnutia, ktoré tak vyhovelo Gašparovičovej žiadosti z 15. júna, keď bol inaugurovaný za hlavu štátu. HZD výkonom predsedníckej funkcie poverilo Jozefa Grapu.
• Prezident Ivan Gašparovič nemá síce nič proti referendu, ale myslí si, že v prípade ratifikácie ústavnej zmluvy Európskej únie by „nesplnilo svoj účel“. Referendum k euroústave chce iniciovať Kresťanskodemokratické hnutie. KDH bude v pléne iniciovať uznesenie, ktorým by požiadali Ústavný súd SR o vyriešenie tejto situácie. Podľa Hrušovského kresťanskí demokrati predložia novelu ústavy, alebo pripravia samostatný ústavný zákon, ktorý by zakotvil povinnosť vyhlásiť referendum k ratifikácii ústavy EÚ.
Príjemne prežitý týždeň vám želajú Nitrianskenoviny.